Календарно тематичне планування програми логіка дошкільнят. Розвиваємо логічне мислення

Конспект ООД з логіки для дітей старшої групи"Втікачі із зоопарку" для дітей старшої групи

Муніципальне бюджетне дошкільне освітній закладдитячий садок комбінованого виду № 6 м. Лебедянь Липецької області

Підготувала: Краснікова Н.В. – вихователь МБДОУ д/р № 6 м. Лебедянь, 2016 р.

Інтеграція освітніх областей: «Пізнавальний розвиток» , «Соціально-комунікативний розвиток» , «Художньо-естетичний розвиток» .

Мета: формування основ логічного мислення у старших дошкільнят у розвитку елементарних математичних уявлень.

Освітні: вправляти в умінні складати фігуру-силует, орієнтуючись на зразок; вчити порівнювати та систематизувати предмети за величиною (Висоті, ширині); закріпити знання про хижаків та травоїдних тварин; закріплювати в активному словнику назви тварин.

Виховні: виховувати дбайливе ставлення до живої природи, дружелюбність, уміння працювати у колективі; формувати в дітей віком емоційно-позитивний відгук на спільну діяльність.

Розвиваючі: розвивати логічне мислення, кмітливість, увага, окомір, дрібну моторикурук; вивчати орієнтуватися на аркуші паперу, розташовувати необхідні частини зображення у потрібному місці малюнку.

Попередня робота: читання художньої літератури: С.Я. Маршак «Дітки в клітці» , К.О. Дмитрієв "Зоопарк на столі" , А. Кликов «Лисиця» , Т. Скребицький «Заєць» , "Білка" ; розглядання альбому "Дикі тварини" ; відгадування загадок про диких тварин.

Матеріали та обладнання: мультимедійна презентація, ноутбук, телевізор, набори ігор «Танграм» , «Колумбове яйце» , «В'єтнамська гра» , «Склади візерунок» , "Математичний планшет" , контурні зображення тварин (по 1 на стіл), палички Кюїзенера (за кількістю дітей), м'які іграшки- дикі тварини, дрібні пластмасові іграшки - дикі тварини (за кількістю дітей), аркуші паперу в клітинку, заготовки незакінчених малюнків тварин (на кожну дитину), прості олівці, стенд для малюнків, конверт з листом, розмальовки з тваринами півночі та спекотних країн.

Хід заняття

І. Вступна частина

Організаційний момент

Діти, подивіться, скільки у нас сьогодні гостей. Давайте привітаємось.

Сьогодні на нас чекає захоплююче заняття. Ми повинні показати свої знання, вміння та кмітливість. Але спочатку давайте приведемо свої думки до ладу, висловимо свої побажання та зробимо самомасаж.

Гра-тренінг "Заряд бадьорості"

Я бажаю, щоб мої вушка все чули (погладжування вушних раковин).

Я бажаю, щоб мої очі все бачили (Погладжування очей).

Я бажаю, щоб мій рот говорив правильно і красиво.

Я бажаю, щоб моя голова думала правильно і не помилялася (Погладжування голови).

Я бажаю, щоб мої руки працювали впевнено (Погладжування рук).

Я бажаю, щоб моє тіло було здорове.

Молодці, хлопці! Тепер ви готові все бачити, все чути та відчувати.

Пропоную провести розминку «Бує – не буває» . Якщо так буває - посміхаємося і плескаємо в долоні, якщо не буває - хмуримось і тупаємо ногами.

Буває коло із кутами. - Буває весна після зими.

Буває півень із 4 ногами. - Буває у собаки 4 лапи.

Трапляється після понеділка субота. - Буває ніч після ранку.

Буває у людини три очі. - Буває число два більше трьох.

Трава буває зеленого кольору. - Буває число п'ять іде після семи.

Молодці, хлопці! Ви були дуже уважними та кмітливими. Сідайте за столи.

ІІ частина. Основна.

Хлопці, сьогодні до нас прибув незвичайний гість із далекої спекотної країни. Вгадайте, хто це.

Я звик на півдні жити.
Я вмію говорити!
День-денний можу літати,
Різним звукам наслідувати.

Хто я такий? Вгадай!
Різнокольоровий -
Діти: - Папуга!

(Клацання - лунає звук крику папуги, на екрані з'являється папуга, клацання – крик замовкає)

Мабуть, це папуга, його звуть Жак, і він дуже стривожений. Жак передав мені цей лист. (Читаю). «Допоможіть! У зоопарку трапилося лихо! Вночі хтось відкрив клітки, де були звірі. І всі звірі втекли. Їх потрібно негайно знайти та повернути до зоопарку. Допоможіть нам будь-ласка!" .

То що, допоможемо?

Діти: Так!

У конверті «фотороботи» втікачів, яких потрібно знайти. Нині ми їх розглянемо. Хто це? (Ведмідь, заєць, лисиця, білка...). Я пропоную скласти зображення цих звірів, використовуючи ігри на вибір.

Дітям представляється вибір дидактичного матеріалу.

  1. «Колумбове яйце» , «В'єтнамська гра» , «Танграм» .
  2. «Склади візерунок» .
  3. "Математичний планшет" .
  4. «Змійка» .

Молодці! Впоралися із завданням. Тепер ми знаємо втікачів, яких слід знайти.

Вихователь пропонує дітям вирушити у подорож на пошуки тварин із зоопарку.

Візьміть прості олівці та листочки у клітинку: ми позначимо наш маршрут. Я диктуватиму вам напрямок руху, а ви креслитимете.

Дидактична вправа «Малюнок за клітинами» .

Діти, починаючи з точки, «промальовують» свій маршрут.

Відрахуйте праворуч 1 клітинку і проведіть пряму лінію. Відрахуйте 1 клітинку вгору і проведіть пряму. Далі так: 1 клітинка праворуч; 2 клітини вниз; 1 клітинка праворуч; 1 клітинка нагору; 1 клітинка праворуч.

Діти рухаються у зазначеному напрямку, знаходять іграшкових звірят: зайця, білку, лисицю, оленя, лева, тигра та ін.

Фізкультхвилинка. Відеокліп «У жирафа плями, плями...» .

Діти сідають за столи.

Дидактична вправа «Хто чим харчується» .

Ви знайшли втікачів із зоопарку і тепер потрібно їх нагодувати. А різні тварини харчуються по-різному. Хто з них що їсть, ми дізнаємося, коли з'єднаємо лініями на картинці тварину, розмішену внизу, та її їжу – вона вгорі.

Діти виконують завдання.

Коли годували тварин, ви помітили: одні з них харчуються рослинами, тому їх називають травоїдними. Інші звірі їдять м'ясо, і це – хижаки, оскільки вони полюють інших тварин.

Вихователь пропонує дітям взяти своїх звірят і стати так: хижаки – ліворуч від нього, а травоїдні – праворуч.

Дидактична вправа «Вольєри для тварин» (з використанням паличок Кюїзенера).

Перед вами на столах лежать палички, це частини клітки, і тварини (на кожну дитину 2-3 тварини). Побудуйте клітку для кожної тварини. Подивіться, хто з них більше, а хто менше, підберіть палички за висотою та розміром тварини. Наприклад, зайчик у нас маленький, і клітка для нього буде невелика (вихователь показує приклад виконання завдання).

Продуктивна діяльність із дітьми «Незакінчений малюнок» .

Ось і підходить до завершення наша подорож. Давайте на згадку про наших нових друзів зробимо їхні портрети. Подивіться, я маю малюнки, але вони не закінчені: тварини намальовані не повністю. Закінчіть малюнки та змалюйте ті частини тварини, яких не дістає (слон – хобот, зебра – смужки, мавпи – хвіст, папугу – крила, жирафу – плями, зайцю – вуха тощо).

Але спочатку підготуємо наші пальчики до роботи.

Слайд 6. (Музика звучить і зупиняється по клацанню)

Пальчикова гімнастика «Зоопарк»

До зоопарку підемо швидше

Багато різних там звірів

(«пройти» по столу вказівним та середнім пальцем обох рук)

І колючі їжаки

(розчепірити пальці як голки їжаків)

І ікласті моржі

(Опустити вниз мізинець і вказівний пальці, а всі інші

пальці затиснути в кулачці)

Зайці боягузливі

(виставити вказівний та середній пальці обох рук,

інші в кулачці)

Птахи красиві

(Помахати кистями схрещених рук)

Навіть крокодили є!

Втім, усіх не перерахувати!

(з'єднати основи долонь, стуляти і розмикати кінчики

злегка зігнутих пальців - це «крокодилова паща» ).

Діти розпочинають роботу, закінчують малюнки. Після закінчення роботи вихователь виставляє малюнки на стенді.

ІІІ. Заключна частина

Ось і вечір настає
Зоопарк наш засинає,
Засинає до ранку,
Нам уже додому час.

Діти, кого ми сьогодні шукали? Які завдання вам було легко виконувати? Що викликало труднощі?

Спасибі! Мені з вами було дуже цікаво!

Кожен просто молодець!
Подорожі кінець.
З математикою дружіть
Знання свої копіть.

Нехай допоможуть вам старання,

Пам'ять, логіка, увага!

Сюрпризний момент. - Я вам хочу подарувати розмальовки з тваринами півночі та спекотних країн. Ви їх розфарбуєте, коли захочете та покажіть іншим дітям.

Одним із суттєвих показників інтелектуального розвиткудитини та її відповідності віку, є логічне мислення. Воно розвивається поетапно, починаючи від найпростіших до складніших. А завдяки сучасним розвиваючим технологіям і незвичайним завданням, з нудного та одноманітного навчання, його можна перетворити на захоплюючу гру, яка напевно сподобається і батькам, і дитині.

Розвиток логіки - один із найважливіших аспектів інтелектуального розвитку

Закономірності розвитку мислення у дошкільному віці

В цілому, мислення дошкільнят проходить три базові етапи у своєму розвитку:

  1. Наочно-дійове мислення дозволяє вирішувати задачі, що виникають перед дитиною шляхом маніпулювання предметами, що знаходяться навколо нього.
  2. Наочно-образне мислення починає розвиватися у дошкільному періоді. Воно вже дозволяє дитині вирішувати деякі завдання в розумі за допомогою наявних у його пам'яті образів.
  3. Словесно-логічне мислення дає можливість дитині розмірковувати з допомогою не самих предметів, які словесних позначень. Цей вид мислення проявляється вже у старшому дошкільному віці.

Настільні ігрикращий спосіброзвитку логічного мислення

Логіка є одним із високих етапів розвитку мислення.

Загальні правила розвитку логіки у дитини

Основним видом діяльності у дошкільному віці у дитини виступає гра. Однак, незважаючи на це, логіка грає для дошкільнят далеко не останню роль. Уява в цей період розвинена ще недостатньо добре і для того, щоб навчання йшло легше та ефективніше, у процесі занять необхідно використовувати максимум наочного матеріалу: іграшок, картинок, пазлів, лічильних паличок тощо. Яскравий дидактичний матеріал перетворить будь-яке заняття на захоплюючу гру, в якій дитина із задоволенням братиме участь.


Геометричні фігури - розвиток логіки в ігровій формі

У міру дорослішання дитини, вона все менше потребуватиме демонстраційного матеріалу. А рішення все більшої кількостізадач відбуватиметься в умі, за допомогою підключення вже словесно-логічного мислення.

Логічне мислення у ранньому дошкільному віці

Молодший дошкільний вік охоплює період із 2 до 4 років. У цей час дитина вчиться порівнювати предмети, класифікувати за такими елементарними ознаками, як колір, форма, розмір.

Розвиваючі заняття у цьому віці найкраще проводити з використанням яскравих іграшок або дидактичних карток. Бажано, щоб зображення були максимально простими і містили мінімум відволікаючих деталей.


Заняття з малюком вчить його мислити логічно

Логічні завдання молодших дошкільнят різноманітні. Типовими вправами на розвиток логіки в цьому віці можуть бути:

«Розклади по порядку»

Гра допомагає дитині розуміти причинно-наслідкові зв'язки, а також покращує її сприйняття часу.

Для цієї вправи вам знадобляться картки із зображенням тварин та їх дитинчат. Дітям можна запропонувати підібрати до кожної картки пару, попередньо розклавши перед ним дорослих тварин і давши йому дитинчат. Після того, як усі картки займуть свої місця, можна буде пояснити дитині, що з крихітного курчати з часом виростає курка чи півень, із щеня – собака тощо. Згодом це завдання можна ускладнити, пропонуючи дитині картинки із зображенням сцен із його улюблених казок. І запропонувати розкласти їх за порядком, відновивши сюжет.


Гра на підбір понять

«Закінчи ланцюжок»

Дитині пропонуються логічні ланцюжки предметів чи картинок, які стосуються певного класу: це може бути квіти, дерева, звірі чи птиці. А поруч – групу різних картинок, серед яких має бути одна, що належить до предметів ланцюжка. Завдання дитини – доповнити ланцюжок відповідним елементом.

Це завдання, незважаючи на свою простоту, добре розвиває здібності до узагальнення та аналізу, порівняння та класифікації.

«Чий предмет?»

У цьому завдання для дошкільнят можна запропонувати дитині назвати:

  • предмети, якими користуються представники різноманітних професій;
  • деталі тих чи інших машин чи пристроїв;
  • частини тіла людини, звірів, птахів;
  • елементи будинків.

Онлайн гра Знайди точно таку кішку - малюк може грати в інтернеті

«Прибери зайве»

Перед дитиною розкладається група картинок, що зображують різні предмети, або іграшки, серед яких має бути один зайвий, який не під загальну категорію. Завдання дитини - знайти і прибрати цей предмет за допомогою логічного мислення. Дуже бажано, щоб дитина змогла також і пояснити свій вибір, розповівши, чому той чи інший предмет виявився зайвим.


Гра Вибери найменший предмет

Згодом завдання можна ускладнити, доповнивши конкретні предмети природними явищами, квітами тощо. Логічні зв'язки між ними дещо складніші і для того, щоб упоратися із цим завданням дитині потрібно буде дуже постаратися.

Заняття на розвиток логіки у старшому дошкільному віці

Старший дошкільний період відзначається інтенсивним розвитком багатьох процесів психіки. Зокрема, вже до чотирьох років у дітей починає виявлятися словесно-логічне мислення, що дозволяє не лише вирішувати певні завдання, а й досить чітко аргументувати свою позицію.


Спільні ігрирозвивають логіку у старших дошкільнят

Дитина вже не так потребує наочності завдяки досить добре розвиненій уяві та збільшення обсягу пам'яті. І хоча на заняттях все ще бажано використовувати всілякий дидактичний матеріал, вже в 4 роки можна пропонувати дитині вирішувати деякі завдання в голові.

Ось лише деякі завдання на логіку для старших дошкільнят.

«Ранжування»

Розвитку розумових процесів дошкільнят дуже добре сприяє ранжування (наприклад, за розміром, кольором, а пізніше – ступеня виразності тієї чи іншої ознаки). Необхідно обов'язково уточнювати дитині, що саме є підставою для ранжування.


Гра Знайди відмінності - один з різновидів ігор на ранжування Логічний лабіринт - улюблена розвага дошкільнят

Ігри на формування уявлень про загальне та приватне досить прості. Достатньо лише розкласти перед дитиною предмети, або картки з предметами одного типу та запропонувати дитині визначити логічні зв'язки між ними, назвавши їх одним словом. Так само, як і в попередніх іграх, тут потрібно рухатися від простого до складного, спочатку користуючись максимально простими категоріями, де загальна риса лежатиме на поверхні. І згодом – ускладнювати завдання, розширюючи кількість використовуваних груп.

Якщо в процесі виконання завдань у дошкільнят виникатимуть якісь труднощі, обов'язково слід поговорити з ними про це. І разом вирішити проблеми, що виникли.

Мисленні процеси, зокрема, логіка, дошкільнят розвиваються досить інтенсивними темпами і на момент вступу до школи перебувають вже на непоганому рівні, що дозволяє їм максимально ефективно засвоювати шкільну програму.

Пізнання», «Комунікація», «Соціалізація»

Програмний зміст:

Освоєння дій самостійної побудови моделі у формі класифікаційного дерева під прямий диктант. Освоєння дій щодо використання змістових ознак поняття включення нових понять у категорії. Розвиток уміння будувати родовидові понятійні відносини. (ГО «Пізнання»)

Розвиток уміння правильно ставити питання, використовуючи в мові складносурядні та складнопідрядні види речень. Вчити узгоджувати слова у реченні в роді, числі і відмінку. Закріпити у мовленні дітей назви загальних понять (меблі, посуд, одяг тощо). Розвиток уміння правильно будувати мовні висловлювання. (ГО «Комунікація»)

Розвиток уміння вислуховувати відповіді товаришів, не перебиваючи їх. Розвивати бажання змагатися у складанні питань щодо предмета. Розвиток уваги, вміння самостійно давати об'єктивну оцінку своєї роботи. (ГО «Соціалізація»)

Завантажити:


Попередній перегляд:

Муніципальний дошкільний навчальний заклад

Центр розвитку дитини ДНЗ № 386 р.о.Самара

КОНСПЕКТ НІД

щодо розвитку елементів логічного мислення

за програмою Л.А.Венгера «Розвиток»

в підготовчій групі№2 «Ромашка»

Вихователь

Шаталова Т.В.

Інтеграція освітніх галузей: «Пізнання», «Комунікація», «Соціалізація»

Програмний зміст:

Освоєння дій самостійної побудови моделі у формі класифікаційного дерева під прямий диктант. Освоєння дій щодо використання змістових ознак поняття включення нових понять у категорії. Розвиток уміння будувати родовидові понятійні відносини.(ГО «Пізнання»)

Розвиток уміння правильно ставити питання, використовуючи в мові складносурядні та складнопідрядні види речень. Вчити узгоджувати слова у реченні в роді, числі і відмінку. Закріпити у мовленні дітей назви загальних понять (меблі, посуд, одяг тощо). Розвиток уміння правильно будувати мовні висловлювання. (ГО «Комунікація»)

Розвиток уміння вислуховувати відповіді товаришів, не перебиваючи їх. Розвивати бажання змагатися у складанні питань щодо предмета. Розвиток уваги, вміння самостійно давати об'єктивну оцінку своєї роботи.(ГО «Соціалізація»)

Матеріал.

Демонстраційний:модель, з умовними та літерними позначеннями понять, м'яч, ляльки-африканці, картинки із зображенням різних видів(по дві-три) меблів, птахів, муз.інструментів, одягу.

Роздатковий: аркуші паперу, простий і червоний олівці, фішки, перфокарти.

Хід НІД

Частина 1.

Вихователь вносить ляльок-африканців і говорить про те, що в Африці спекотно люди майже не носять одягу. Запропонувати дітям поговорити про одяг, для чого він потрібний, який буває. Діти вичленюють групи і називають конкретні види одягу, вигадуючи їм умовні позначення.

Вихователь послідовно диктує слова, а діти позначають слова точками, умовними позначеннями та літерами, з'єднуючи точки стрілками: (одяг, легкий одяг, Теплий одяг, сарафан, шуба, спідниця, пальто, кожух, сорочка) тобто. діти будують модель.

Частина 2.

Гра «Злови і назви».Вихователь кидає дитині м'яч та називає загальне поняття, дитина. У відповідь називає об'єкт, що входить до нього. Потім відіграють навпаки, тобто. вихователь називає об'єкти, що входять до загального поняття, діти - саме поняття.

Частина 3

Вправа: «Знайди закономірність і намалюй фігуру, що бракує».Діти на індивідуальних перфокартах домальовують фігуру, що бракує, потім змінюються перфокартами і перевіряють правильність виконання товаришем завдання, виправляють помилки червоним олівцем і розповідають про причину виправлення. (Можна перевірити правильність виконання завдання з допомогою зразка вихователя).

Частина 4

Гра «Так-ні». Перед дітьми картинки вивішуються безладно. Вихователь загадує одну з картинок. Діти за допомогою послідовних питань відгадують її.

Примітка: діти ставлять питання, на які ведучий може відповісти лише «так» чи «ні» Вихователь допомагає правильно та точно сформулювати питання. Дитина, що відгадала предмет, стає ведучим. За чіткі запитання дітям видаються фішки. Наприкінці гри їх кількість підраховуєте та виявляється переможець.

Ляльки-африканці «дякують» дітям за отримані відомості. Діти дарують їм свої схеми та перфокарти для показу іншим мешканцям Африки.


Муніципальний дошкільний навчальний заклад

«Дитячий садок №55 загальнорозвиваючого виду»

ЗАТВЕРДЖУЮ:

Завідувач

МДОУ «Дитячий садок №55»

А.Ю. Луференко

Робоча програмадодаткової освіти

щодо розвитку логічного мислення

«Цікава логіка»

Вік дітей 5-7 років

Термін реалізації програми -2 роки

Упорядник:

Вихователь

Шуршаліна С.М.

2018

Зміст

1. Пояснювальна записка .

1.1. Мета та завдання програми

1.2.Відмінні риси програми

1.3.Принципи побудови програми

1.4. Методи та прийоми роботи

1.5.Терміни реалізації програми

1.6. Види, форми та методи роботи з дітьми

1.7.Режим занять

1.9. Орієнтовна структура заняття

1.10. Очікувані результати та способи визначення їхньої результативності

1.11.Форми підбиття підсумків реалізації програми

2. Навчально-тематичний план

2.1. Навчальний план

2.2.Тематичне планування (2 роки)

2.3. Завдання методи та прийоми взаємодії педагога з дітьми у навчальній програмі (1 рік навчання) 2.4.Завдання методи та прийоми взаємодії педагога з дітьми у навчальній програмі (2 рік навчання)

3. Зміст програми

3.1.Розділи програми 3.1.1.Цікава математика

3.1.2. Розвиваючі ігри

3.1.3. Логічні завдання, лабіринти, головоломки

3.2. Організація роботи за програмою

4. Методичне забезпечення програми

4.1. Обладнання та матеріали

5. Список використаної літератури

  1. Пояснювальна записка

Дошкільний вік - найсприятливіший період інтенсивного розвитку фізичних і розумових функцій дитячого організму, зокрема й у математичного розвитку. Навички, вміння, набуті в дошкільний період, є фундаментом для здобуття знань та розвитку здібностей у старшому віці – школі.

Математичний розвитокдитини - це вміння дошкільника вважати і вирішувати арифметичні завдання, і розвиток здатності бачити у навколишньому світі відносини, залежності, оперувати предметами, знаками, символами.

Математичне розвиток дітей є тривалим і дуже трудомістким процесом для дошкільнят, оскільки формування основних прийомів логічного пізнання потребує як високої активності розумової діяльності, а й узагальнених знань про загальні та суттєві ознаки предметів та явищ дійсності.

Робота в гуртку дозволяє залучати дитину до ігрової взаємодії, інтелектуально розвивати дошкільника.

Досягти цього можна шляхом включення завдань, пов'язаних з поняттями, які виходять за рамки програмного матеріалу. Для логічних завдань характерно найчастіше несподіване рішення.

Формуванню творчої особистості сприяють завдання, що передбачають як різні способирішень, що так і дають можливість на основі аналізу наявних даних висувати гіпотези і надалі піддавати їх перевірці. Завдання з відсутніми даними сприяють формуванню критичності мислення та вмінню проводити міні-дослідження. Виконання завдань дозволить удосконалювати дошкільникам свої знання та вміння.

Матеріал гурткових занять має широкий тематичний діапазон, що дозволяє дошкільникам розширювати свої знання в області пізнавального розвитку. Задовольняти природні потреби дітей у пізнанні та вивченні навколишнього світу, їх невгамовну допитливість допомагають ігри – дослідження. Одним із засобів розумового розвитку дитини є розвиваючі ігри. Вони важливі та цікаві для дітей, різноманітні за змістом, дуже динамічні та включають улюблені дітьми маніпуляції з ігровим матеріалом, який здатний задовольнити дитину у моторній активності, русі, допомагає дітям використовувати рахунок, контролює правильність виконання дій.

Принципи, закладені в основу цих ігор – інтерес – пізнання – творчість – стають максимально дієвими, оскільки гра звертається безпосередньо до дитини доброю, самобутньою, веселою та сумною мовою казки, інтриги, кумедного персонажа чи запрошення до пригод. У кожній грі дитина завжди досягає якогось «предметного» результату. Постійне та поступове ускладнення ігор («по спіралі») дозволяє підтримувати дитячу діяльність у зоні оптимальної складності. Розвиваючі ігри створюють умови прояви творчості, стимулює розвиток розумових здібностей дитини. Дорослому залишається лише використовувати цю природну потребу для поступового залучення дітей у складніші форми ігровий активності.

p align="justify"> Значимість розвиваючих ігор для розвитку дошкільнят, їх різноманіття і вікова адекватність дозволяє використовувати їх для вирішення зазначеної проблеми - розумового розвитку дошкільнят.

У розроблених іграх та вправах у малюків розвиваються елементарні навички алгоритмічної культури мислення, здатність робити дії в умі. З допомогою логічних операцій діти тренують увагу, пам'ять, сприйняття.

1. 1.Мета та завдання програми

Ціль програми:

Розвиток логічного мислення, мова і кмітливість у дітей, вміння мислити самостійно, аргументувати свої висловлювання, будувати найпростіші висновки, розширювати кругозір математичних уявлень у дітей дошкільного віку.

Завдання програми:

Розвиваючі:

Розвиток логічного мислення дитини.

Розвиток пізнавальних здібностей та розумових операцій у дошкільнят, розвиток пам'яті, уваги, творчої уяви.

Освітні:

Активізувати пізнавальний інтерес;

Формування прийомів розумових процесів (аналіз, синтез, порівняння, узагальнення, класифікація, аналогія).

Формування загальнонавчальних умінь та навичок (уміння обмірковувати та планувати свої дії, здійснювати рішення відповідно до заданих правил, перевіряти результат своїх дій тощо)

Ознайомлення з числовим рядом і складом чисел, отримання уявлення задачі, вміння вичленяти її частини, вирішувати та складати завдання, формувати індивідуальні творчі здібності особистості.

Виховні:

Виховання у дітей інтересу до цікавої математики, формування вміння роботи у колективі. Виховувати наполегливість, терпіння, здатність до саморегуляції.

Виховувати вміння елементарного самоконтролю та саморегуляції своїх дій, взаємини з оточуючими (однолітками та дорослими).

1.2.Отличительные особливості цієї програми.

Діяльність представляє систему розвиваючих ігор, вправ, у тому числі електронних дидактичних посібників математичного змісту, які допомагають удосконалювати навички рахунку, закріплюють розуміння відносин між числами натурального ряду, формують стійкий інтерес до математичних знань, розвивають увагу, пам'ять, логічні форми мислення.

Діти безпосередньо долучаються до матеріалу, що дає їжу уяві, що стосується не тільки суто інтелектуальної, а й емоційну сферудитини.

Програма передбачає можливість індивідуального шляху саморозвитку дошкільнят у темпі рахунок вибору завдань, відповідних рівню підготовки та пізнавальної мотивації дітей.

1.3. Принципи побудови програми:

Принцип систематичності та послідовності передбачає взаємозв'язок знань, умінь та навичок.

Принцип повторення умінь та навичок - одне з найважливіших, оскільки у результаті багаторазових повторень виробляються динамічні стереотипи.

Принцип активного навчання зобов'язує будувати процес навчання з використанням активних формта методів навчання, що сприяють розвитку у дітей самостійності, ініціативи та творчості ( ігрові технології, робота в парах, підгрупі, індивідуально, організація дослідницької діяльності та ін.).

Принцип комунікативності допомагає виховати у дітей потребу у спілкуванні,

Принцип результативності передбачає отримання позитивного результату оздоровчої роботи незалежно від віку та рівня фізичного розвитку

Принцип індивідуалізації - розвиток особистих якостей, через вирішення проблем різнорівневого навчання

Принцип проблемності - дитина отримує знання над готовому вигляді, а процесі своєї діяльності

Принцип психологічної комфортності - Створення спокійної доброзичливої ​​обстановки, віра в сили дитини

Принцип творчості - формування здатності знаходити нестандартні рішення

Принципи взаємодії з дітьми:

сама дитина - молодець, у нього - все виходить, виникаючі труднощі - переборні; постійне заохочення всіх зусиль дитини, її прагнення дізнатися про щось нове і навчитися новому; виключення негативної оцінки дитини та результатів її дій; порівняння всіх результатів дитини лише з її власними, а не з результатами інших дітей; кожна дитина повинна просуватися вперед своїми темпами та з постійним успіхом.

1.4. Методи та прийоми роботи:

Пошукові (моделювання, досліди, експерименти)

Ігрові (ігри, що розвивають, змагання, конкурси)

Інформаційно – комп'ютерні технології (електронні посібники, презентації)

Практичні (вправи)

Інтегрований метод ( проектна діяльність)

Використання цікавого матеріалу (ребуси, лабіринти, логічні завдання, дидактичний матеріал

1.5. Строки реалізації програми.

Термін реалізації програми – 2 роки.

1.6. Види, форми, способи роботи.

Заняття включають різні видидитячої діяльності:

    пізнавальну,

    продуктивну,

    рухову,

    комунікативну,

    конструктивну.

У процесі занять використовуються різніформи :

    Традиційні

    Комбіновані

    Практичні

    Ігри, конкурси

Форми роботи із дітьми.

    Гра

    Ситуативна розмова

    Бесіда

    Розповідь

    Читання

    Інтегративна діяльність

    Проблемна ситуація

Методи роботи з дітьми

Словесний - навчання (пояснення, бесіда, усний виклад, діалог, оповідання)

Практичний - (Вправи, виконання робіт на задану тему, за інструкцією)

Наочний - (за допомогою наочних матеріалів: картинок, малюнків, плакатів, фотографій, електронних презентацій

Пошуковий - (моделювання, досліди, експерименти)

Інформаційно-комп'ютерні технології (електронні посібники, презентації, показ мультимедійних матеріалів)

Інтегрований метод (проектна діяльність)

Метод гри (дидактичні ігри, ігри, що розвивають, ребуси, лабіринти, логічні завдання,) на розвиток уваги, пам'яті, блоки Дьенеша, Палички Кьюзенера, ігри-конкурси, змагання

    1. Режим занять

Використовуються групова та індивідуальна форма, а також робота з малими підгрупами.

Форми проведення занять: навчальні заняття, відкрите заняття, розмова, гра, розваги.

Програма передбачає проведення одного занять на тиждень, у другій половині дня.

Програма розрахована на 36 занять на рік.

Заняття проводяться 1 раз на тиждень.

Тривалість занять – 25-30 хвилин.

Послідовність занять та кількість годин на кожну тему можуть змінюватись в залежності від інтересу дітей та результатів спостережень педагога.

Комплектація груп та тривалість занять залежить від вікової категорії дітей.

Час заняття

5-6

25 хвилин

6-7

30 хвилин

Програма розрахована на 2 роки навчання та складається з двох етапів. Зміст етапів складено з урахуванням вікових особливостейта відповідно до СанПіН 2.4.1.1249-03 (вимоги до організації режиму дня та навчальних занять).

Перший етап розрахований на дітей 5-6років,другий етап - На дітей 6-7 років.

1.8. Орієнтовна структура заняття.

Заняття носять розвиваючий характер і, зазвичай, відбувається у ігровій формі, з цікавим змістом, творчими, проблемно – пошуковими завданнями.

Структурно заняття представлені з 4 – 6 взаємозалежними між собою за змістом, але різного ступеня складності іграми, знайомими та новими для дітей.

Орієнтовна структура заняття:

1 частина.

Мета: Викликати інтерес до заняття, активізувати процеси сприйняття та мислення, розвиток зв'язного мовлення.

2 частина.

Мета: Вправляти дітей у вмінні здійснювати зорово-розумний аналіз. Розвивати комбінаторні здібності за допомогою дидактичного матеріалу та розвиваючих ігор. Формувати вміння висловлювати можливий перебіг рішення, перевіряти його шляхом цілеспрямованих пошукових дій.

Фізкультхвилинка,

3частина.

Мета: Розвивати здатність міркувати, швидкість мислення, поєднання зорового та розумового аналізу.

4частина.

Рефлексія

До занять включено:

Робота з цікавим матеріалом

Робота з розвиваючими, дидактичними іграми

Фізкультхвилинки.

Робота з електронними дидактичними посібниками.

Для створення позитивного емоційного настрою у цьому виді діяльності використовуються улюблені мультиплікаційні та казкові герої, сюжети.

Велике значення надається створенню невимушеної обстановки: діти виконують заняття за столом, на килимі, біля мольберта.

1.9. Очікувані результати та способи визначення їхньої результативності.

Очікувані результати співвіднесені із завданнями та змістом програми:

Виявлення дошкільнят з математичним, логічним мисленням

Бажання займатися математичною діяльністю.

Вміння дітей порівнювати, класифікувати, узагальнювати, систематизувати предмети навколишньої дійсності.

Вміння дітей працювати у парах, мікрогрупах;

Прояв доброзичливого ставлення до однолітка, уміння його вислухати, допомогти за потреби.

Результативність програми відстежується під час проведення педагогічноїдіагностики , що передбачає виявлення рівня розвитку пізнавальних наступних процесів:

1. Розвиток уваги

2. Розвиток пам'яті.

3. Розвиток сприйняття.

4. Розвиток уяви.

5. Розвиток мислення.

Дана діагностика має рекомендаційний характер, дозволяє оцінити загальний рівень розвитку пізнавальних процесів дошкільнят.

Усі результати заносяться до зведеної таблиці на початку та наприкінці року. Порівняння початкових і підсумкових результатів дозволяє оцінити рівень засвоєння програмного матеріалу кожному етапі реалізації програми.

Критерії оцінки засвоєння програми:

Високий рівень :

Дитина володіє основними логічними операціями.

Вміє подумки встановлювати подібності та відмінності предметів за суттєвими ознаками.

Здатний об'єднувати та розподіляти предмети за групами.

Вільно оперує узагальнюючими поняттями.

Вміє подумки ділити ціле частини і з частин формувати ціле, встановлюючи з-поміж них зв'язок.

Дитина знаходить закономірності у явищах, вміє їх описувати.

Може за допомогою суджень робити висновки.

У дитини є досить великий словниковий запас, широкий спектр побутових знань. Він спостережливий, уважний, усидливий, зацікавлений у результатах своєї роботи.

Володіє навичками співробітництва, вміє працювати у парі та мікрогрупі.
Середній рівень :

Дитина має такі логічні операції, як порівняння, узагальнення, класифікація, систематизація.

Вміє подумки встановлювати подібності та відмінності предметів, але не завжди бачить усі їх суттєві ознаки.

Вміє об'єднувати предмети групи, але відчуває труднощі у самостійному розподілі їх у групам, т.к. який завжди оперує узагальнюючими поняттями. Поділ цілого на частини та навпаки викликає труднощі, але за допомогою дорослого справляється із завданнями.

Дитина не завжди бачить закономірності в явищах, але здатна скласти описова розповідьпро них. Важко самостійно робити висновки. Дитина має достатній словниковий запас.

Здатний орієнтуватися у просторі та на аркуші паперу.

Дитина найчастіше уважна, спостерігальна, але не посидюча.

Вміє працювати в парі, але зазнає труднощів при роботі в мікрогрупах.
Моніторинг проводиться двічі на рік (вересень, травень).

Відстеження рівня розвитку дітей проводиться у формі діагностики (початок року, у формі підсумкових ігрових занять (кінець року).

1.10.Форми підбиття підсумків реалізації програми.

Участь в інтелектуальних конкурсах сприяє розвитку особистості дитини, виявлення її індивідуальних досягнень на ранньому віковому рівні.

Обсяг гурткових занять та види навчальної роботи.

КВК

Вікторини

Інтегровані заняття

    Тематичне планування

Розділ

місяць

Теми

1 рік навчання

Педагогічна діагностика

вересень

Цікава математика

жовтень-грудень

1.Загадкова країна - Математика

2.Рішення цікавих завдань у віршах

3.Ігри на ерудицію

4. Подорож у країну Гралію

5. У царстві кмітливості.

6.Веселий рахунок

7.Машина часу

8. Казкова математика

Розвиваючі ігри

Січень березень

1.Рішення логічних завдань за допомогою паличок Кюїзенера

2. Ігри та заняття з кольоровими паличками.

3. Розвиток логічного мислення за допомогою блоків Дьєнеша.

4.Підбери та порівняй

5. Логічні ланцюжки блоків Дьєнеша.

6. Розклади за кольором

7.Змійка палички Кюїзенера

8.Два обруч блоки Дьєнеша.

Квітень травень

1.Чарівні сходи.

2. «У гості до смішариків».

3.Подорож по чарівній країні.

4. Подумай та розв'яжи.

5. Математичний лабіринт.

6. Математичні головоломки.

7. Веселі фігури.

8.Підсумкове заняття: математичний КВК.

Розділ

місяць

Теми

2 рік навчання

Педагогічна діагностика

вересень

Виявлення вихідного рівня розвитку пізнавальних у дітей коригування змісту програми.

Цікава математика

жовтень-грудень

1. Що дала математика людям? Навіщо її вивчати? Коли вона народилася, і що стало причиною її виникнення?

2. Позитивні та негативні поняття.

3. Інтелектуальні ігри.

4.Рішення цікавих завдань у загадки

5. Весела геометрія

6. Математичний КВК

7.Ігри з числами. Цікаві завдання

8.Вирішення проблемних ситуацій з математики

Розвиваючі ігри

Січень березень

1.Збери фігуру.

2.Розвиток логічного мислення за допомогою блоків Дьєнеша.

3.Розвитку математичних уявлень блоки Дьєнеша.

4.Склади фігуру

паличок Кюїзенера

5.Чарівні доріжки паличок Кюїзенера

6.Конструктор

палички Кьюзенера

7. Розв'язання логічних завдань за допомогою паличок Кюїзенера

Логічні завдання, лабіринти, головоломки.

Квітень травень

1. Освіта складних суджень із простих.

2.Чого на світі не буває

3.Математична стежка

4.Ми всезнайці

5. Космічна подорож.

6. Загадковий лабіринт

7.У царстві кмітливості

8.Підсумкове заняття:

Турнір «Знаток та Ерудитів»

2.1. Завдання, методи та прийоми взаємодії педагога з дітьми.

1 рік навчання.

Листопад

Практична діяльність, конструювання, бесіда, індивідуальна та групова форми роботи

Розвиток пізнавальних процесів; формування уявлень про величину, колір і числа; формування початкових навичок рахунку.

грудень

Розвиток пізнавальних процесів; оволодіння розумовими операціями та діями: виявлення властивостей, їх абстрагування, порівняння, класифікація, узагальнення; формування елементарної алгоритмічної культури мислення, розвиток здатності діяти в умі, освоювати уявлення про геометричні фігури, просторове орієнтування.

Практична діяльність, конструювання, бесіда, індивідуальна та групова форми роботи

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток аналізу та синтезу, здатності до комбінування; закріплення уявлень про колір та форму.

Розвиток пізнавальних процесів; формування уявлень про величину, колір і числа; формування початкових навичок рахунку.

Січень

Розвиток пізнавальних процесів; оволодіння розумовими операціями та діями: виявлення властивостей, їх абстрагування, порівняння, класифікація, узагальнення; формування елементарної алгоритмічної культури мислення, розвиток здатності діяти в умі, освоювати уявлення про геометричні фігури, просторове орієнтування.

Практична діяльність, конструювання, бесіда, індивідуальна та групова форми роботи

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток сенсорних та пізнавальних здібностей; розвиток конструктивних умінь та навичок; закріплення уявлень про форму, колір; формування умінь орієнтування у просторі; формування початкових уявлень про літери та цифри; розвиток дрібної моторики.

Лютий

Розвиток пізнавальних процесів; оволодіння розумовими операціями та діями: виявлення властивостей, їх абстрагування, порівняння, класифікація, узагальнення; формування елементарної алгоритмічної культури мислення, розвиток здатності діяти в умі, освоювати уявлення про геометричні фігури, просторове орієнтування.

Практична діяльність, конструювання, бесіда, індивідуальна та групова форми роботи

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток сенсорних та пізнавальних здібностей; розвиток конструктивних умінь та навичок; закріплення уявлень про форму, колір; формування умінь орієнтування у просторі; формування початкових уявлень про літери та цифри; розвиток дрібної моторики.

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток орієнтування у просторі; розвиток чіткості, уважності, акуратності; розвиток аналітичних здібностей.

Розвиток пізнавальних процесів; формування уявлень про величину, колір і числа; формування початкових навичок рахунку.

Березень

Розвиток пізнавальних процесів; оволодіння розумовими операціями та діями: виявлення властивостей, їх абстрагування, порівняння, класифікація, узагальнення; формування елементарної алгоритмічної культури мислення, розвиток здатності діяти в умі, освоювати уявлення про геометричні фігури, просторове орієнтування.

Практична діяльність, конструювання, бесіда, індивідуальна та групова форми роботи

Розвиток пізнавальних процесів; освоєння кольору, просторового розташування; формування початкових навичок рахунку.

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток аналізу та синтезу, здатності до комбінування; закріплення уявлень про колір та форму.

Розвиток пізнавальних процесів; формування уявлень про величину, колір і числа; формування початкових навичок рахунку.

Квітень

Розвиток пізнавальних процесів; оволодіння розумовими операціями та діями: виявлення властивостей, їх абстрагування, порівняння, класифікація, узагальнення; формування елементарної алгоритмічної культури мислення, розвиток здатності діяти в умі, освоювати уявлення про геометричні фігури, просторове орієнтування.

Практична діяльність, конструювання, бесіда, індивідуальна та групова форми роботи

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток дрібної моторики; знайомство із кольором; розвиток уміння орієнтуватися на площині; формування вмінь у вимірювальній діяльності.

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток орієнтування у просторі; розвиток чіткості, уважності, акуратності; розвиток аналітичних здібностей.

Розвиток пізнавальних процесів; формування уявлень про величину, колір і числа; формування початкових навичок рахунку.

Травень

2 рік навчання

Практична діяльність, конструювання, бесіда, індивідуальна та групова форми роботи

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток аналізу та синтезу, здатності до комбінування; закріплення уявлень про колір та форму.

Листопад

Практична діяльність, конструювання, бесіда, індивідуальна та групова форми роботи

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток сенсорних, пізнавальних та творчих здібностей; ознайомлення з еталонами форми та величини; вчити співвідносити ціле та частину; розвиток просторових уявлень та орієнтування у просторі; знайомство з властивостями – прозорість та гнучкість.

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток аналізу та синтезу, здатності до комбінування; формування конструкторських умінь; закріплення уявлень про колір та форму.

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток просторових уявлень; розвиток конструктивних та комбінаторних здібностей; розвиток кмітливості, кмітливості, винахідливості.

грудень

Розвиток пізнавальних процесів; оволодіння розумовими операціями та діями: виявлення властивостей, їх абстрагування, порівняння, класифікація, узагальнення; формування елементарної алгоритмічної культури мислення, розвиток здатності діяти в умі, освоювати уявлення про геометричні фігури, просторове орієнтування.

Практична діяльність, конструювання, бесіда, індивідуальна та групова форми роботи

Розвиток пізнавальних процесів; формування уявлень про величину, колір і числа; формування навичок рахунку; формування порядку рахунку; розвиток вимірювальних навичок.

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток тонкої моторики руки; розвиток просторового мислення та творчої уяви; розвиток умінь порівнювати, аналізувати, зіставляти; освоєння еталонів форми та величини.

Січень

Практична діяльність, конструювання, бесіда, індивідуальна та групова форми роботи

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток дрібної моторики; знайомство із кольором; розвиток уміння орієнтуватися на площині; формування умінь у вимірювальній діяльності; ознайомлення з числами та цифрами.

Лютий

Розвиток пізнавальних процесів; оволодіння розумовими операціями та діями: виявлення властивостей, їх абстрагування, порівняння, класифікація, узагальнення; формування елементарної алгоритмічної культури мислення, розвиток здатності діяти в умі, освоювати уявлення про геометричні фігури, просторове орієнтування.

Практична діяльність, конструювання, бесіда, індивідуальна та групова форми роботи

Розвиток пізнавальних процесів; формування уявлень про величину, колір і числа; формування навичок рахунку; формування порядку рахунку; розвиток вимірювальних навичок.

Розвиток пізнавальних процесів; ознайомлення з сенсорними еталонами форм, кольору та величини; розвиток окоміру; розвиток дрібної моторики; освоєння понять «частина» та «ціле».

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток комунікативних та конструктивних умінь; ознайомлення з цифрами, їхньою формою; освоєння понять «частина» та «ціле»; розвиток просторових уявлень та орієнтування у просторі; знайомство з властивостями – «прозорість» та «гнучкість».

Березень

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток сенсорних та пізнавальних здібностей; розвиток конструктивних умінь та навичок; закріплення уявлень про форму, колір; формування умінь орієнтування у просторі; формування уявлень про літери та цифри; розвиток дрібної моторики.

Практична діяльність, конструювання, бесіда, індивідуальна та групова форми роботи

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток сенсорних та пізнавальних здібностей; розвиток конструктивних умінь та навичок; закріплення уявлень про форму, колір; формування умінь орієнтування у просторі; формування уявлень про літери та цифри; розвиток дрібної моторики.

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток аналізу та синтезу, здатності до комбінування; закріплення уявлень про колір та форму.

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток просторових уявлень; розвиток кмітливості, кмітливості, винахідливості.

Квітень

Розвиток пізнавальних процесів; оволодіння розумовими операціями та діями: виявлення властивостей, їх абстрагування, порівняння, класифікація, узагальнення; формування елементарної алгоритмічної культури мислення, розвиток здатності діяти в умі, освоювати уявлення про геометричні фігури, просторове орієнтування.

Практична діяльність, конструювання, бесіда, індивідуальна та групова форми роботи

Розвиток пізнавальних процесів; формування уявлень про величину, колір і числа; формування навичок рахунку; формування порядку рахунку; розвиток вимірювальних навичок.

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток аналізу та синтезу, здатності до комбінування; розвиток конструктивних здібностей; розвиток кмітливості, кмітливості.

Розвиток пізнавальних процесів; розвиток математичних уявлень; розвиток координації рухів; підготовка руки до листа.

Травень

Виявлення кінцевого рівня розвитку пізнавальних у дітей; аналіз діяльності протягом року.

Індивідуальна роботащодо виконання діагностичних завдань

3. Зміст програми .

Зміст програми спрямовано розвиток мотиваційної сфери, інтелектуальних і творчих здібностей і якостей особистості.

3.1.Розділи програми.

Заняття гуртка складені за принципом від простого до складного і побудовані з використанням ребусів, барвистих ілюстрацій, індивідуальних завдань, мультимедійного супроводу. Передбачається як розвиток ерудиції дошкільника, а й створення умов стимулювання творчого мислення, розвитку промови. Основний акцент робиться не те, що вивчати, але в те, як вивчати.

3.1.1.Занимательная математика.

( Аналіз – синтез. Систематизація)

розвиток логічного мислення та основних розумових операцій;

розвиток математичних здібностей та схильностей;

підготовка дитини до школи;

вчити подумки встановлювати подібності та відмінності предметів за суттєвими ознаками; розвивати увагу,

удосконалювати орієнтування у просторі.

розвиток особистісних якостей та навичок самоконтролю та самооцінки;

Розвиток пізнавальних процесів; оволодіння розумовими операціями та діями: виявлення властивостей, їх абстрагування, порівняння, класифікація, узагальнення;

вивчати подумки об'єднувати предмети у групу за властивостями. Сприяти збагаченню словникового запасу, розширювати побутові знання дітей.

Ігри та вправи : закріплення понять: великий - маленький, довгий - короткий, низький - високий, вузький - широкий, вище - нижче, далі - ближче і т.д. Оперування поняттями «такий самий», «самий». Пошук подібності та відмінностей на 2-х схожих картинках.знаходження логічної пари (кішка - кошеня, собака - ? (цуценя)).

3.1.2. Розвиваючі ігри.

(Порівняння. Класифікація. Обмеження.)

Розвиток пізнавальних процесів, розумової активності (аналіз, порівняння, класифікація, узагальнення), логічне мислення та кмітливість.

вчити дітей ділити ціле на частини, встановлювати між ними зв'язок; вчити подумки поєднувати в єдине ціле частини предмета,розвивати дрібну моторику, уміння орієнтуватися на площині, формування умінь

вивчати розподіляти предмети за групами за їх суттєвими ознаками. Закріплення узагальнюючих понять, вільне оперування ними.

Ігри та вправи : Робота з пазлами різної складності, паличками Кюїзенера, блоками Дьєнеша, викладання картинок з рахункових паличок та геометричних фігур тощо.

3.1.3.Логічні завдання, лабіринти, головоломки.

(Умозаключення. Узагальнення.)

Розвивати самостійність, активність, вправляти у вирішення простих завдань на додавання та віднімання, закріплювати розуміння відносин між числами, розвивати психічні процеси: увага, пам'ять, логічні форми мислення.

формування елементарної алгоритмічної культури мислення, розвиток здатності діяти в умі, освоювати уявлення про геометричні фігури, просторове орієнтування.

вчити виявляти закономірності;

розширювати словниковий запас дітей;

вчити розповідати по картинці, переказувати.

вчити виділяти один або кілька предметів із групи за певними ознаками.

Розвивати спостережливість дітей.

Пошук протилежностей (легкий – тяжкий, холодний – гарячий). Ігри та вправи : магічні квадрати (підібрати недостатню деталь, картинку). Складання оповідання по серії картинок, вибудовування картинок у логічній послідовності на оперування узагальнюючими поняттями: меблі, посуд, транспорт, овочі, фрукти тощо, «обведи однією лінією лише червоні прапорці», «знайди всі некруглі предмети» тощо. , Виняток четвертого зайвого. Доповнення картинки (підбери латку, дорисуй кишеню до сукні).

3.2. Організація роботи за програмою.

Цей матеріал виходить за рамки традиційної програми.

Завдання можуть мати комплексний характер, і їхнє рішення передбачає використання матеріалу кількох тем. Існує безліч способів надати дітям можливість самостійно відкрити причину того, що відбувається, докопатися до істини, зрозуміти принцип, логіку вирішення поставленого завдання та діяти відповідно до запропонованої ситуації.

Розробка та впровадження у практику ефективних дидактичних засобів, що розвивають методів, дозволяє педагогам урізноманітнити взаємодію з дітьми, познайомити зі складними, абстрактними математичними поняттями в доступній малюкам формі.

Завдання підібрані так, щоб максимально охопити основні розділи, причому серед них обов'язково є такі, що доступні для всіх дошкільнят

Заняття у формі подорожі.

Будується на послідовному пересуванні дітей від одного пункту призначення до іншого.

Матеріал, який широко використовується в «подорожах» (карти вигаданої країни, знайомого мікрорайону, дитячого майданчика; стрілки, покажчики, схеми), привертає увагу дитини, розвиває вміння орієнтуватися у просторі, на площині, позначити просторові відносини на плані, схемі. Така форма заняття вимагає від дітей організованості, як від дорослого – вміння, підтримувати інтерес дітей, стимулювати активність.

Заняття у вигляді бесіди.

Передбачає організацію пізнавального спілкування педагога з дітьми та дітей між собою. Педагогу дуже важливо створити умови для розвитку мовної активності дитини – підібрати питання, які не вимагають відповіді так чи ні, наочний матеріал. Пізнавальне спілкування передбачає обмін інформацією, спостереженнями, враженнями, висловлювання свого ставлення до обговорюваного. У процесі такого заняття діти навчаються діалогу.

Заняття – розмова допомагає набути вміння відстоювати свою думку, аргументувати висловлювання, формує культуру спілкування.

При організації занять важливим є педагогічно виправдане поєднання сюжетної, ігрової та навчально – пізнавальної ліній.

Не можна захоплюватися однією формою організації занять, наприклад, заняття – гра чи подорожі.

Водночас, у якій би формі не проходило заняття, важливо навчити дитину долати труднощі, не боятися помилок, прагнути міркувати і знаходити самостійний шлях вирішення пізнавальних завдань, ці вміння знадобляться йому не лише на уроках математики, а й у повсякденному житті.

4. Методичне забезпечення програми.

4.1. Обладнання та матеріали

Дидактичний матеріал:

Геометричні фігури та тіла.

Набір розрізних картинок.

Сюжетні картинки із зображенням частин доби та пори року.

Смужки, стрічки різної довжинита ширини.

Цифри.

Іграшки

Фланелеграф,

мольберт.

Чудовий мішечок.

Знаки символи.

Пластмасовий та дерев'яний будівельний матеріал.

Геометричні мозаїка.

Рахункові палички.

Предметні картинки.

Блоки Дьєнеша,

Палички Кьюїзенера,

Лото.

Дидактичні та розвиваючі ігри.

5. Список використаної літератури.

«Розвиваємо логіку» Олександр Лекомцев, вид. «Фенікс» Ростов-на-Дону2014р.

«Математичне розвиток дітей 4-7 років» Л.В. Колесникова, вид. «Вчитель» Волгоград2014р.

«Вивчаємо постаті» Т.В. Сорокіна, С.В. П'ятак, вид. "Ексмо" Москва 2011р.

"Тренажер з математики для дітей 6-7 років" В.Г.Голуб, вид. "Метода" Воронеж 2014р.

"Все по поличках" А.В. Горячев, Н.В. Ключ, вид. ТОВ «Баласс» Москва 2004р.

"Логічні ігри для дошкільнят" вид. ТОВ «Ранок» Харків 2010р.

«Розвиток просторового мислення та мови» вид. ТОВ «Хатрер-прес» Москва 2013р.

Комплексні заняттяМ.А. Васильєвої, В.В. Гербової, Т.С. Комарової, вид. "Вчитель" Волгоград 2010р.

«Чого на світі не буває?» О.М.Дьяченко, О.Л. Агаєвої, вид. «Освіта» Москва 1991р.

"Конспекти занять з математики" Волчкова В.М., Степанова Н.В., вид. ТЦ «Вчитель» Воронеж 2009р.

«Математика в дитячому садкустарший дошкільний вік». В. П. Новікова. вид. "Мозаїка-Синтез" Москва 2009 р.

"Логічні завдання" О.А. Реуцька. вид. «Фенікс» Ростов-на-Дону 2012р.

«Ігри, що розвивають для дітей дошкільного віку» Ю.В. Щербакова, С.Г. Зубанова Москва ТОВ «Глобус»

«Велика книга завдань та вправ для дітей» вид. ЗАТ «ОЛМА МЕДІА ГРУП» Москва 2011р.

«Ігрові цікаві завдання для дошкільнят» З.А. Михайлова вид. «Освіта» Москва 1985р.

Електронні ресурси:

Rutracker. orq

http://www.fbr.ru Банк рефератів

Електронні ресурси:

«Ігри для дітей, що розвивають» «Розвиваючі ігри та заняття з паличками Кюїзенера»В. П. Новікова, Л. І. Тихонова

Альбоми завдань. Блоки Дьєнеша. Палички Кьюзенера

Rutracker. orq

Блоки Дьєнеша - методичний посібник для вихователів дитячого садка

http://www.doshvozrast.ru Виховання дітей дошкільного віку в дитячому садку та сім'ї

Поділитися