Урок «Настав Різдво, починається торжество! Конспект уроку музки "прийшли різдво, розпочинається урочистість" ІV. Слухання музики

Конспект уроку). «Прийшло Різдво - починається торжество»


Урок 6 (1-2-6). «Настав Різдво – починається торжество» Мета уроку: торкнутися високих тем духовного життя.Музичний матеріал: - "Тиха ніч". Міжнародний різдвяний гімн Ф. Грубера;- "Щедрик", українська народна колядка;- "Ріу, ріу, ріу", європейська народна колядка;- «Різдво Христове», колядка;- «Всі йдуть, поспішають на свято», колядка;- «Підемо разом до Віфлеєму» Є. Каверіна;- «Ніч тиха над Палестиною» (народний слов'янський спів);- «Колискова» (польська народна пісня);- «Поспішають до Віфлеєму пастушки» (дитяча народна пісня);– «Зимова казка» С.Крилова.Проблема уроку: Де звучить пісня? Додатковий матеріал: розворот підручника-зошити «Прийшло Різдво – починається торжество» та «Рідний звичай старовини».

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Діти, подивіться, куди нас запрошує Муза?(На свято).

Наш урок сьогодні присвячений великому святу – Різдву Христовому.

25 грудня вся Європа відзначатиме це свято. До Росії Різдво прийде 7 січня.

Що означає слово «Різдво»?(Народження).

- Хто народився цього дня?

Ім'я новонародженого було Ісус, потім його стали називати Христос, що означає цар, помазанник.

2. Робота із презентацією (відео).

Сталося це найбільше диво у Віфлеємі (Палестина). Тоді в небі спалахнула нова зірка. Вона вказувала шлях до того місця, де народилося немовля Ісус.

Чудові події тієї ночі були оспівані поетами, художниками, музикантами всього світу.

Різдво – свято дітей та дорослих з піснями, іграми, подарунками. Це свято біля ялинки, із сяйвом свічок та запахом смолистої хвої.3. Поглиблення теми уроку. – Сьогодні Муза нам розповість про те, як у народі відзначають цю подію.Прослуховування різдвяних пісень: - «Підемо разом до Віфлеєму» Є. Каверіна (відео фрагмент);- Ангели в небі пісню оспівують;- Різдво Христове - колядка(Ці пісні випромінюють радість. Мають наспівні мелодії, що легко запам'ятовуються, і прості ритми). Пісню «Тиха ніч» Ф. Грубера (міжнародний різдвяний гімн) рекомендується послухати з дітьми у записі (у фонохрестоматії її виконує англійською хор Кембриджського королівського коледжу під керівництвом Д. Уїлкока). Я пропоную ще відео файл пісні «Тиха ніч» у виконанні двох дівчаток сестричок, не можу знайти їхнє прізвище, пам'ятаю їхній виступ із цією піснею на конкурсі Єрмолова «Ми разом»4. Колядки. Слов'янські народні пісні-колядки пов'язані із давніми обрядами. У Різдво (25 грудня/7 січня) та на Новий рік діти та дорослі ходили по будинках з привітаннями, піснями, із зіркою та вертепом (ящиком із дерев'яними іграшками у вигляді печери, що нагадує ту, в якій народився Христос). Цей обряд називався колядуванням чи славленням.Сьогодні ми з вами розучимо та розіграємо народні пісні-колядки:- "Різдво Христове",– «Всі йдуть, поспішають на свято».- Давайте придумаємо побажання "добрим людям", до яких підете в гості на Різдво.Наприкінці уроку ми повторимо пісні, які ми вивчили до Новорічного свята. (Пропонується розучити пісню С. Крилова «Зимова казка», але я вважаю, що для моїх дітей вона складна для запам'ятовування, я навчаю більш прості.

Ціль: формування музичної культури школярів як важливої ​​частини духовної культури.

  • освітня:
  • знайомство учнів із православними традиціями, творами музичного та образотворчого мистецтва, пов'язаними з церковним святом Різдва Христового.
  • розвиваюча:
  • розвиток творчих здібностей учнів (уява, пам'ять, увага).
  • виховна:
  • формування поваги до православних традицій російського народу та інших народів світу, через найкращі зразки народного музичного фольклору та композиторської творчості.

Музичний матеріал:

  • "Тиха ніч", міжнародний різдвяний гімн Ф.Груббер
  • Вальс "Снігових пластівців" з балету "Лускунчик" П.І.Чайковського
  • "Щедрик", українська народна колядка
  • "Ріу, ріу, чіу", європейська народна колядка
  • Пісня - колядка "Різдво Христове"
  • Пісня "Різдвяна ялинка"
  • "Бариня", російська народна танцювальна
  • "Во - кузні", російська народна пісня

Обладнання: музичний центр, телевізор, картина, музичні інструменти.

Хід уроку

(Діти входять до класу під музику різдвяного гімну "Тиха Ніч" Ф. Груббера)

Музичне привітання:

Вчитель: (співає) Здрастуйте, хлопці!

Діти: Здрастуйте, учитель! (співають)

Вчитель:Урок музичний зараз розпочнемо!

Діти: Так, почнемо!

(Діти сідають)

Вчитель: Скажіть, хлопці, як звучала музика, яку ви чули, заходячи до класу?

Діти: Світло, урочисто, радісно!

Вчитель: Яким настроєм вона була перейнята?

Діти: Настрій музики був святковий, радісний!

Вчитель: Музика, яку ви тільки-но чули, називається міжнародний різдвяний гімн "Тиха ніч", і присвячена вона святу Р.Х.

Її настрій був справді святковий, світлий, схожий на якесь диво!

А диво це сталося дуже давно, 2010 років тому!

На землі народився Божий син, Ісус Христос.

І з того часу ось уже 2010 років відзначає свято Різдва Христового!

Вчитель вказує на картину, присвячену святу Різдва (Малюнок 1).

На цій картині зображено Біблійний сюжет:

Що ви можете сказати про героїв картини?

Діти: Герої – немовля та його Мати, яка з любов'ю та ніжністю дивиться на сина. Радіють народженню Христа та інші персонажі картини.

Вчитель: Хлопці, ви хочете дізнатися про історію цього свята? Сьогодні на уроці ми познайомимося з нею. Отже, послухайте:

(Звучить "Вальс снігових пластівців" з балету "Лускунчик" П. І. Чайковського)

Давним-давно це було: У нас тріщали зимові морози. Навколо лежали пухнасті кучугури. Іскристий іній огортав білі засніжені дерева, пустельним холодом віяло від притихлої землі. А далеко, далеко від нашої батьківщини, у спекотній країні Палестині, де ніколи не буває зимових холодів, народилося немовля Христос. Він з'явився неподалік міста Віфлеєма, в печері, куди під час негоди пастухи заганяли своїх коней та корів.

Пізно ввечері, напередодні цієї події, дісталися Віфлеєма батьки Христа - Діва Марія та старець Йосип.

Сталося так, що в місті ніхто не впустив їх на нічліг, і вони знайшли собі притулок у печері, яка називалася Вертепом. Щогодини та кожної хвилини на Землі народжуються діти.

Але коли народився Христос, у світі сталося стільки несподіваних і дивовижних чудес, що люди досі дивуються.

Чудові події тієї ночі були оспівані поетами, художниками та музикантами всього світу. Може, хтось із вас, хлопці, знає вірші про свято Різдва?

Діти читають поезії.

Вчитель: Різдво – це свято дітей та дорослих з піснями, іграми, подарунками, це свято біля ялинки із сяйвом свічок та запахом смолистої хвої, адже не випадково символом свята вважається ялинка.

Дні, що йдуть після Різдва, називаються "святками". Діти та дорослі ходять у гості, вітають друзів, співають пісні, танцюють:

Діти виконують танець "Бариня".

Топни лівою ногою, тупни правою ногою,
Руки в боки поворот, танцює пані народ,
Лівим вухом поведемо, правим оком підморгнемо,
Усміхнемося вліво, вправо, спляш пані на славу:

Цей обряд називається колядуванням або славленням, а тих, хто бере участь у цьому обряді, називають колядниками. За виступ господарі будинків пригощають колядників різними солодощами.

Може, й ви, хлопці, ходили колядувати і розкажете про цей обряд?

Вчитель:Хлопці, а зараз ми заспіваємо пісню "Різдво Христове:"

А про що співають люди інших країн у це свято? Цікаво? Послухаймо!

Звучать українська народна колядка "Щедрик", європейська колядка "Ріу, ріу, чіу".

Вчитель:Що ж поєднує колядки, які прозвучали?

Діти: Святковий настрій:

Вчитель: Цілком правильно! Різдвяна пісня звучить у всіх країнах, де святкують Різдво Христове!

Вчитель: Як ви вважаєте, якими музичними інструментами супроводжують свій виступ колядники?

Діти: Тріскатками, ложками та іншими інструментами.

А ви вмієте грати на музичних народних інструментах?

Вчитель: Давайте пограємось, виходьте!

Гра на народних, музичних інструментах, р. н. "У - кузні"

Вчитель: Чудово! Які пісні про ялинку вам знайомі?

Діти: "Маленькій ялинці".

Чи знаєте ви, що існує інший варіант цієї пісні? І зараз ми з вами дружно станемо в хоровод, заспіваємо її:

Вчитель: Тепер давайте згадаємо, що нового, цікавого ви дізналися сьогодні на уроці. Що вам найбільше сподобалося та запам'яталося?

Що б ви побажали людям, до яких підете в гості на Різдво?

Діти: Світлого Різдва, удачі у навчанні:

Вчитель: Молодці, вітаю вас з Новим Роком та Різдвом Христовим, а на згадку про наше заняття дарую кожному з вас ангелочка. Нехай він принесе вам удачу та щастя.

До побачення, діти! (співає)

Діти: До побачення! (співають)

1 клас, 13 урок. Тема: Настало Різдво - починається свято

Ціль: формувати духовну культуру учнів через музику рідного народу та інших народів світу.

Завдання:

    познайомити дітей з православним святом Різдва Христового

    формувати почуття поваги до православних традицій російського народу, спонукати учнів продовжувати традиції російського народу.

    розширювати кругозір вихованців, розвивати інтерес та любов до музики та творчі здібності учнів (уява, пам'ять, увага) через знайомство з культурою інших країн світу.

Тип уроку: урок ознайомлення з новим матеріалом.

Матеріали до уроку:

1) презентація

2) аудіозаписи: «Христове Різдво» (П. Синявський); спів «Ніч тиха над Палестиною»; « SilentNight»(англ.) Ф. Грубер + «Тиха ніч» (російською); тропар Різдво (церковний хор)

3) відео : «Небо і земля» - російська народна колядка.; «Щедрик» – українська народна колядка.

Устаткування : ноутбук, проектор, музичний інструмент (для вчителя), дзвіночки (для дітей)

Хід уроку:

Організаційний момент. Музичне привітання.

Актуалізація, мотивація опорних знань.

Хлопці! Я сьогодні хочу вас запросити на свято! Тільки спершу вгадайте, на який!

Звучить «Христове Різдво» – сл. та муз. П. Синявського

Хлопці, ви здогадалися, про яке свято йдеться? (Відповіді дітей)

Яскрава зірочка в небі горить,

Дітям у ялинки мама каже:

«У цілому світі торжество –

Настає… Різдво!».

Наш урок сьогодні присвячений великому християнському святу – Різдву Христовому. У нашій країні свято Різдва Христового відзначатиметься після святкування Нового року, а саме в ніч із 6 на 7 січня. А сьогодні ми дізнаємось про історію свята.

ІІІ. Розмова. ПРЕЗЕНТАЦІЯ.

РІЗДВО ХРИСТОВО ПРАВОСЛАВНЕ

СЛАЙД 1 . Відомо, що Богородиця напередодні народження Сина прийшла до Віфлеєму разом зі своїм чоловіком Йосипом. Віфлеєм – місто маленьке, у готелі місць для всіх не вистачало. Тому Марія та Йосип зупинилися на нічліг у печерці. Таких місць у тих краях було багато – туди пастухи заганяли на ніч худобу. Тієї ж ночі і народився Христос. Немовля поклали в ясла - годівницю для худоби.

Давайте закриємо очі, прослухаємо спів, який називається «Ніч тиха над Палестиною» і уявімо, як це було.

Слухання - фрагмент піснеспіву «Ніч тиха над Палестиною» (хор)

СЛАЙД 2. Першими Ісусові вклонилися пастухи, потім прийшли мудреці – волхви. Ці мудреці жили далеко на сході. Вони передбачали народження Спасителя і коли побачили на небі дороговказ, вирушили за нею. Цю зірку називають Віфлеємською. Богонемовля мудреці принесли дари. На Русі Різдво чекали особливо. Спершу святкували його, а потім зустрічали Новий рік. Тому у християн прийнято вбирати ялинки саме до Різдва. 1918 року Росія перейшла на новий час. Через це спочатку приходить Новий рік і лише потім Різдво.

У всьому світі православні християни святкують це свято. І в різдвяні дні можна почути пісню, яку люди у всьому світі можуть виконувати мовою своєї країни.

Послухайте звучання цієї пісні англійською мовою.

Звучить « Silent Night »(англ.) Ф. Грубер

    Яким був характер пісні? (співним, ліричним, ніжним)

    Пісня написана в мінорі чи мажорі? (у мажорі)

А послухаймо, як вона звучить російською мовою.

"Тиха ніч"

    Яким був темп пісні? (повільним)

    Як ви вважаєте, хто виконав цю пісню? (Хор)

    СЛАЙД 3. Різдвяний святвечір

    День напередодні свята називається Різдвяним святвечір. Це дуже суворий пісний день. Християни намагаються не їсти їжі до самого вечора. Але за сучасною традицією постити можна лише до того моменту, як після святкової служби до центру храму буде винесено свічку та заспівають тропар Різдво.

Давайте і ми послухаємо тропар Різдва.

    Як ви думаєте, де може звучати цей спів? (в церкві)

    Які почуття виникли після прослуховування?

Продовжуємо знайомитись із традиціями свята.

СЛАЙД 4. Вечір цього дня називається Святим. Його традиційно проводять у колі найближчих людей. За стіл сідають із першою зіркою. Вона символізує собою Віфлеємську, яка привела волхвів до Христа, що народився. Господині до Святого вечора готують дванадцять пісних страв. Головні ласощі – кутя. Під тарілку з нею кладуть трохи сіна на згадку про те, що Христос народився не в хоромах, а в бідних яслах.
СЛАЙД 5. Кутя - Страва з проварених зерен, частіше пшеничних, з медом і горіхами. Пізніше до нього почали додавати мак, а ще пізніше – родзинки. Сучасні господині замість меду додають халву чи цукор.

СЛАЙД 6 . За трапезою п'ють узвар. Прийнято варити до святої вечори пісний борщ, готувати салати з олією, вареники з пісною начинкою, пироги, рибні страви.

СЛАЙД 7. За традицією люди напередодні свята вбирають ялинку А ще - ходять і колядують. Колядувати можуть усі – і дорослі, і діти. Тих, хто приніс радісну звістку до будинку, прийнято обдаровувати – солодощами, фруктами, грошима – хто чим може.

А зараз ми подивимося, як душевно зустрічають свято Різдва Христового у нас у Росії!

Відео. Російська народна колядка «Небо та земля»

Як ви вважаєте, якими музичними інструментами можна супроводжувати свій виступ під час колядування? (Дзвіночками, бубонцями, бубном, ложками та іншими інструментами.)

Вокально – хорова робота.

Розучування колядки «Добрий тобі вечір» (Вчитель роздає дітям дзвіночки).

1) Добрий тобі вечір, лагідний хазяїн

Радуйся, радуйся, землі,

Син Божий народився.

2) Бути тобі, хазяїне, з добрими звістками,

Радуйся, радуйся, землі,

Син Божий народився

3) Там в Єрусалимі люди говорили:

Радуйся, радуйся, землі,

Син Божий народився.

Узагальнення вивченого. Підсумок уроку.

Отже, що ви запам'ятали про свято Різдва? З якими подіями пов'язане це свято?

Які різдвяні пісні ви почули на уроці?

Образ кого славлять різдвяні піснеспіви та колядки?

Народні музичні традиції Батьківщини. Народна музична творчість різних країн світу. Духовна музика у творчості композиторів. Спостереження народної творчості.

Введення дітей у світ духовного життя людей. Знайомство із релігійними святами, традиціями, піснями. Знайомство із сюжетом про народження Ісуса Христа та народними звичаями святкування церковного свята – Різдва Христового. Усвідомлення образів різдвяних пісень, народних пісень-колядок.

Урок 16. Узагальнюючий урок 2 чверті. Добре свято серед зими.

Узагальнене уявлення про основні образно-емоційні сфери музики та про музичний жанр – балет.

Урок присвячений одному з найулюбленіших свят дітлахів – Новий рік. Знайомство зі казкою Т.Гофмана та музикою балету П.І.Чайковського «Лускунчик», який веде дітей у світ чудес, чарівництва, приємних несподіванок.

Розділ 2. "Музика і ти"

Музика у житті дитини. Образи рідного краю. Роль поета, художника, композитора у зображенні картин природи (слова-фарби-звуки). Образи ранкової та вечірньої природи у музиці. Музичні портрети. Розігрування музичної казки. Образи захисників Вітчизни у музиці. Мамин свято та музичні твори. Своєрідність музичного твору у вираженні почуттів людини і навколишнього світу. Інтонаційно-осмислене відтворення різноманітних музичних образів. Музичні інструменти: лютня, клавесин, фортепіано, гітара. Музика в цирку. Музичний театр: опера. Музика у кіно. Афіша музичної вистави, програма концерту для батьків. Музичний словник.

Виразне, інтонаційно осмислене виконання творів різних жанрів та стилів. Виконання творчих завдань, представлених у робочих зошитах.

Тема півріччя: «Музика і ти» – 17 годин

Урок 17. Край, де ти живеш.

Твори вітчизняних композиторів про Батьківщину.

Росія-Батьківщина моя. Ставлення до Батьківщини, її природи, людей, культури, традицій та звичаїв. Ідея патріотичного виховання. Поняття "Батьківщина" - через емоційно-відкрите, позитивно-поважне ставлення до вічних проблем життя та мистецтва. Рідні місця, батьківський будинок, захоплення красою материнства, поклоніння працівникам та захисникам рідної землі. Гордість за батьківщину. Музика про рідний бік, що втішає в хвилини горя і розпачу, надавала сили в дниспытаний і труднощів, вселяла у серці людини віру, надію, любов…Мистецтво, музика, література, живопис, має загальну основу – саме життя. Однак у кожного виду мистецтва – своя мова, свої виразні засоби для того, щоб передати різноманітні життєві явища, зафіксувавши їх у яскравих художніх образах, що запам'ятовуються слухачам, читачам, глядачам.

Урок 18. Художник, поет, композитор.

Звучення навколишнього життя, природи, настроїв, почуттів та характеру людини. Народження музики як природний вияв людського стану.

Мистецтво, музика, література, живопис, має загальну основу – саме життя. Однак у кожного виду мистецтва – своя мова, свої виразні засоби для того, щоб передати різноманітні життєві явища, зафіксувавши їх у яскравих художніх образах, що запам'ятовуються слухачам, читачам, глядачам. Звернення до жанру пейзажу, замальовок природи у різних видах мистецтва. Музичні пейзажі-це трепетне ставлення композиторів до побаченої, "почутої серцем", що зачарувала їх природу. Логічне продовження теми взаємозв'язку різних видів мистецтва, звернення до жанру пісні як єдності музики та слова.

Урок 19. Музика ранку.

Інтонаційно – образна природа музичного мистецтва. Виразність та образотворчість у музиці.

Розповідь музики про життя природи. Значення принципу подібності та відмінності як провідного в організації сприйняття музики дітьми. Контраст музичних творів, що малюють картину ранку. У музики є дивовижна властивість без слів передавати почуття, думки, характер людини, стан природи. Характер музики особливо виразно виявляється саме зі зіставленні п'єс. Виявлення особливостей мелодійного малюнка, ритмічного руху, темпу, тембрових фарб інструментів, гармонії, принципів розвитку форми. Вираження враження від музики до малюнка.

Урок 20. Музика вечора.

Інтонація як внутрішній озвучений стан, вираження емоцій та відображення думок. Інтонація – джерело елементів музичного мовлення.

Входження в тему через жанр - колискову пісню. Особливості колискової музики. Особливість вокальної та інструментальної музики вечора (характер, наспівність, настрій). Виконання мелодії за допомогою пластичного інтонування: імітування мелодії на уявній скрипці. Позначення динаміки, темпу, що підкреслюють характер та настрій музики.

Урок 21. Музичні портрети.

Виразність та образотворчість у музиці. Інтонації музичні та мовні. Подібність та відмінність.

Подібність та відмінність музики та розмовної мови на прикладі вокальної мініатюри «Бовденька» С.Прокоф'єва на вірші А.Барто. Інтонаційно-осмислене відтворення різноманітних музичних образів. Таємниця задуму композитора у назві музичного твору. Відношення авторів творів поетів та композиторів до головних героїв музичних портретів.

Урок 22. Розіграй казку. «Баба Яга» – російська народна казка.

Спостереження народної творчості. Музичний та поетичний фольклор Росії: ігри – драматизації.

Знайомство з казкою та народною грою "Баба-Яга". Зустріч із образами російського народного фольклору.

Урок 23. Музи не мовчали.

Узагальнена вистава історичного минулого в музичних образах. Тема захисту Вітчизни.

Тема захисту Вітчизни. Подвиги народу у творах художників, поетів, композиторів. Пам'ять та пам'ятник – спільність у споріднених словах. Пам'ять про полководців, російських воїнів, солдатів, про події важких днів випробувань і тривог, які у народних піснях, образах, створеними композиторами. Музичні пам'ятники захисникам Вітчизни.

Урок 24. Мамин свято.

Інтонація як внутрішній озвучений стан, вираження емоцій та відображення думок.

Урок присвячений найдорожчій людині – мамі. Осмислення змісту побудовано зіставленні поезії та музики. Весняний настрій у музиці та творах образотворчого мистецтва. Наспівність, кантилена у колискових піснях, які можуть передати почуття спокою, ніжності, доброти, ласки.

Поділитися