Розповідь на тему дружба жилина та діни. Твори на тему «Жилін і Діна в оповіданні «Кавказький бранець

Тема уроку: ДружбаЖиліна та Діни.

(За розповіддю Л.Н. Толстого «Кавказький бранець».)

Цілі уроку:

предметні: продовжити роботу над осмисленням змісту оповідання, над умінням виділяти проблеми, які торкнулися автором;

регулятивні: розвивати навички аналізу художнього твору, формувати вміння бути уважним до слова, порівнювати, удосконалювати монологічну мову;

особистісні: виховувати почуття інтернаціоналізму, культуру мовного спілкування та етикету.

Хід уроку.

    Організаційний момент.

Прошу хлопців налаштуватися на активну плідну роботу та побажати один одному хороших оцінок.

    Мотивація уроку. Робота з прислів'ями, записаними на дошці.

Дружбу вести – так себе не щадити.

Жаль друга, та не як себе.

Друг пізнається на раті та при біді.

Для милого друга і сережки з вушка.

Дружба від недружби живе близько.

Дружба дружбою, а грошики нарізно.

Визначте їхню тему. Про що вони? (Про дружбу).

Прошу хлопців подумати, чи є якийсь зв'язок між темою уроку та прислів'ями, про які ми говорили. (Хлопці припускають, що мова піде про дружбу між Жиліним та Діною).

Висновок: так, сьогодні ми з вами говоритимемо про те, яку роль відіграла в долі Жиліна маленька героїня Діна.

    Вивчення навчального матеріалу. Робота із змістом оповідання.

Хлопці, відкрийте, будь ласка, 6-й розділ. Після втечі (який як можна назвати? – невдалий) Жилін та Костилін сидять у глибокій ямі. Костилін остаточно розхворівся, І Жилін совієм зажурився. Вони живуть щоденно під страхом смерті. Погляньмо, як про це пише автор? Яким він називає їхнє житло?

(Зовсім поганим).

Хто ж поселив надію у душу Жиліна?

Як вводить Толстой її поява, яким словом?

А хто може розповісти, коли почалася дружба Жиліна із татарською дівчинкою? Хто першим знайде та зачитає нам цей епізод? (Глава 3)

З чого вона почалася? Щоб відповісти на це запитання, підкресліть найважливіші, на ваш погляд, слова (лялька ліпила, схопила ляльку і втекла, клаптями червоними прибрала, хитає, приколисує).

Висновок: дуже сподобалися Діні ляльки, які робив Жилін. Діна - маленька дівчинка, любить грати, а іграшок у неї не було. А Жилін робив чудові ляльки.

Діти, давайте спробуємо з вами переказати цей епізод так, щоб ми відчули радість Діни.

У кого ж це вийшло найкраще? Хто зумів цікаво розповісти нам про ляльки Жиліна та Діни?

Продовжуємо розмову щодо змісту 6-го розділу.

Що дізнається Жилін із цієї розмови? (Його хочуть вбити).

Чому його хочуть вбити татари? Він же полонений, у нього немає зброї, отже, не небезпечний. Чи, може, можна боятися і беззбройної людини? (Так, татари бояться Жиліна, він не боїться їх, не хоче їм підкорятися, їм не вдалося його зламати).

Як же Діна допомагає Жиліна? Трусить вона чи ні?

Чому вона йому допомагає?

Чому Жилін спочатку думає про Діну «стрибає, як коза дика», а потім «як козочка дика»?

А де ми вперше зустрічаємось із Діною? Знайдіть її опис.

Які суфікси включає письменник у слова, що описують Діну? Навіщо він це робить? (Відчувається симпатія автора до цієї героїні. А ще нам стає зрозуміло, що на серйозні вчинки здатна не тільки фізично міцна людина. Головне – бути стійкою, сильною духовно).

Висновок: Яку рису характеру виділяє у героях письменник?

(Доброта).

Діна допомагає Жиліна, тому що добра людина не може бачити, як страждає інший. Як називається ця риса? (Співчуття).

На кого схожа Діна? Чим? А які в неї очі? А як ви розумієте таке дивне поєднання «очі чорні, світлі»? (Визначенням «світлі» письменник говорить не про очі, а про душу Діни).

Давайте прочитаємо сцену прощання Жиліна та Діни та подумаємо, чому плаче дівчинка?

Що ви можете сказати на її захист?

    Закріплення навчального матеріалу.

Яку ж складну проблему ставить Толстой своєю розповіддю, що хотів показати письменник за допомогою Діни?

Чи актуальна вона зараз?

Коли між людьми можлива дружба, і коли її не може бути? Чи це залежить від віку чи від національності?

Чи можна жити без воєн? Що для цього потрібне?

5. Рефлексія.

Чому навчив вас розповідь?

У чому ви хочете бути схожими на Діну?

Яка вона, справжня дружба?

Чи можуть дружити люди різних національностей? Що для цього потрібне? Ключове слово нашого кросворду – дружба. Вся творчість Л.Н.Толстого пронизана ідеями дружби між людьми та між народами. Читаючи розповідь «Кавказький бранець», ми відчули та зрозуміли, як чудово дружити, любити друзів, жити для інших. Це зрозуміла і маленька Діна, хоча Жилін був дорослішим за неї і чужим по крові.

Л.Н.Толстой вчить нас уміння прижитися у будь-якій обстановці, вижити у будь-якій ситуації, не перекладаючи чужі плечі своїх бід.

Лев Миколайович Толстой пробуджує в нас добрі почуття, прагнення справедливості та краси. Давайте закінчимо нашу розмову про цю розповідь словами відомого поета М.Рубцова:

«На все добро відповімо ми добром,

На все кохання відповімо ми любов'ю».

6. Домашнє завдання: написати твір на тему «Спасибі, розумниця» (можна від імені Жиліна, можна від імені)

Скласти цитатний план оповідання, наприклад:
1. Не дамся їм живий.
2. Ти все серчить, а товариш твій смирний.
3. Пройшла про Жиліна слава, що він майстер.
4. Нині бігти треба.
5. Кинути товариша не годиться.
6. Він поспішає, а місяць ще швидше вибирається.

- завзятість і мужність завжди перемагають. Письменник засуджує війну між народами і вважає її безглуздою Але головне, що хотів показати Л. Н. Толстой: для доброти, любові, порозуміння не важлива національність (Діна – татарка, Жилін – російська). Люди здатні жити у світі і повинні до цього прагнути. Толстой вчить нас любити всіх людей, незалежно від їхньої національності та кольору шкіри. Якщо таких історій дружби, як описано в оповіданні, буде більше, на планеті запанує світ.) - Сподобалася вам Діна? Чи хотіли б ви мати такого друга?

Що ви найбільше цінуєте у своїх друзях? Чому ви навчилися у героїні новели Л. Н. Толстого?

Жилін - головний геройоповідання Л.М. Толстого «Кавказький бранець». Це російський офіцер, який потрапив у полон до татар. Жиліна не було звідки чекати допомоги, тому він намагався врятуватися самостійно.

Жилін уважно спостерігав за життям татар. Він потоваришував із дівчинкою Діною, дочкою татарського отамана, яка приносила йому хліб та воду. То була дівчинка «тоненька, худенька, років тринадцяти».

Спочатку Діна боялася Жиліна, ставила йому їжу і одразу тікала. Але Жилін зробив їй кілька кумедних ляльок із глини, і Діна перестала боятися. Вона почала потай приносити йому молоко та смажену баранину.

Після того, як Жилін із Костилиним намагалися втекти і їх знову спіймали, татари збиралися вбити своїх бранців. Діна прибігла вночі до ями, де сиділи, і розповіла все Жилину. Їй було шкода його, адже вона відчувала, що він хороша людина. Вона допомогла йому втекти вдруге, хоча її могли за це дуже суворо покарати, якби хтось упізнав.

Жилін теж покохав Діну: прощаючись з нею, він тепло їй подякував і зі сльозами сказав: «Прощавай, Діночку, вік тебе пам'ятатиму». Він шкодував, що не зможе більше робити їй ляльок.

Історія Жиліна і Діни вчить нас тому, наскільки важливо бути добрими один до одного навіть у найважчих ситуаціях. Жилін зробив для Діни ляльок просто тому, що був доброю людиною та любив дітей. Діна відчула його доброту та врятувала йому життя. Як каже прислів'я, як відгукнеться, так і відгукнеться!

Коли двоє офіцерів російської армії потрапили в полон до бандитів, вони не чекали нічого доброго. Однак навіть у полоні татари можна знайти світлі сторони. Хазяїном Жиліна виявився суворий горець Абдул-Мурат. У нього була юна і гарна донькана ім'я Діна.

Жилін познайомився з донькою горця, коли батько наказав їй напоїти бранця. Коли вона з'явилася на поклик батька, в її руках був глечик, а одягнена вона була по гірській моді, довга сукня синього кольору, її волосся було розпущене по плечах. Їй лише тринадцять років і було зрозуміло, що вона боїться свого суворого батька. Коли офіцер подав їй порожній глечик назад, та відскочила від нього, наче злякана лань.

Через деякий час Жилін починає освоюватись у неволі. Він починає розуміти татар, йому стають більш зрозумілими їхні вчинки та думки. Від неробства він починає робити різноманітні речі. Якось він зробив забавну ляльку, струнка фігурка зі глечиком на плечі, і встановив її на даху. Діна побачила це диво і заворожено почала розглядати, потім вона покликала своїх подружок і разом із ними вона продовжила її захоплюватися. Коли Жилін знову зайшов до своєї в'язниці, вона взяла цю ляльку собі. Так у Діни вперше в житті з'явилася справжнісінька іграшка з глини. Однак не всім сподобався цей виріб. Одна криклива стара кидає ляльку на землю, і та розбивається на багато частин. Дівчинка дуже засмучується, а офіцер побачивши її смуток вирішує зробити іншу ляльку. Він знову набирає глини і надає їй вигляду стрункої дівчини. Ця лялька виходить набагато краще. З цього моменту між Жиліним та Діною виникають дружні почуття.

Жилін та Костилін голодували у своєму сараї, жадібний татарин не давав їм багато їжі. Діна дізнавшись про це, починає приносити офіцерам їжу. Ймовірно, вона непомітно для себе закохується в гарного офіцера російської армії. Тому у Жиліна тепер завжди є запас коржів та молока, а іноді й баранини.
Складається враження, що серед усіх татар, тільки Діна має добре серце і намагається полегшити життя бранцям.
Після того, як Жилін і Костилін втекли, їх привели назад і посадили в глибоку яму. Саме Діна допомогла офіцеру здійснити другу втечу.
Ще коли Жилін сидів у ямі, він розумів, що тільки диво допоможе йому вибратися на волю. Якось Діна прийшла до Жиліна, щоб забрати у нього кілька чудових глиняних фігурок тварин, які полонений зробив для неї. Через деякий час дівчинка приходить і повідомляє погану новину, виявляється, татари вирішили вбити бранців, щоб ті не доставляли їм проблем. Жилін просить її про допомогу, але Діна відмовляється і тікає.

Коли надії майже не лишилося, відбувається диво. Якось уночі в яму спускається довга жердина, і так Жилін вибирається на волю. Костилін відмовився ризикувати, і не наважився вилізти з зиндану. Після того, як Діна розбиває кайдани та розуміє, що більше ніколи не побачить такого доброго та інтелігентного російського офіцера, який вигідно відрізнявся на тлі її одноплемінників, вона починає плакати.
Можна зробити висновок, що дівчинка стала відданим другом Жиліна, їй лише тринадцять років, а вона зробила те, що можна назвати подвигом. Не кожен дорослий на її місці зважився на допомогу, але вона змогла піти на це заради справжньої дружби. Мабуть, запал їй у серце цей дивний російський офіцер.

Твір Льва Толстого "Кавказький бранець" присвячується реальним історичним подіям 19 століття. Значними образами твору стали Жилін і Діна, які багато про що змушують замислитися читача.

Це люди, які живуть у різних протилежних світах. Жилін - це небагатий російський офіцер, який має неймовірну хоробрість і почуття людської гідності. Він став бранцем, за якого хочуть або отримати викуп або вбити його. Жиліна не зломило, навіть, потрапляючи в полон, він не впадав у відчай, не опускав руки і продумував план повернення на Батьківщину. Більше того, він допомагає простим татарським людям: робить іграшки для дітей, лікує місцевих жителів, допомагає кожному, хто потребує допомоги.

Діна - тринадцятирічна татарська дівчинка, доросла не по роках, дочка тієї самої людини, яка взяла в полон Жиліна. Але найголовніша риса характеру Діни - це чуйність і здатність співчувати. Їхня перша зустріч відбулася в той момент, коли Діна принесла Жилину води. Поступово вони стали справжніми друзями, які надавали один одному підтримку: бранець своїми руками робить їй ляльку, тим самим нагадує, що вона ще дитина і повертає в дитинство, Діна потай носить йому воду, їжу і, найголовніше, допомагає тікати з полону, коли дізнається, що її друга збираються вбити. Дівчинка розуміла, що допомога російській людині приведе її батька в лють, і вона отримає покарання, але це її не зупинило. Ці, на перший погляд, різні герої, перейнялися теплом один до одного і їм було дуже важко розлучатися.

Взаємини Жиліна та Діни доводять кожному, що на справжню дружбу не може вплинути ні вік, ні національність, ні віросповідання, ні статус, ні що інше. Одна з моралей цього твору в тому, що дружба не має перешкод, і вона проявляється через добрі справи. Ці два герої довели, що не дивлячись ні на що, треба залишатися людьми!

Варіант 2

Розповідь Л.М. Толстого "Кавказький бранець" невеликий за обсягом. Сюжет у ньому також нескладний. Героїв небагато. Але короткий проміжок життя цих героїв, їх взаємовідносини, описані в оповіданні, можуть багато чого навчити. Тут і долі двох різних людей‒ офіцерів Жиліна та Костилина. Тут і зворушлива дружба російського офіцера Жиліна та кавказької дівчинки Діни. Ця історія підкуповує своєю щирістю та добротою. І все це на тлі кровопролитної війни на Кавказі та жорстокості горян до бранців.

Перша зустріч Жиліна та юної татарки не була приємною. Його тільки привезли до аулу, закували в колодки. Він провів важку, безсонну ніч. Попросивши пити, герой отримує воду із рук юної хазяйської дочки. Абдул-Мурат велить Діні принести бранцеві глечик з водою. Діна – тоненька, тендітна, худенька дівчинка. Їй близько тринадцяти років. У неї гарне обличчяі одягнена вона красиво. Дівчинка ще не носить хустки. А на шиї у неї моністо з російських монет і стрічка у волоссі зі срібним рублем. Дівча активне, спритне і дбайливе. Вона зі своїх рук напоїла бранця, хоча дуже боялася його.

Діна ніколи не бачила раніше людей іншої національності. Коли Жилін подав їй глечик, вона від нього відстрибнула "як гірська кізочка". Іван поступово завойовує довіру та дружбу татарської дівчинки. У народів Кавказу дівчаткам доводиться дорослішати зарано. За рік чи два Діну вже видадуть заміж. Батько знайде їй нареченого і доведеться назавжди розлучитися з дитинством. Вже зараз її до цього готують. Вона не сидить без діла, займається господарством. Жилін ненадовго дарує дівчинці справжнє дитинство, змайструвавши їй ляльку із глини. Іван робить ляльку, схожу на татарку, ліпить їй татарське вбрання. Діна в захваті, але не поспішає брати її до рук. Вона кличе інших дівчат подивитися. А коли всі розходяться несміливо та різко забирає іграшку. Вона прибирає її яскравими клаптями, роблячи гарне вбрання. Але стара, побачивши це, розбиває ляльку. Адже дівчині треба готуватися до заміжжя та й материнство не за горами. А не в ляльки грати. Тим більше, не можна нічого юній татарці брати з рук полоненого російського офіцера. Діна переймається глибокою симпатією до Івана.

Вона потай носить йому їжу смачніше – молоко та сирні коржики замість сирого прісного тіста. А він на подяку майструє їй різні іграшки. Тільки після його втечі, коли умови стали жорсткішими, вона ці іграшки більше не бере. Їй хочеться взяти і Жиліна шкода, але не можна. Іван просить її допомогти йому з втечею. Вона довго не наважується, боїться, чекає на зручний момент. Все-таки вона спускає йому жердину і намагається допомогти збити колодку.

Діна відпускає Жиліна, ризикуючи власною безпекою. Адже вона могла спричинити суворий гнів батька і старійшин. А для юної мусульманки – це жорстока смерть. Але Діна смілива дівчинка. Їй шкода розлучатися з Жиліна, вона прив'язалася до нього і навіть покохала по-своєму. Я думаю, Діна зробила дуже сміливий вчинок. Не кожна доросла людина зважиться на таке. Багато людей вважають за краще поступитися своєю совістю, залишити людину в біді, ніж самим піти на ризик.

Декілька цікавих творів

    Якби була можливість вибирати собі житло самостійно, слід зупинитись на просторому будинку. У ньому обов'язково має бути велика вітальня, щоб вся родина могла зібратися і поговорити хоча б раз на тиждень.

  • Катерина - Промінь світла у темному царстві 10 клас

    У п'єсі серед темних особистостей: брехунів, пристосуванців та гнобителів з'являється вигляд чистої Катерини. Юність дівчини протікала у безтурботному

  • Твір по картині Попова Перший сніг 7 клас (опис)

    Я милуюсь чудовою картиною найвідомішого художника-живописця Ігоря Олександровича Попова «Перший сніг». Вишукана творчість пробуджує в мені багато чудових почуттів. Полотно неймовірно красиве та правдиве

  • Присипкін у п'єсі Клоп Маяковського

    У творі Маяковського “Клоп” ми знайомимося із чудовою феєричною комедійною історією написаною автором на комуністичний лад. У ній є безліч цікавих для аналізу образів

  • Чи потрібно втілювати свої мрії в життя? Підсумковий твір 11 клас

    Що таке мрії? Потрібно чи їх втілювати в життя? Можна сказати, що мрії - це одна з прекрасних і не знищується частка в нашому існуванні. Кожен із нас ставиться до них по-різному. Наприклад, Вася дуже сильно хоче здійснити свою мрію

Події, що їх описує Л.Н. Толстой в оповіданні відбуваються під час війни на Кавказі. Головні герої твору два офіцери, які потрапили в полон, та Діна – дочка горця Абдул-Мурата. Горець господар бранців.

Основа сюжету оповідання – дружба татарки Діни з російським офіцером Іваном Жиліним. Дружба ця почала зароджуватись не з першого дня їхнього знайомства. Два різних за віком людини мали різне віросповідання, належали не лише до різним народам, але й до різних верств суспільних сходів.

Жилін – російський офіцер, який відбував службу на Кавказі. Іван середнього зросту, худорлявий, з добрими очима. За походженням він дворянин. Матері своїй Іван постійно висилав гроші. А оскільки офіцер був неодружений, мати шукала йому наречену. Жилін, коли потрапив у полон, їхав додому, щоб познайомитись із майбутньою нареченою. Потрапивши в полон, Жилін поводиться, як личить російському офіцеру. Іван відганяє смуток і страх, не впадає у відчай, опинившись у полоні, складає плани втечі, в той же час займаючись якими-небудь справами. Він майструє татарським дітлахам іграшки з глини, ремонтує зброю, навіть допоміг вилікувати татарина. Молодий офіцер добрий і працелюбний, допомагає всім, хто потребує допомоги.

Діна — дівчинка років тринадцяти, схожа зовні на батька, смішна, але трохи полохлива. Одягнена завжди у довгу сукню. Чуйна, добра, віддана, здатна співчувати. Саме ця дівчинка стала другом Івана.

Спочатку Діна побоювалася російської, але одного разу вона побачила глиняну лялечку, одягнену в татарські шати, залишену Жилиним для неї. Поки Жилін не пішов у хлів, дівчинка з іншими татарськими дітьми розглядала її, поставлену Іваном на даху сараю, а коли він пішов, схопила ляльку. Для дівчинки ця лялька стала чи не єдиною іграшкою.

Після цього випадку дружба між цими людьми почала міцніти. Жилін зробив дівчинці іншу ляльку, коли першу іграшку зламала стара. А дівчинка потай приносила полоненому їжу, бо знала, що російських полонених годували погано.

І саме Діна, почувши випадково, що офіцерів збираються вбити, допомогла Жиліна. Вона опустив у яму довгу палицю, щоб Іван міг вилізти звідти, збити кайдани і втекти. Дівчинка знала, що на неї чекає покарання, якщо стане відомо про її вчинок, але зробила це. Маленька татарка принесла своєму другові коржики, щоб він не голодував у дорозі.

Завдяки Діні Жилін невдовзі повернувся до гарнізону. Татари, що пустилися в погоню, зазнали невдачі. Боягузливий Костилін пробув у полоні ще більше місяця, поки не прийшов викуп за нього. Здається, дружба Діни з Жиліним була справжньою, щирою. Заради свого друга дівчинка зробила такий вчинок, який не завжди можуть зробити дорослі. Вона врятувала життя Жиліна.

Розповідаючи про один випадок, що стався під час кавказької війни, автор розкрив справжній патріотизм і мужність справжнього російського офіцера, що характеризуються прагненням до свободи і перемоги, умінням стійко переносити поневіряння, не забуваючи при цьому про людяність, любов до дітей та співчуття.

Поділитися