Постановка звуку "Ш" дитині поетапно. Логопедичні заняття, відео уроки, вправи з картинками

Індивідуальні заняття з логопедом необхідні постановки і автоматизації правильного звуковимови. Такий метод роботи необхідний дітям із мовними патологіями, фізіологічними порушеннями устрою апарату артикуляції.

Заняття присвячуються постановці та автоматизації груп фонем або окремих звуків. Тема сьогоднішнього уроку: "Звук [С]". На занятті ми використовуємо методи постановки звуку [З] та [Ш], розроблені для корекційної роботи з дошкільнятами.

Цілі

  1. Постановка та автоматизація звуку [C].
  2. Закріплення звуку в ізольованому положенні, складах, словах і реченнях.
  3. Постановка свистячих звуків, їхня диференціація.

Завдання

Освітні:

  • Постановка та закріплення фонеми [С] у відбитому повторенні за педагогом, самостійно.
  • Збагачення словника.

Корекційні:

  • Формування навичок складового аналізу.
  • Закріплення звуку [С] в ізоляції, складах, словах, реченнях.
  • Розвиток мислення, пам'ять, увага.
  • Розвиток.
  • Розвиток моторики органів артикуляції, пальців.

Виховні:

  • Підтримка інтересу до навчання, роботи з логопедом.
  • Виховання працьовитості.
  • Виховання навички контролю над звуковимовою.
    Устаткування

Для проведення заняття у захоплюючій ігровій формізнадобляться іграшка (наприклад, ведмедик, слон), дзеркало, звукова лінійка, картки з літерами та зображеннями предметів, складові схеми.

Хід заняття

Організаційний момент

Доброго дня, Захар (ім'я дитини). Сьогодні ми з тобою познайомимося із гостем. Він прийшов до нас, щоб подивитися, чим ти займаєшся на уроці, допомогти тобі виконувати вправи та грати.

Давай познайомимося з ним. Слона звуть Семен. А тебе як?

Познайомилися, тепер розповімо слонику, чим ми сьогодні займатимемося.

Навчимося правильно промовляти звук [С], повторимо вправи для розминки обличчя, пальчиків, язика. Розглянемо цікаві картинки з казок та придумаємо свою історію. А Семен нам допомагатиме і вчитиметься теж. А з якого звуку розпочинається ім'я слоника? (дитина відповідає), а твоє ім'я Молодець.

Гра “Почуй та лясни”

Ціль: розвинути фонематичний слух.

  • Давай пограємось у гру. Я називатиму слова, а ти плескатимеш у долоні, якщо почуєш звук [С].

Санки, віник, слон, сова, кіт, сумка.

  • Молодець. Слоник теж тебе хвалить. Він пишається тобою, хоче бути таким же розумним та уважним.

А тепер приготуємось до розминки.

Артикуляційна гімнастика

Для постановки звуку [С] обов'язково використовується гімнастика артикуляції. Виконання завдань допомагає розслабити м'язи, відчути положення органів ротової порожнини, налаштувати роботу. Виключати цей етап із логопедичного заняття не можна.

Масаж:
Повторюй дії за мною. Розітри долоні, пальчики. Погладь себе по щічках, лобіку (3-4 рази). Проведи ручками до вушок, потри мочки (3-4 рази). Розітріть над губками, під підборіддям (3-4 рази).

Артикуляційні вправи:
Виконуються перед дзеркалом або без нього, дитина повторює рух за педагогом.

  • Посмішка

Розтягуємо губи максимально сильно на всі боки. Тримаємо посмішку кілька секунд, потім розслаблюємо м'язи. 2-3 повтори.

  • Лопатка

Усміхаємося, відкриваємо рот, кладемо язичок на нижні зуби. Плескаємо язичком по губах і примовляємо: "Бя, пя, пя, бя".

  • Варення

Облизуємо губи, ніби вони вимазані солодким частуванням.

  • Голка

Висунь гострий язичок, витягни його якнайсильніше, а тепер сховай назад. Повтори.

Молодець. Наша мова, губи готові до заняття.



Дихальна гімнастика

Допомагає дитині розслабитись, відпочити від артикуляцій, налаштуватися на подальшу роботу. Виконайте з дошкільнятами 2-3 дихальні вправи.

  • Надуємо щоки

Давай, насмішаємо Семена. Покажемо йому, як рибка дихає під водою. Набери в рот повітря і сильно надуй щічки. Намагайся не випускати його одразу, потримай. Потім надуй одну щічку, іншу.

  • Трубач

Витягніть губки в трубочку. Набери повітря в легені, видмуй його через тонку щілину в роті, ніби задуєш свічку.

Пальчикова гімнастика

А тепер розімнемо пальчики. Зробимо "Замочок", "Кулак-кільце".

Постановка звуку

Основна частина уроку. Постановка звуку [З] проводиться за допомогою дзеркала. Дитина має стежити за рухами апарату артикуляції. Фіксувати правильні позиції губ, язика. Дані вправи, методи можна використовувати як способи постановки звуків, що свисчать на наступних заняттях.

  • Спочатку розповімо слонику, як ми вимовляємо звук [З]. Покажи, що робить язик, губи, зуби, як проходить повітря. Згадуватимемо разом.
  • Склади губи в посмішці, стисні зубки, язик розслаб і поклади на дно рота. Його кінчик повинен упиратися у нижні зубки. Видихай на долоню. Ти відчуваєш, що повітря холодне, виходить тонким струменем? Молодець. Давай повторимо ще раз.
  • Запам'ятай, що приголосний З буває твердий і м'який, він завжди глухий. Можеш назвати кілька слів, де С м'який. Я називаю слово Сема. Спробуй придумати.
  • А тепер слова, де С – тверда. Я називаю слово, сон. Тепер твоя черга.
  • Давай оглянемо картинки. Там зображені плоди. Назви ті їх, які починаються на З.
  • Дитині пропонуються кольорові зображення: слива, ананас, смородина, огірок, помідор, персик і т.д.
  • А тепер проговоримо довго-довго. С-с-с-с-с. Заспіваємо Семенові пісеньку, ніби надуваємо шини насосом. С-С-С.

Постановку звуку при дизартрії супроводжують голосними звуками. Вимовляємо склади су, са, потім невеликі слова суп, собака. Співаємо не окрему фонему, а склади з голосними.

Постановка звуку Схожа на корекцію вимови фонеми Ш. Мова займає таку ж позицію, губи розтягуються по сторонах.

Механічний спосіб

Якщо дошкільник не справляється з промовлянням самостійно використовується постановка звуку З допомогою педагога та лопатки, зубочистки, пальців рук. Механічний спосіб отримання фонеми допомагає дитині відчути. Зрозуміти правильні позиції щік, язика, контролювати процес видихання повітря під час артикуляції.

Постановка звуку:

  1. Розташувати зубочистку мовою дитини. Вона занурена у ротову порожнину на 1, 5 – 2 див.
  2. Дитина утворює жолобок витягнутою мовою, видує по ньому повітря. Можна натиснути на зубочистку, опускаючи язик до нижнього неба. Ви почуєте свистячі звуки при видиханні.
  3. Майте в своєму розпорядженні мову, зубочистку в різних позиціях, шукайте потрібне положення для найбільш чіткої фонації.

Автоматизація звуку

Автоматизації звуку приділяйте особливу увагу. Цей етап роботи важливий для закріплення норм звуковимови у вільній мові. Автоматизуємо звук у складах, словах, реченнях, оповіданнях.

Для автоматизації звуку [С] потрібні складові схеми. Звук [С] має бути твердим, м'яким, перебувати у різних позиціях. Після вимови обов'язково проведіть аналіз пар, порівняйте їх за звучанням, значенням.

  • у складах

Давай, почитаємо з тобою за картками. Повторюй за мною, дивись у дзеркало за рухами своїх губ, язика. Напруж їх.

Са-са-са – якась краса.
Сі-сі-сі дивись не пропусти.
Се-се-се не ходи до себе.

Набір складів може відрізнятися від наведеного, використовуйте відкриті, закриті ізольовані склади для постановки звуку, такі ж картки, фонематичні набори застосовуйте і для закріплення .

  • у словах

А тепер перейдемо до слів. Вимовляй з правильно, не поспішай.

Автоматизація звуку [С] у словах наприкінці, у середині, на початку слова.

Подивися на картки. Що намальовано на картинках?

  • у пропозиціях

Можна використовувати сюжетні картинки із книг, збірок казок. Дитині пропонується повторити речення, словосполучення за педагогом. Потім скласти власний текст з урахуванням запропонованої лексики.

  • у текстах

Подивися на картинку. Що ти бачиш?

Це Борис та Слава. Хлопчики зібралися до лісу. Я розповім тобі та ним, а ти повториш.

Слава та Борис зібралися до лісу. Вони хочуть побачити сосни і послухати співи солов'я. Вони взяли із собою собаку Стрілку.

Дитина повторює розповідь. Виправляєте порушення у звуковимові. Фіксуйте увагу на проблемний звук.

А тепер придумай невелику розповідь про нашого гостя, слона Семена. Я запропоную тобі кілька слів для використання у тексті: слон, самокат та насос.

Дошкільнику дається кілька хвилин на обмірковування за бажанням. Складається текст. Педагог стежить за фонетикою, граматикою, синтаксисом.

Ти любиш відгадувати кросворди? Я тобі підготувала кросворд зі словами зі звуком [С]. Спробуй відгадати його.

Підсумок заняття

Сьогодні ми з тобою дізналися багато нового, навчилися краще промовляти звук [С]. Повтори ще раз. Молодець!

Вдома повторюй скоромовки: “Робін Бобін є весь день, і жувати йому не ліньки. З'їв цілий абрикос, очищати став кокос”, “Віз із собою Саня на гірку сани”, “Коси, коса, поки роса”.

Попрощаємось із Семеном і запросимо його на наступне заняття.

Конспект містить матеріал щодо постановки шиплячого звуку Ш- спеціально підібраний комплекс вправ, спрямований на вироблення верхнього підйому мови, описані способи постановки звуку. Заняття проводиться в ітерній ігровій формі

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект індивідуального заняття щодо постановки звуку Ш

Мета заняття: вироблення навички артикуляційного укладу під час проголошення звуку Ш.

Завдання:

Корекційно-освітні:

Формування кінестетичного образу звуку Ш (відчуття становища органів артикуляції);

Формування практичних умінь та навичок користування виправленою (фонетично чистою, лексично розвиненою, граматично правильною) мовою;

Вправа у правильності виголошення звуку Ш.

Корекційно-розвиваючі:

Розвиток апарату артикуляції;

Розвиток фонематичного слуху;

Усунення дефектної вимови звуку Ш;

Розвиток граматичного ладу мови;

покращення дрібної моторики.

Виховні:

Виховання інтересу до занять;

Виховання самостійності.

Обладнання: предметні картинки.

Хід заняття

1.Організаційний момент

2. Артикуляційна гімнастика

Статичні підготовчі вправи для мови

«Ковшик»

Широко рота відкриваємо,

Краєчки піднімаємо,

Язичок - баловничок,

Спинку низько опускає.

Дуже він на ківш схожий,

У нього воду вилити можна,

Тримай воду, не поспішай,

Ковшик усім свій покажи.

Динамічні вправи для мови

«Часики»

Відпочив і потягнувся,

Ліворуч, праворуч повернувся,

Ось так: тик-так, тик-так.

«Почистимо зуби»

Рот відкрийте, посміхніться,

Свої зубки покажіть,

Чистимо верхні та нижні,

Вони ж у нас не зайві.

«Гармошка»

На гармошці щоб зіграти,

Потрібно щелепу опускати,

Язичок не відриваємо,

Дуже добре граємо.

Жила була на світі дівчинка Маша. Вона дуже любила тварин. І ось одного разу, збираючи у лісі гриби, вона зустріла Михайла Потаповича. Ведмідь зрадів такій зустрічі та посміхнувся («Посмішка»). Він був дуже гостинний і, звичайно ж, запросив Машу до себе на млинці («Млинець»). Вони пили чай із варенням («Смачне варення»). А млинці Мишко поклав у гарну філіжанку («Чашечка»). Маші дуже сподобалося у гостях, і у відповідь вона пригостила Михайла Потаповича грибами («Грибочок»). А сусідська білочка відвезла Машу додому до бабусі та дідуся. Вона так спритно скакала доріжками, що замінила Маші конячку («Коника»). Маша й не помітила, як опинилася вдома.

3. Постановка звуку.

1-й спосіб При губно-зубному сигматизмі, дитині буває важко переключитися зі звичного вимови звуку на правильне. А якщо ще й вуздечка під'язична коротка і вправа "чашечка" не дається, діє такий спосіб.

Нам знадобиться дерев'яний шпатель.

Просимо дитину посміхнутися, висунути мову – млинець. Кладемо під язик шпатель, піднімаємо їм язик і натискаємо, забираючи язик у рот. Виходить така пасивна "чашечка", до того ж губи "заблоковані" і не складаються у звичну для дитини позу. Тепер просимо сильно подути ротом. Виходить звук, близький до Ш.

2-й спосіб При цьому звуку кінчик язика піднято до верхніх альвеол, а краї його притиснуті до корінних зубів. Між кінчиком мови та альвеолами зберігається невелика відстань. Губи утворюють овал, оголюючи зуби. Між зубами відстань дорівнює приблизно 2-5 мм. Теплий повітряний струмінь повітря йдепосередині мови на його кінчик. Голос при цьому не бере участі. Виникає шиплячий звук: ш-ш-ш.

Щоб дитина відчувала підняття кінчика язика вгору, можна заздалегідь провести такі вправи: «дзвіночок» – ля-ля-ля, «молоточок» – д-д-д та «паровозик» – ч-ч-ч. При виконанні вправ «молоточок» і «паровозик» кладемо на нижні зуби олівець діаметром близько одного сантиметра, а на нього язичок і просимо дитину при цьому постукати кінчиком язика по верхніх альвеолах. При цьому дитина обов'язково сильно дме на кінчик язика не зупиняючись. А потім поступово «паровозик» уповільнювати – ч-ч і довше тягнути звук «Ч», який має перейти до «Ш». Починаємо наслідувати сердитий гусь: «шшшшшш», одночасно виконуючи фігурку.

4. Аналіз артикуляції

В якому положенні губи?

В якому положенні є зуби?

Де знаходиться кінчик мови?

Де є краї мови?

Який струмінь повітря виходить із рота?

(Кінчик язика піднімається до верхніх зубів, але не притискається до них; краї ж язика торкаються верхніх бічних зубів. Губи злегка округлені, струмінь повітря, що видихається, відчувається як тепла. Верхні і нижні зуби зближені. Голосові зв'язки розімкнуті, струмінь повітря, що видихається, вільно проходить .)

5. Закріплення ізольованого вимовлення звуку

Коли Маша гуляла лісом, вона помітила, як шаруділи осіннє листя: Ш-Ш-Ш-Ш (Листя розкладені по підлозі, на кожен крок видається шелест: Ш-Ш-Ш). Пройди по листочках, і уяви, що ти теж опинилася в осінньому лісі.

6. Розвиток фонематичного слуху

А зараз ми пограємось у гру «Мисливець». Як тільки почуєш звук Ш, одразу лови його - плескай у долоні:

М-Ш-К-Ш-Т-Н-Ш-Д-П-Ш-Ц-С-Ш

7. Домашнє завдання

Придумай якнайбільше слів, де звук Ш чується:

На початку слова;

У середині слова;

Наприкінці слова.

8.. Підсумок заняття.

Сьогодні на занятті ти побував в осінньому лісі, зустрів Машу та Ведмедя і навчився шарудити, як шарудить осіннє листя і це здорово в тебе вийшло! З яким звуком ти познайомився сьогодні?Звук Ш-згодний, глухий, твердий. Парного йому м'якого звуку російською немає. Ти сьогодні дуже старався, молодцю!


Конспект індивідуального логопедичного заняття.

Тема: "Постановка звуку Ш".

Цілі:- виховання повітряного струменя;

Формування артикуляційного устрою звуку Ш;

Розвиток праксису артикуляції;

Різниця назв овочів, фруктів;

Практична освіта іменників суфіксальним способом;

розвиток дрібної моторики пальців рук;

Розвиток словесно-логічного мислення.

Обладнання:«сніжинка», прикріплена до нитки довжиною 10-12 см, профіль артикуляції звуку Ш, набір опорних схем, посібники для гімнастики артикуляції, на розвиток дрібної моторики пальців рук, настільне дзеркало, муляжі овочів, фруктів, картинки-символи немовних звуків.

Хід заняття.

1. Організаційний момент.

Валера, добрий день! Ти прийшов до мене на логопедичне заняття, на якому ми будемо вчитися вимовляти звук Ш.

2. Виховання сильного спрямованого тривалого плавного повітряного струменя.

Давай мені зараз покажеш фокуси. (Пропонується дитині «сніжинка», прикріплена на нитку довжиною 10-12 см.) Тримай «сніжинку» перед губами.

Усміхнися. Покажи зуби. Відкрий рот. Підніміть язик у формі чашки до верхньої губи. Подуй на кінчик мови. Дивись, як гарно полетіла «Сніжинка» нагору.

3. Розвиток праксису артикуляції.

Щоб мова була сильною, вимовляв правильно всі звуки, потрібно щодня виконувати гімнастику артикуляції. Валеро, давай повправляємо твою мову. Подивися на картинку. Що це таке? Правильно, це трубочка. Давай перетворимо твої губи на трубочку. Усміхнися, зімкни зуби, витягни губи вперед. Молодець! А тепер дивись у дзеркало, утримуючи трубочку, поки я рахуватиму до 10.

Подивися на цю картинку. Здогадався, яку артикуляційну гімнастику ми зараз робитимемо?! Правильно! Давай зробимо філіжанку з язика. Усміхнися, відкрий рота, поклади широку мову на нижню губу, краї і кінчик язика підніми. Розумниця! А тепер давай позмагаємось, хто довше протримає філіжанку.

Валера, уяви, що ти їв дуже смачне малинове варення, воно в тебе залишилося на верхній губі. Усміхнися, оближ "чашечкою" верхню губу зверху вниз. Чудово! З кожним днем ​​у тебе виходить краще!

4. Формування артикуляційного укладу звуку Ш.

Подивися, таке положення приймають язик і губи при проголошенні звуку Ш. (Пропонується дитині профіль артикуляції звуку з набором опорних схем та настільне дзеркало).

Покажи, де кінчик, спинка, корінь язика, нижні та верхні різці, перешкода. Чудово!

А це шина, послухай, як виходить повітря з проколотої шини: ш-ш-ш-ш-ш. А на які ще немовні звуки схоже на звучання «ш»? Правильно! Шипіння змії, шелест листя. Послухай ще раз звук: ш-ш-ш. На що схожі губи під час промови звуку? Молодець! Знайди картку-символ "трубочка".

А тепер зверни увагу на положення мови при виголошенні звуку «ш». Правильно! Знайди картку зі стрілкою догори. Розумниця!

А зараз піднеси тильну сторону своєї долоні до моїх губ, відчуй, яке повітря виходить із рота. Правильно, повітря, що видихається, струмінь теплий.

Давай повправляємо твій язичок. Зроби "чашечку", прибери "чашечку" за верхні зуби, округли губи "трубочкою", подуй на язичок теплим повітрям. Чудово! У тебе вийшла пісенька гусака.

5. Диференціація назви овочів, фруктів, практичне утворення іменників суфіксальним способом, розвиненіше словесно-логічного мислення.

Давай пограємо у гру «Сад-город». Назви муляжі. Скажи, де ростуть овочі, фрукти? Розклади муляжі на дві групи: овочі на город, фрукти - на сад. Візьми муляж та назви. Де росте яблуко? Що це таке? Куди покладеш яблуко? І т.д.

Давай пограємо у гру «Великий – маленький». Я показую на муляж овочів та фруктів, називаю великий предмет, а ти називаєш маленький.

6. Розвиток дрібної моторики пальців рук.

Візьми кольорові олівці, виконай точкове штрихування овочів.

7. Підсумок, оцінка діяльності.

Чого ти сьогодні навчився? Ти мене дуже порадував на занятті!

Конспект

індивідуального

логопедичного заняття

щодо постановки звуку [ Ш ]

Тема:

Постановка звуку[ Ш] .

Ціль:

Вироблення навички артикуляційного укладу під час проголошення звуку Ш.

Завдання:

Корекційно-освітні:

Формування кінестетичного образу звуку Ш (відчуття становища органів артикуляції);

Формування практичних умінь та навичок користування виправленою (фонетично чистою, лексично розвиненою, граматично правильною) мовою;

Вправа у правильності виголошення звуку Ш.

Корекційно-розвиваючі :

Розвиток апарату артикуляції;

Розвиток фонематичного слуху;

Усунення дефектної вимови звуку Ш;

Розвиток граматичного ладу мови.

Виховні:

Виховання інтересу до занять;

Виховання самостійності.

Обладнання:

предметні картинки.

Етапи

Хід заняття:

1. Орг. момент

До нас у гості прийшла дівчинка Маша. Ти знаєш її?

2. Артикуляційна гімнастика

Вона дуже любила тварин. І ось одного разу, збираючи у лісі гриби, вона зустріла Михайла Потаповича. Ведмідь зрадів такій зустрічі та посміхнувся («Посмішка»).

Він був дуже гостинний і, звичайно ж, запросив Машу до себе на млинці («Млинець»).

Вони пили чай із варенням («Смачне варення»).


А млинці Мишко поклав у гарну філіжанку («Чашечка»).

Маші дуже сподобалося у гостях, і у відповідь вона пригостила Михайла Потаповича грибами («Грибочок»).

А сусідська білочка запропонувала проводити Машу додому до бабусі та дідуся. Вона так спритно скакала доріжками, що замінила Маші конячку («Коника»).

3. Оголошення теми заняття

Сьогодні на занятті ми з тобою вчитимемося правильно вимовляти звук[Ш].

4. Постановка звуку

Постановка звуку [ш] за Р.І. Левіною Постановка звуку [ш] за наслідуванням
Підняти язик до верхньої губи і рівномірно, з силою видихати повітря, контролюючи повітряний струмінь тильною стороною долоні.Домогшись виходу теплого струменя повітря з положення язика у верхньої губи, перевести мову за верхні зуби до неба при відкритому роті. Губи округлити та витягнути вперед, зблизити зуби на відстань 1-2 мм і видихнути. Повинен вийти звук [ш].Постановка звуку [ш] з урахуванням звуку [т]
Кілька разів вимовляти звук [т] з інтервалом 2-3 секунди. Потім дається установка: язичок «стукає» не по зубах, а по горбочку (альвеол). Звук [т] вимовляється спочатку з придыханием, у своїй до звуку вибуху домішується слабкий і короткий шиплячий звук.Губи округлити і витягнути вперед, підняти язик до передньої частини неба. Бічні краї язика притиснути до корінних зубів. Перехід від звуку [т] до звуку [ш]: т-т-тшшшш. Надалі шум подовжується та звільняється від попереднього звуку [т].Постановка звуку [ш] з урахуванням звуку [р]
Вимовити протяжно звук [р] без голосу чи пошепки, поступово зменшуючи силу видиху, доки припиниться вібрація і з'явиться слабке шипіння. При повторних вправах звук [ш] виходить без попереднього глухого звуку [р].Шипіння можна отримати, якщо торкнутися шпателем до нижньої поверхні язика, загальмувавши вібрацію язика.Постановка звуку [ш] з урахуванням звуку [с]
Встановити язик за нижні зуби. Запропонувати дитині вимовляти звук [c]. Одночасно шпателем або зондом піднімати язик догори. Пальцями правої рукизлегка натиснути на щоки та висунути губи вперед. Замість свисту має вийти шипіння. Можна запропонувати дитині повторювати склади са, со, си, аса, аси, ас, ос з одночасним підніманням мови зондом або шпателем.Постановка звуку [ш] з урахуванням звуку [ч]
Вимовити звук [год] з наступним протяжним видихом. Повинний відчуватися теплий струмінь повітря на кисті руки, що піднесена до рота.

5. Аналіз артикуляції

    В якому положенні губи?

    В якому положенні є зуби?

    Де знаходиться кінчик мови?

    Де є краї мови?

    Який струмінь повітря виходить із рота?

(Кінчик язика піднімається до верхніх зубів, але не притискається до них; краї ж язика торкаються верхніх бічних зубів. Губи злегка округлені, струмінь повітря, що видихається, відчувається як тепла. Верхні і нижні зуби зближені. Голосові зв'язки розімкнуті, струмінь повітря, що видихається, вільно проходить .)

Звук [Ш] приголосний,глухий, твердий. Парного йому м'якого звуку російською немає.

6. Закріплення ізольованого звуку

Дорогою до будинку, в лісі, Маша помітила, як шаруділо осіннє листя: Ш-Ш-Ш-Ш. (Листя розкладені по підлозі, на кожен крок видається шелест: Ш-Ш-Ш).

Пройди листочками, і уяви, що ти теж опинилася в осінньому лісі.

Дорогою Маша зустріла змійку. Вона попросила її проводити до її будиночка. Давай ми допоможемо.

7. Розвиток фонематичного слуху

Змійка запропонувала Маші пограти у гру «Мисливець».

А ти готова до гри? Як тільки почуєш звук [Ш], одразу лови його - плескай у долоні:

М-Ш-К-Ш-Т-Н-Ш-Д-П-Ш-Ц-С-Ш

8. Закріплення звуку у складах

Змійка чудово вміє шипіти. Вона вигадала складові пісеньки і просить Машу заспівати разом з нею.

Давай, заспіваємо разом із ними.

9. Закріплення звуку у словах

Змійці дуже сподобалася весела та пустотлива Маша. Вона вирішила подарувати їй подарунки. красиві картинкизі звуком [Ш]

Давай назвемо їх.

10. Закріплення звуку у реченні

Давай назвемо їх.

У Михайла нова .

Тато їде на
.

Даша знайшла .

Маша допомагає
.

11. Домашнє завдання

Придумай, якнайбільше слів, де звук [Ш] чується:

На початку слова;

У середині слова;

Наприкінці слова.

12. Підсумок заняття

Сьогодні на занятті ти побувала в осінньому лісі, зустріла Машу і Ведмедя і навчилася шарудити, як шарудить осіннє листя і шипіти як справжня змійка. Це чудово в тебе вийшло!

З яким звуком ти познайомилася сьогодні? Звук Ш-згодний, глухий, твердий.

А ось наша Маша і не помітила, як опинилася вдома.

13. Оцінка заняття

Ти сьогодні дуже старалася, молодцю! І Маша приготувала тобі подарунок. Тримай його.

У дітей у процесі формування мови виникають різні проблеми з багатьма літерами. Однією з найпоширеніших складнощів є постановка звуку ш. Зазвичай дітям буває складно вимовляти шиплячі звуки з тієї причини, що вони не можуть розслабити язичок і розташувати його в потрібній формі, чого вимагає правильна артикуляція звуку ш.

Основна причина того, що дитина не може правильно говорити шиплячі звуки, полягає в манері батьків спілкуватися з малюком. Багато дорослих навмисно копіюють мову дитини, говорячи з нею по-дитячому. Таким чином, дитина чує неправильну вимову та звикає саме до такої манери постановки звуку ш. Саме тому фахівці рекомендують батькам говорити з дітьми правильно.

Крім батьківської тяги до наслідування дитячого белькотіння, важливу рольдля постановки звуку ш грають деякі особливості будови апарату артикуляції, до яких можна віднести наступні моменти:

  • рух мови обмежений через укорочену під'язичну зв'язку;
  • на артикуляцію впливає розмір губ (надто тонкі або повні) та розмір язика (надто великий або маленький);
  • зубощелепні аномалії;
  • Порушення роботи слухового каналу.

У більшості випадків порушення постановки звуку досить просто виправляється в домашніх умовах при регулярній і ретельній роботі з дитиною. В окремих випадках малюкам, які мають проблеми з вимовою шиплячих, допоможе логопед.

Артикуляція

Запорукою гарної вимови є правильна артикуляція звуку ш і ж. Щоб навчити дитину правильно говорити букви ш і ж, необхідно вивчити один спосіб артикуляції, так як мовний апарат працює практично однаково при вимові обох букв.
Так, щоб правильно говорити букву ш, необхідно наступним чином провести роботу з апаратом артикуляції:

  • губки малюка мають бути трохи висунуті вперед у формі трубочки;
  • кінчик язика піднятий до неба так, що між ними залишається невелика щілина;
  • бічними краями язичок дитини притискається до верхніх крайніх зубів, надаючи язику форму філіжанки;
  • струмінь повітря легко проходить через незадіяні голосові зв'язки, створюючи необхідне звучання.

Щоб зрозуміти, як навчити дитину говорити букву ж, необхідно вдатися до вищеописаної артикуляції, підключивши у своїй вібрації голосових зв'язок.
Дуже важливими є регулярні вправи для постановки звуків. Ці вправи можуть проводитись як з логопедом, так і в домашніх умовах.

Вправи

Фахівці розробили спеціальні логопедичні вправи на звук життя, щоб допомогти малюкам навчитися правильно його вимовляти. Ця методика налічує безліч різних вправ. Нижче представлені найбільш ефективні та популярні у застосуванні серед логопедів.

Лопатка

Ця вправа для постановки звуку ш спрямована на розслаблення мови. Необхідно відкрити рота і посміхнутися. У розслабленій посмішці витягнути язик уперед і покласти кінчик у спокійному положенні на нижню губу. Бічні стінки передньої частини язичка м'яко торкаються куточків рота.

Важливо зберігати таке положення без напруги протягом кількох секунд. Ця вправа є базовою при такій проблемі, як постановка звуків, що шиплять, у тому числі букв ж і ш.

Пиріжок

Завдання «Пиріжок» необхідно застосовувати для зміцнення м'язів язика, а також для розвитку рухливості бічних стінок язика. Як і в попередній вправі рота відкрито в посмішці, язичок лежить на нижній губі. Не напружуючи губ, необхідно підняти бічні стінки язика так, щоб по центральній осі язика утворилася западина.

Утримувати таке положення потрібно від 5 до 10 секунд.

Гойдалка

«Гойдалки» застосовують для того, щоб зробити дитячий язичок більш рухливим. Вихідне положення апарату артикуляції наступне: на губах відкрита і розслаблена посмішка, мова лежить широко і плоско (не допускати того, щоб він ставав вузьким).

Поперемінно проводяться рухи мовою:

  • спочатку для постановки звуку ш широка і плоска мова тягнеться до стелі, після чого прямує у бік підлоги;
  • далі мова рухається спочатку до верхньої губи, потім до нижньої;
  • необхідно залізти мовою між верхньою губоюі верхніми зубами, а також зробити це ж з нижньою губою та зубами;
  • далі мова стосується верхніх та нижніх різців;
  • в кінці потрібно торкнутися широким кінчиком язика до альвеол за нижнім зубним рядом, а потім - за верхнім.

Язичок крокує через зубки

Це завдання корисне для постановки звуку тим, що воно добре розвиває здатність малюка керувати своїм язичком. Для виконання цього завдання потрібно розкрити рот і розслабити усміхнені губки. Широким кінчиком язика виконуватиме торкання нижнього зубного ряду з боку язика, а потім з боку губи.

Маляр

Дане завдання на опрацювання літер жеш допомагає, в першу чергу, посилити контроль за постановкою мови. Також воно дає малюкові відчути, як спрямовувати мову у верхню частину рота.

Необхідно відкрити рот в напівусмішці, розслабити губки і зафіксувати нижню щелепу в одному положенні. Далі уявімо, що кінчик язичка – це малярська кисть, а небо – стеля, яку потрібно пофарбувати. Для того щоб це зробити, необхідно гладити язиком небо від гортані до зубів і зворотному напрямкуне даючи мови вийти за межі рота.

Вищезазначені вправи для постановки звуків ш і ж повинні виконуватися регулярно. При цьому дуже важливим є контроль батьків за тим, як саме малюк виконує вправу – важливо контролювати коректну фіксацію щелепи, положення губ і рухи язика.

Для того щоб говорити звук без проблем, потрібна не тільки артикуляція, але і автоматизація.

Автоматизація

Для правильної вимови складних звуків однаково важливі постановка і автоматизація звуку. Якщо постановка звуку вже була проведена за допомогою логопедичних вправ, можна переходити до закріплення звуку, тобто до автоматизації.

Автоматизація звуку ш проводиться за допомогою відпрацювання самого звуку, складів із цим звуком, а далі слів, речень та текстів. Особливу користь постановка звуків, що шипають, отримує від роботи з чистомовками, віршами, прислів'ями і т.д.

  • Літера ш у складах та словах.

Шалун, Шахи, Шафа; ШОрох, ШОколад, ШОрти, Шовк, Шіпот, Шел; Жарт, Шум, Шуба; ШИРОТА, ШИШКА, ШИТТЯ; Шістка, Шелест, Шест і т.д.

  • Буква ж у складах та словах.

ЖАра, Жаль, ЖАба; Жор, Жонглер, Жокей; Жолудь, Жовтий, Жердочка; Журавель, Жук, ЖУть; Живот, Життя, Тварина; Залізо, Дружина, Жовтяниця і т.д.

  • Автоматизація звуку ш із читанням словосполучень.

Маша годує малюка.

Влітку крокувати по вулиці хороше.

Паша і Даша дали кашу малюку.

ГлаША написала віршик про наше маля.

Пісні наші про чашу з кашею гарні.

Говори пошепки: сплять ще стрижата біля стрижа.

Біля віконця на кушетці я лежу.

Мишенько, дай пампушку і казку розкажи.

НАША НАТАША всіх дівчаток красивіша.

  • Правильно говорити звук ш допоможуть також дитячі віршики.

Йшов із шахти шахтар
З плетеним кошиком,
А в кошичку грудочку з вовни.
Шахтар нашій Даші цуценя знайшов.
Танцює і скаче Даша на місці:
«Як добре! У мене є друг!
Я йому спеку пиріжок,
сяду шити йому шубку та шапку.
Буде щасливим моє чорне цуценя».

Правильна робота апарату артикуляції і ретельне закріплення вивчених звуків - єдино правильні прийоми постановки звуку.

Щоб дитина зрозуміла, як правильно вимовляти складні звуки, необхідно не тільки виконувати спеціальні вправи, Але й стежити за правильністю своєї промови.

Якщо регулярно займатися з дитиною над постановкою звуків, то незабаром можна буде забути про проблему, як навчити дитину говорити букву ш.

Поділитися