Конспект уроку "причини ДТП". Стратегії конструктивної та деструктивної поведінки у конфлікті Як правильно переходити дорогу після виходу з автобуса

Розділ 2. Безпека на дорогах

Фахівці зазначають, що порівняно з розвиненими країнами аварійність на автомобільному транспорті в Росії характеризується вищим ступенем ризику загибелі населення у ДТП.

Порівняно з розвиненими країнами в Росії значно вища кількість ДТП на 10 тис. транспортних засобів. У 2008 р. цей показник становив 56 ДТП. Зазначено, що понад 70% ДТП трапляються у містах та населених пунктах.

Таким чином, «людський фактор» виникнення дорожньо-транспортних пригод та їх трагічних наслідків становить понад 85% та свідчить про низьку культуру в галузі безпеки дорожнього рухуосновних учасників дорожнього руху - водіїв та пішоходів.

Існує й інший фактор, який негативно впливає на безпеку дорожнього руху. В даний час суттєво впливає на зростання аварійності значне відставання темпів будівництва нових та реконструкції доріг, що експлуатуються, від темпів зростання інтенсивності дорожнього руху. Число ДТП через незадовільні дорожні умови становить 29%.

Внаслідок швидкого зростання чисельності автомобільного парку значно збільшилася кількість власників транспортних засобів. Це призвело до масового включення у дорожній рух нових водіїв. Збільшилася щільність руху у великих містах та на федеральних дорогах. Зросла інтенсивність руху у невеликих містах та на територіальних дорогах, внаслідок чого змінилася дорожня ситуація як для водіїв, так і для пішоходів, які виявилися до цього погано підготовлені.

Урядом Російської Федераціїбула затверджена федеральна цільова програма «Підвищення безпеки дорожнього руху в 2006-2012 роках».

Цілями програмибули скорочення у 1,5 рази кількості осіб, загиблих внаслідок дорожньо-транспортних пригод, та на 10 відсотків – кількості дорожньо-транспортних пригод з постраждалими у 2012 р. порівняно з 2004 р.

Це дозволило Російській Федерації наблизитися до рівня безпеки дорожнього руху, характерного для країн з розвиненою автомобілізацією населення, знизити показники аварійності та, отже, зменшити соціальну гостроту проблеми.

Причини дорожньо-транспортних пригод та травматизму людей

Предмет: ОБЖ.

Дата: 25.09.2011.

Вчитель: Хаматгалєєв Е. Р.

Мета: розглянути основні причини дорожньо-транспортних пригод та травматизму людей.

Хід уроку

    Повторення пройденого матеріалу.

    Перерахуйте основні права громадян Російської Федерації в області пожежної безпеки.

    Які обов'язки громадян Російської Федерації у сфері пожежної безпеки та у чому їх значення для забезпечення особистої безпеки?

    Які види відповідальності передбачені за порушення правил пожежної безпеки?

    Повідомлення теми та мети уроку.

    Виклад програмного матеріалу.

В даний час життя та життєдіяльність людини нерозривно пов'язані з використанням різних транспортних засобів як в особистому житті, так і у сфері виробництва. Без постійного розвитку автомобільного транспорту неможливий технічний і соціальний прогрес людського суспільства.

ЦЕ ЦІКАВО

Перший автомобіль був збудований у Німеччині в 1885-1886 рр. А зараз автомобіль став найпоширенішим видом транспорту.

І вдень, і вночі за будь-якої погоди вулицями та дорогами країн світу рухаються легкові та вантажні автомобілі та автобуси, які перевозять людей, доставляють у магазини різні товари, сировину для фабрик та заводів, будівельні матеріали на будівельні майданчики та безліч інших вантажів.

Друга половина XX та початок XXI ст. характеризуються неухильним зростанням перевезень автомобільним транспортом. Число автомобілів на дорогах у всьому світі зростає з кожним роком. Але насамперед це стосується Росії, де, як у жодній іншій країні світу, останнім часом різко збільшився потік автомобілів.

Статистика

Лише у період з 1992 по 1997 р.р. кількість автотранспортних засобів у Росії збільшилася більш ніж на 4 млн одиниць. За прогнозами фахівців у найближчій перспективі у Росії високі темпи автомобілізації збережуться, і рівень насичення автотранспортними засобами сягне 370-440 одиниць на 1000 жителів країни (приблизно кожен третій мешканець буде водієм). У 2000-2003 роках. цей рівень становив приблизно 230-250 транспортних засобів на 1000 жителів.

Швидке збільшення кількості автомобілів призвело до появи дорожньо-транспортних пригод (ДТП) та постраждалих від ДТП.

Дорожньо-транспортна пригода - подія, що виникла в процесі руху по дорозі транспортного засобу та за його участю, за якого загинули або поранені люди, пошкоджені транспортні засоби, споруди, вантажі або завдано іншої матеріальної шкоди (Правила дорожнього руху Російської Федерації).

Перша дорожньо-транспортна пригода, пов'язана із загибеллю людей, була зареєстрована в США в 1899 році.

Наразі, за даними ООН, щорічно від дорожньо-транспортних пригод у всіх країнах світу гине близько 300 тис. осіб та близько 10 млн зазнають тілесних ушкоджень.

Увага!

Необхідно відзначити, що відносна небезпека автомобіля для людини перевищує відносну небезпеку повітряного транспорту більш ніж у 3 рази, а залізничного – у 10 разів. На один мільярд пасажиро-кілометрів на автомобільному транспорті припадає 20 загиблих, на повітряному – 6, на залізничному – 2.

Фахівці зазначають, що порівняно з розвиненими країнами аварійність на автомобільному транспорті в Росії характеризується вищим ступенем ризику загибелі населення у ДТП.

Статистика

За даними МНС Росії, у період 2001-2003 років. в країні намітилася тенденція збільшення загальної кількості ДТП (2001 р. – 164403, 2003 р. – 204267, 2005 р. – 223342), зросла загальна кількість загиблих у ДТП (2001 р. – 30913 осіб, в. – 35602 особи, у 2005 р. – 33957 осіб) та постраждалих у ДТП (у 2001 р. – 187790 осіб, у 2003 р. – 243919 осіб, у 2005 р. – 274864 особи).

У Росії набагато вище, ніж у розвинених країнах, такий показник тяжкості наслідків ДТП, як кількість загиблих на 100 постраждалих. У 2001 р. він становив 16,46 загиблих, у 2003 р. – 14,5, у 2005 р. – 17. Для порівняння: у США – 1,3 загиблих на 100 постраждалих, у Німеччині – 1,8, у Швеції - 3,4, у Франції - 4,1, у Фінляндії - 5,2.

Порівняно з розвиненими країнами в Росії значно вища кількість ДТП на 10 тис. транспортних засобів. У 2005 р. цей показник становив 66 ДТП. Зазначено, що понад 70% ДТП трапляються у містах та населених пунктах.

Увага!

Причиною понад 85% ДТП є порушення Правил дорожнього руху (ПДР) водіями транспортних засобів та пішоходами, при цьому на частку водіїв припадає 70-75% подій.

Таким чином, «людський фактор» виникнення дорожньо-транспортних пригод та їх трагічних наслідків становить понад 85% та свідчить про низьку культуру у сфері безпеки дорожнього руху основних учасників дорожнього руху – водіїв та пішоходів.

Існує й інший чинник, який негативно впливає на безпеку дорожнього руху. В даний час суттєво впливає на зростання аварійності значне відставання темпів будівництва нових та реконструкції доріг, що експлуатуються, від темпів зростання інтенсивності дорожнього руху. Число ДТП через незадовільні дорожні умови становить 29%.

Внаслідок швидкого зростання чисельності автомобільного парку значно збільшилася кількість власників транспортних засобів. Це призвело до масового включення до дорожнього руху нових водіїв. Збільшилася щільність руху у великих містах та на федеральних дорогах. Зросла інтенсивність руху у невеликих містах та на територіальних дорогах, внаслідок чого змінилася дорожня ситуація як для водіїв, так і для пішоходів, які виявилися до цього погано підготовлені.

Увага!

Дотримуватися Правил дорожнього руху в умовах все зростаючого потоку руху автомобілів на дорогах набагато складніше. У багатьох учасників дорожнього руху не вистачає для цього витримки та дисципліни, не вистачає загальної культури у сфері безпеки.

У 1999 р. в Російській Федерації було прийнято Концепцію підвищення безпеки дорожнього руху на період 1995-2010 років. У цьому документі визначено основну мету підвищення безпеки дорожнього руху – знизити кількість загиблих у ДТП у 2 рази та більше, а також визначено основні напрями формування безпечної поведінки учасників дорожнього руху за одночасного збільшення кількості транспортних засобів. Визначено основні напрямки діяльності держави у галузі забезпечення безпеки дорожнього руху.

Зазначимо ті з них, які безпосередньо стосуються всього населення як учасників дорожнього руху.

У Концепції зазначено, що робота з формування та забезпечення безпечної поведінки всіх учасників дорожнього руху – водіїв транспортних засобів, у тому числі велосипедистів, пішоходів, пасажирів, – повинна залишатися головним завданням державної транспортної політики та отримати свій подальший розвиток до 2010 р. за наступними пріоритетним напрямам:

    розвиток та вдосконалення форм та методів навчання населення безпеці дорожнього руху, вмінням та навичкам безпечної поведінки на дорогах;

    створення системи формування громадської думки, проведення широкої інформаційної роз'яснювальної роботи через кошти масової інформаціїі т. д.;

    вдосконалення системи контролю за дотриманням водіями, пішоходами, пасажирами та велосипедистами Правил дорожнього руху Російської Федерації та примус до їх дотримання.

Крім того, МНС Росії з 2004 р. розпочало створення системи забезпечення безпеки на дорогах Російської Федерації. З цією метою для надання допомоги постраждалим у ДТП при ліквідації їх наслідків проводиться експеримент із спільного чергування та ліквідації наслідків дорожньо-транспортних пригод силами рятувальників МНС та співробітниками ДІБДР (ДАІ) МВС Росії.

Застосовуються заходи щодо формування у населення країни загальної культури у сфері безпеки, дотримання основною масою учасників дорожнього руху безпечних норм поведінки та зниження загальної кількості ДТП, травматизму та загибелі людей.

На закінчення необхідно відзначити, що культура безпечної поведінки на дорогах особливого значення набуває в підлітковому віці, коли людина все більше і більше стає самостійною у своїй поведінці та вчинках.

Це має знати кожен

Будучи однією з значних складових частин загальної культури у сфері безпеки, культура безпечного поведінки на дорогах має формуватися разом із розширенням сфери життєдіяльності людини. Вона включає такі компоненти, як:

    постійне вивчення та вдосконалення знань Правил дорожнього руху з урахуванням особистих потреб: пішохід, пасажир, водій;

    виховання у собі внутрішньої потреби та дисципліни у дотриманні Правил дорожнього руху;

    вміння оцінювати обстановку, що складається на дорогах, передбачати розвиток подій та можливості виникнення небезпечної ситуації;

    володіння вміннями та способами на основі оцінки обстановки на дорозі уникати небезпечних ситуацій;

    вміння діяти адекватно у дорожньо-транспортній ситуації для зниження фактора ризику для себе та оточуючих.

Виробляти у собі такі якості – завдання всіх учасників дорожнього руху, а підвищувати свою культуру у сфері безпеки дорожнього руху кожна людина має постійно з урахуванням своїх можливостей та потреб.

    Підсумок уроку.

    Чому зросла кількість автомобілів на дорогах нашої країни?

    Які причини зумовили зростання дорожньо-транспортних пригод у нашій країні?

    Який вплив має «людський фактор» на виникнення ДТП, травматизм та загибель людей на дорогах?

    Які пріоритетні напрямки визначено в Російській Федерації для зниження ДТП та загибелі людей на дорогах?

    Що треба розуміти під загальною культурою учасників дорожнього руху?

Домашнє завдання

Прочитавши текст параграфа, сформулюйте основні напрями у формуванні загальної культури із забезпечення безпеки дорожнього руху. Свої висновки запишіть у щоденник безпеки. Розгляньте кілька прикладів з повсякденному життіповедінки учасників дорожнього руху на дорогах, дайте оцінку їх рівню культури у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Документ

Розінов В.М. Смертельний дитячий дорожньо-транспортний травматизм. Організаційні аспекти медичної... причинсмертності (18,7%), третьому місці – дорожньо- транспортні події... з характером діяльності людей, національними, регіональними...

  • Методичні рекомендації щодо організації роботи, спрямованої на профілактику дитячого дорожньо-транспортного травматизму 1 Напрямки роботи школи з профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму

    Методичні рекомендації

    ... дорожньо-транспортного травматизмув освітній установіта вживаних заходів за фактами дорожньо-транспортних подій... з інтенсивним рухом, є основним причиною дорожньо-транспортних подійз тяжкими наслідками. Знати та...

  • Програма профілактики дорожньо-транспортного травматизму в маоу м. Рязані «Ліцей №4»

    Програма

    2. Причини дорожньо-транспортних подій 3. Елементи дорожнійрозмітки 4. Сигнали світлофора із додатковими секціями. Сигнали регулювальника 5. Дорожнізнаки 6. Дорожнізнаки...

  • 6 клас Тема уроку «Причини ДТП»

    Тип уроку: вивчення нового матеріалу, комбінований

    Вигляд уроку: інтегрований

    Мета уроку : сформувати чітке уявлення про причини дорожньо-транспортних пригод та травматизму дітей

    Цілі освітні :

      забезпечити засвоєння знань учнів про значення дорожньо-транспортної пригоди;

      сформувати вміння учнів безпомилково діяти в різних дорожніх умовах у суворій відповідності до правил безпеки дорожнього руху;

      проконтролювати ступінь засвоєння основних знань та умінь на тему уроку.

    Розвиваючі:

      развивать пізнавальні здібності учнів виділяти головне, суттєве у досліджуваному матеріалі, формувати вміння порівнювати, класифікувати, узагальнювати поняття і способи дій, що вивчаються на уроці, розвивати самостійність логічного і наочно-образного мислення.

      формування в дітей віком навичок дотримання ПДР з метою попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму. розвиток вміння порівнювати, аналізувати, робити висновок;

      розвиток комунікативних навичок

    Виховні:

      здіяти під час уроку формуванню професійно-важливих якостей учнів

      виховання свідомого та відповідального ставлення до питань особистої та громадської безпеки

      виховання почуття дружби, вміння працювати у колективі

      виховання культури безпечної поведінки дітей як учасників дорожнього руху

      виховання культури спілкування.

    Міжпредметні та внутрішньопредметні зв'язки: з літературою, історією

    Хід уроку

    I . Вступна частина

      Організаційний момент

    Доброго дня, хлопці! На сьогоднішньому уроці бажаю вам плідної роботи та хороших оцінок! Сьогодні у нас дуже серйозна тема, яку вам доведеться сформулювати самим.

    Я пропоную провести наше заняття під наступним девізом «Давайте урок з вами проживемо і для себе корисного візьмемо». Я сказала, проживемо так, як тема актуальна на сьогоднішній день, і від знань якої залежить не лише ваше життя, а й життя ваших рідних та близьких вам людей

    Розмова вчителя:

    Життя як би складне воно не було часом, чудове. Не даремно всі ми так цінуємо нею. Однак на світі існує багато небезпек, які можуть не тільки дуже зіпсувати нам життя, а й навіть забрати його у нас. Щоб такого не сталося, треба обов'язково вміти передбачати ці небезпеки та знати способи, як уникнути їх чи перемогти у критичній ситуації.

    АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
    Рухом сповнене місто:
    Біжуть машини до ряду,
    Кольорові світлофори

    І день і ніч горять.

    Крокуючи обережно,
    За вулицею стеж

    І тільки там, де можна,

    Її переходь!
    І там, де вдень трамваї

    Поспішають з усіх боків,

    Не можна ходити позіхаючи!
    Не можна рахувати ворон!
    Крокуючи обережно,

    За вулицею стеж

    І тільки там, де можна,

    Її переходь!

    Рухом сповнене місто…але так було не завжди.

    ЦЕ ЦІКАВО

    Перший автомобіль був збудований у Німеччині в 1885-1886 рр. А зараз автомобіль став найпоширенішим видом транспорту.

    І вдень, і вночі за будь-якої погоди вулицями та дорогами країн світу рухаються легкові та вантажні автомобілі та автобуси, які перевозять людей, доставляють у магазини різні товари, для фабрик та заводів, на будівельні майданчики та інших вантажів.

    Друга половина XX та XXI ст. характеризуються неухильним зростанням перевезень автомобільним транспортом. Число автомобілів на дорогах у всьому світі зростає з кожним роком. Але в першу чергу це стосується Росії, де, як в жодній іншій країні світу, останнім часом різко збільшився автомобіль.

    Швидке збільшення кількості автомобілів призвело до появи дорожньо-транспортних пригод (ДТП) та постраждалих від ДТП.

    Тож як ми сформулюємо тему нашого уроку?

    Діти відповідають.

    Правильно. Тема уроку - Дорожньо-транспортні пригоди, їх причини, дорожньо-транспортні пригоди за участю дітей.

    Першою аварією на механічному транспорті можна вважати аварію з паровою возом французького винахідника Кюньо в 1769 році. Паровий автомобіль виїхав у пробний рейс на вулиці Парижа, водій не зміг впоратися з керуванням важкою та незграбною машиною, і вона врізалася у кам'яний паркан. Котел парового воза вибухнув із «гуркотом на весь Париж», як писав про це очевидець. Водія відправили до лікарні. Коли з'явилися швидкохідні автомобілі з двигуном, що працює на бензині, збільшилася і кількість дорожньо-транспортних пригод. Перша, офіційно зареєстрована, дорожньо-транспортна пригода сталася 17 серпня 1896 року у Великій Британії. Автомобіль, що рухався зі швидкістю 6 км/год, скоїв наїзд на пішохода.

      Але перш, ніж ми з'ясуємо причини ДТП, треба розібратися, що таке «дорожньо-транспортна пригода»?

      Вчитель : Хлопці, а як, ви розумієте визначення «Дорожно – транспортна пригода»?Виділіть характерні риси ДТП: (відповіді учнів)
      ДТП – це подія, що виникла під час руху дорогою; учасниками ДТП є … транспортний засіб (одне або кілька), пішоходи, пасажири; є загиблі або поранені люди; завдано матеріальних збитків.

    Отже, дорожньо-транспортна пригода – , що виник у процесі дорогою транспортного засобу та за його участю, за якого загинули поранено людей, пошкоджено транспортні засоби, споруди, вантажі або завдано іншої матеріальної шкоди (Правила дорожнього руху Російської Федерації).

    Отже, обов'язковим критерієм, яким подія кваліфікується як дорожньо – транспортне пригода, є процес руху.

    Перша дорожньо-транспортна пригода, пов'язана із загибеллю людей, була зареєстрована в 1899 р.

    Вчитель: А зараз я вас ознайомлю зі статистикою ДТП (дорожньо-транспортних пригод)

    Висновок

    Вчитель: Аналіз даних про кількість подій свідчить про те, що дуже часто їх жертвами стають пішоходи. Особливо часто ДТП відбуваються у містах та селищах, там, де спостерігається велике скупчення транспорту та пішоходів.

    Вчитель:

    А як ви вважаєте, які ж причини ДТП?

    Відповіді учнів:

    Перевищення швидкості, відсутність прав у водія, керування транспортом у нетверезому стані, недотримання правил дорожнього руху.

    Давайте докладно розглянемо причини ДТП за участю дітей

    Отже, який можна зробити висновок із розглянутого нами матеріалу?

    Діти гинуть і зазнають поранень як пішоходів, пасажирів, велосипедистів.

    Як ви вважаєте, що виконують учасники дорожнього руху, щоб бути взаємоввічливими? ( Правила)

    А як ви думаєте, що нам заважає виконувати ці ПДР?

    А чи можна їх назвати «побутовими» звичками?

    Діти відповідають.

    Основна причина дорожньо-транспортних пригодств з дітьми проста: вони переносять на проїжджу частину звички, навички спостереження, набуті у побуті. Багатьом здається, що «червоне світло - стій, зелене - переходь-, подивися ліворуч, потім праворуч, переходь у встановлених місцях», - чи не вся «мудрість» руху вулицями сучасного міста. Ми не помічаємо мікробів та вірусів, але вони існують! Ми не бачимо порошинок у повітрі, але вони є! Так само ми не помічаємо багатьох неправильних навичок

    Фізкультхвилинка.

    Раз, два, три, чотири, п'ять!

    У «Світлофорі» ми пограємо,

    Руки, ноги розминаємо.

    Червоне світло нам "Стоп!" - кричить,

    Чекати зеленого велить.

    Щоб було чекати не нудно,

    Нахиляємось ми дружно,

    І тому. І вперед.

    Ліворуч, праворуч поворот.

    Ось і жовтий спалахнув,

    Приготуватися час.

    Руки, ноги розігріємо,

    Починаємо, дітлахи!

    Вгору піднімемо,

    Вниз опустимо,

    Полетимо як літак.

    Ось зелений спалахнув,

    Можна нам іти вперед.

    Лівою, правою,

    Лівою, правою,

    Сміливо ми йдемо вперед.

    А зараз згадаємо деякі ПДР у формі гри – навпаки

    «Від побутової звички – до трагедії на дорозі»

    Я вам пропоную розділитись на групи.

    Негативні та позитивні звички (негативні звички наводить вчитель, учні дають на неї позитивне трактування ПДР):

      Переходити проїжджу частину дороги, не озирнувшись, дивлячись лише вперед.

      Грати на дорозі, вибігати на проїжджу частину, кататися на роликах, санчатах, ковзанах.

      Переходити дорогу навскіс, і в будь-якому місці.

      Переходити проїжджу частину, жваво розмовляючи з друзями, розмовляючи телефоном, слухаючи навушники.

      Поспішати, бігти кудись.

      Виходити на проїжджу частину через кущі, що стоять машин.

      Відступати назад при раптовій появі машини, не подивившись, чи немає за спиною інших машин.

      Не пристібатися ременем безпеки у транспорті.

    Молодці! Ви добре знаєте правила дорожнього руху, і сподіваюся, завжди будете їх виконувати самі, навчіть своїх близьких, Тому що життя- найдорожче, що є у людини.

    Вчитель: Давайте зробимо висновок, які причини ДТП З УЧАСТЬЮ ДІТЕЙ-ПІШОХОДІВ?

    Висновок: Основними причинами ДТП за участю дітей-пішоходів є:

    Вчитель:

    Яких заходів треба вживати, щоби було менше ДТП за участю дітей?

    Передбачені відповіді учнів:

    Вивчати і дотримуватися правил дорожнього руху; проводити класний годинник, пов'язані з попередженням дитячого травматизму на дорогах.

    Висновок: Щоб було менше дорожньо-транспортних пригод за участю дітей, необхідно:

    Хлопці! Сьогодні ми з Вами докладно вивчили причини ДТП і не можна не сказати про наслідки цих подій.

    Розглянувши кілька прикладів із повсякденного життя поведінки учасників дорожнього руху на дорогах, давайте дамо оцінку їхньому рівню культури в галузі забезпечення безпеки дорожнього руху

      Як ви вважаєте, які з причин ДТП є основними?

      Пропоную обговорити це питання у парах та через 3 хвилини називати основні причини ДТП.

      Пропоную звернутися до опитувального листа «Чи порушували ви ПДР?»

      Яких «позначок» червоних чи зелених – більше? (з досвіду роботи – червоних)

      Що це означає?

      Отже, основна причина в нас самих.
      Хто не знає правил переходу проїжджої частини? Тоді чому кількість червоних позначок перевищує кількість зелених?
      Вся річ у нас самих! Низька культура учасників дорожнього руху – головна проблема. І поки ми, кожен із нас, це не усвідомлює, чекати покращення ситуації на дорогах не доведеться.

    А дізнатися, наскільки ви маєте культуру поведінки на дорозі, допоможе нам практична частина нашого уроку – кросворд, який ви спробуєте розгадати самостійно.

    По вертикалі : Місце перетину доріг.

    По горизонталі (По порядку):

    Місце, де перетинаються або беруть початок одразу кілька доріг.

    Елемент дороги призначений для руху пішоходів.

    Учасник дорожнього руху, що пересувається тротуаром.

    Частина вулиці, розташованої між двома перехрестями.

    Дорожня розмітка, яка позначає місце перетину проїжджої частини пішоходами.

    Технічний пристрій, що регулює рух транспортних засобів та пішоходів

    Канава вздовж дороги призначена для відведення води.

    Елемент дороги, що примикає до проїзної частини, яким можуть рухатися пішоходи за відсутності тротуару.

    Людина у форменому одязі та з жезлом у руці, що забезпечує порядок на дорогах.

    Робота з формування та забезпечення безпечної поведінки всіх учасників дорожнього руху – водіїв транспортних засобів, у тому числі велосипедистів, пішоходів, пасажирів – повинна залишатися головним завданням державної політики та отримати свій подальший розвиток.

    Закріплення матеріалу:Як закріплення матеріалу ви виконаєте практичну роботу. Вам потрібно буде оформити, яке знаходиться у вас на робочому столі у папці уроку.

    Ви повинні за бажанням вибрати матеріал «Звернення до водія», «Звернення до пішохода» та вручити їх під час патрулювання вулиць із співробітниками ДІБДР.

    Підсумок уроку

    Вчитель: Яку «формулу безпеки» треба знати, щоб уникнути аварій на дорогах?

    Учні:

    «Вивчай і поважай правила руху!»

    Висновок:

    Не можна зробити все своє життя безпечним. І вам доведеться приймати рішення самостійно без підказки, без допомоги дорослих. Щоб це рішення було швидким і вірним, треба згадати ще раз про основні правила безпечної поведінки:

      Передбачати небезпеку;

      За можливості уникнути її;

      За потреби – вміло діяти.

    Це, звичайно, не означає, що треба на світі боятися. Якщо людина озброєна знаннями, їй буде легко впоратися і з собою, і з будь-якими труднощами. Головне ніколи не падати духом і не здаватися.

    Підбиття підсумків, виставлення оцінок.

    Вчитель:Хлопці, сьогодні ми говорили з вами про правила дорожнього руху, про дорожньо-транспортні пригоди, їх причини і дійшли висновку, що порушення правил дорожнього руху може призвести до дуже сумних наслідків. Потрібно пам'ятати, що найголовніше у людини – це Життя. Адже життя нам дається тільки одне і ви повинні його прожити так, щоб ваші батьки пишалися вами та були щасливими.

    РефлексіяЗакінчуючи наш урок, я прошу вас висловити своє ставлення до того, що відбувалося на нашому занятті.

      Чи зацікавила вас тема уроку?

      Чи важко було працювати на уроці?

      Чи корисна інформація, яку ви отримали під час уроку?

      Наскільки актуальною є розглянута сьогодні тема?

    Зі свого боку, я вдячна вам за роботу, за вашу допомогу у проведенні уроку. Дякую! Молодці!

    Домашнє завдання: «Звернення до водія», «Звернення до пішохода»

    З раннього дитинства батьки прищеплюють своїм дітям головні правила поведінки на дорозі, розповідають, коли можна переходити проїжджу частину, а коли не можна, говорять про те, що найважливіше на дорозі – це уважність, а не метушливість. Вивчення правил дорожнього руху (далі ПДР) здійснюється часом і в ігровій формі: вікторини з питаннями в дитячому садку, навчальні книги та малюнки, навіть моделі лялькових світлофорів - все це допомагає малюкові запам'ятати основну інформацію, яка, можливо, зможе врятувати йому життя.

    Хоча здебільшого ПДР стосуються, швидше, водія, який перебуває за кермом автомобіля, без грамотної поведінки пішоходів під час перетину проїзної частини ці правила були б позбавлені сенсу. Їхні оновлення відбуваються щорічно (рідко - кілька разів на рік), тому для більшої впевненості у своїй безпеці їх слід моніторити всім учасникам дорожнього руху.

    Хто такі пішоходи?

    Правильно буде сказати, що до них належать усі люди, які пересуваються пішки. Якщо людина йде вздовж узбіччя дороги і штовхає поряд із собою велосипед – він пішохід. Якщо він перестав йти, сів на транспортний засіб і поїхав – отже, став уже повноправним учасником дорожнього руху, у цьому випадку велосипедистом.

    Пішоходами визнаються люди, які пересуваються в інвалідних візках чи роликах. А також ведучі поряд із собою мопед. Тому всім корисно знатиме права та обов'язки пішоходів.

    Не має значення, чи є у вас із собою якийсь вид транспорту – поки ви ходите пішки, ви пішохід. Наведемо приклад. Навіть якщо вийде з нього, щоб дійти до найближчого магазину та купити питну воду, то, поки він стоятиме на своїх ногах, він вважатиметься пішоходом. Що з цього випливає? Те, що всі загальні обов'язки пішоходів будуть ставитись і до нього теж.

    Як поводитися на дорозі?

    Батьки повинні пояснювати своїм дітям з ранніх роківці основи. Щоб дізнатися, як правильно поводитися на проїжджій частині з іншими учасниками дорожнього руху, необхідно заглянути до збірки правил дорожнього руху. Обов'язки пішохода там описані в окремому розділі зі зручним розподілом на підпункти. Це необхідно для впорядкування інформації та швидкого запам'ятовування. Але багато хто буде здивований, почавши їх читати. Насправді, всю цю інформацію більшість знає вже з самого дитинства.

    Якщо систематизувати обов'язки пішохода, коротко і ємно їх сформулювати, можна умовно розділити їх усі такі групи:

    Правила поведінки під час переходу проїжджої частини дороги;

    правила поведінки з автотранспортом;

    У темну пору доби.

    Що має знати пішохід?

    Дорожнє полотно - не місце для ігор та легковажної поведінки. Знання своїх обов'язків та їх дотримання дозволить пасажирові впевненіше поводитися на вулиці.

    Перерахуємо обов'язки пішохода на дорозі:

    Якщо немає тротуару або пішохідної доріжки, то слід рухатися по узбіччі по ходу руху транспорту;

    Переходити дорогу людина зобов'язана лише з переходу чи «зебрі», якщо їх немає – проїжджу частину дозволено перетинати на перехрестях по лінії тротуару або узбіччя;

    Якщо немає регульованого переходу, то з'являтися на дорозі пішохід може тільки після того, як переконається у своїй безпеці, в тому, що поруч немає машини, що швидко рухається, і він встигне перейти до того, як під'їде транспортний засіб, і так далі.

    Як повинен поводитися пішохід уночі?

    Існують певні обов'язки пішохода у нічний час доби. Ці знання зазвичай ігнорують, вважаючи за непотрібну формальність. Проте правила руху пішоходів на проїжджій частині у нічний час складено не випадково. Більшість дорожньо-транспортних пригод трапляється саме вночі. Силует пішохода може бути видно нечітко, що, можливо, спровокує водія на вчинення фатальної помилки.

    Обов'язки пішохода при переході дороги у темний час доби стосуються наявності при ньому будь-якого предмета з нашивки на куртці, футболці чи сорочці, наприклад. Водій ніколи не перегляне такого пішохода, навіть якщо він стоятиме в тіні. Зараз є безліч магазинів, готових допомогти людям у цьому питанні: яких тільки предметів там немає у продажу!

    Як виходити із громадського транспорту?

    Існують права та обов'язки пішоходів при виході з громадського транспорту. Їх має знати кожен. Людина, перебуваючи на зупинці, теж має розуміти свої права та обов'язки, які прописані у правил дорожнього руху. Обов'язки пішохода під час виходу з транспорту полягають у тому, щоб залишати його тільки при відкритті дверей. Не поспішати, не штовхатися, не вистрибувати із засобу пересування, щойно двері трохи прочиняться. Не просити водія зробити зупинку у не призначеному для цього місці. Це важливо не лише через те, що за таку зупинку водій може отримати штраф. Такі вимоги пояснюються тим, що пасажир може потрапити під колеса іншого транспорту, водій якого в даній ситуації зовсім не чекав на вашу появу в недозволеному місці з автобуса і не встиг загальмувати.

    Як правильно переходити дорогу після виходу з автобуса?

    Коли вдалося вийти з транспорту, потрібно уважно поставитися до способу переходу через проїжджу частину. Якщо ви їхали автобусом або тролейбусом, то переходити дорогу необхідно ззаду нього, але ніяк не спереду. Потім автомобілі, які їдуть, повинні бачити ваш намір перейти дорогу.

    Якщо переходити проїжджу частину пішохід буде перед автобусом, водій слідом автомобіля, що їде, не зможе вчасно його розглянути і загальмувати. Це може спричинити аварію.

    Також небажане скупчення людей на зупинці. Це стосується особливо ранкових та вечірніх годин, коли більшість вирушає на роботу. Існує небезпека того, що через тисняву хтось із пішоходів може бути виштовхнутий на проїжджу частину. Якщо водій транспортного засобу не встигне зреагувати та перебудуватися, то така ситуація закінчиться плачевно.

    Часті помилки пішоходів

    Досить часто пішоходи нехтують своїми обов'язками, створюючи цим загрозу порядку дорожнього руху. Але найголовніше - вони піддають власне життянебезпеки.

    Досить часто люди порушують один із головних законів правил дорожнього руху - перехід дороги лише на зелене світло. Через поспіх або просто небажання стояти на морозі зайву хвилину, поки світлофор не змінить колір сигналу, вони перебігають дорогу, зовсім не помічаючи при цьому, яке світло горить. Це неприпустимо.

    Друга, не менш серйозна помилка, якої припускаються пішоходи - перехід дороги в недозволеному місці. Автомобілям доводиться гальмувати, пропускаючи людину, що біжить через проїжджу частину, але, трапись що, і вина за аварію ляже цілком на пішохода.

    Небезпеки пішохідного переходу

    Правила руху пішохода побудовані таким чином, щоб і він, і водії автомобілів могли почуватися комфортно. Вони будуть включені в чітко налагоджений механізм дорожнього руху, де всі учасники знають своє місце і рухаються плавно і впевнено. Але, на жаль, трапляється і зворотна ситуація, коли відбувається порушення правил дорожнього руху, і небезпека для людини може нести навіть спеціальний перехід «зебра».

    У всьому світі ця частина дорожнього полотна є однією з найбезпечніших для пішохода. Але у Росії це, на жаль, не так. Більшість аварій і наїздів на людей відбувається саме на «зебрі» через невміння водіїв та пішоходів розумно поводитися.

    Обов'язки пішохода полягають у тому, щоб не забувати: «зебра» - частина дороги, якою їдуть машини, іноді на високій швидкості. Перш ніж перейти дорожнє полотно, потрібно подивитися на всі боки. Адже може статися так, що, не помітивши автомобіль, що швидко мчить, ви почнете перетин дороги, а водій не зуміє загальмувати.

    Наступивши однією ногою на зебру, пішоходу варто зупинитися. Тим самим він продемонструє свій намір переходити дорогу і водії автомобілів зможуть вчасно загальмувати, пропускаючи його.

    Дорожні знаки на допомогу пішоходу

    Серед багатьох дорожніх знаків існують ті, які можуть значно полегшити життя. Це теж обов'язки пішохода – знати їх назубок.

    Потрапивши на незнайоме перехрестя, будь-яка людина шукає очима знак пішохідного переходу: людина йде по «зебрі» у білому трикутнику на блакитному тлі. Він показує дозволені для перетину дороги місця.

    Перекреслений чоловічок у червоному колі може означати тільки те, що перехід категорично заборонений, оскільки це може спричинити небезпеку для життя (надто жвавий рух на вулиці, наприклад).

    Знак (чоловічок спускається сходами вниз) - теж дуже корисний. Якщо місцевість незнайома, але ви бачите такий символ, можна не хвилюватися про те, як перейти на інший бік вулиці.

    Також відзначаються дорожніми знаками: автобус, тролейбус або трамвай у синьому прямокутнику. Побачивши такий символ, можна зупинятися і чекати на найближчого перевізника.

    Навчання дітей ПДР

    Як уже згадувалося вище, дитина отримує основні знання про правила дорожнього руху в дитячому садку чи молодших класах. Але й батьки своїм прикладом повинні показувати малюкові навички правильного переходу через вулицю.

    Сумно бачити, як мама, схопивши сина за руку, перебігає дорогу на червоне світло світлофора. Не слід забувати про те, що проїжджа частина - це не ігровий майданчик для наших дітей. Варто навчити їх цьому, вселити правила поведінки на дорозі і запам'ятати їх самим.

    Таким чином, основні обов'язки пішохода визначені в них, потрібно дотримуватися всіх без винятку і пам'ятати, що від цього залежить не тільки зручність, але часом і життя.

    Стратегії поведінки, які обираються учасниками конфлікту, мають вирішальне значення для його подальшого розвитку, а найчастіше і для кінцевого результату, результату конфлікту. Розрізняють такі стратегії поведінки учасників конфлікту:

    1. домінування (конкуренція, суперництво, боротьба, наполегливість);
    2. догляд (уникнення, ігнорування);
    3. поступливість (іноді позначається як пристосування);
    4. співробітництво (кооперація, інтеграція).
    5. компроміс.

    Деструктивні стратегії поведінки у конфлікті

    Типовими деструктивними прийомами впливу на партнера конфліктної ситуаціїє використання загроз, «емоційних ударів» (приниження, образи на адресу противника), посилання на авторитет (або, навпаки, його заперечення), ухилення від обговорення проблеми, лестощі тощо. буд. Розглянемо кілька прикладів деструктивних прийомів.

    1. Залякування та погрози. Загальна формула: «бо я сильніша за тебе», «бо якщо ти не…, то я…» Приклади: «У мене є можливості вплинути на вас», «Якщо ви не вирішите моє питання, мені доведеться звернутися до вашого керівництва ».
    2. Приниження партнера, образи на його адресу. Загальна формула: "бо ти (робиш це завжди неправильно; ніколи не можеш ясно пояснити, що ти хочеш; ніколи не доводиш справу до кінця; просто дурень; нічого в цьому не розумієш)". Приклади: «Ви навіть не можете зрозуміти проблему», «Ви постійно робите помилки в найпростіших ситуаціях».
    3. Посилання на свій авторитет або заперечення авторитету іншого. Загальна формула: «тому що я… (тут вирішую; краще за вас у цьому розбираюся)», «бо ви… (зовсім не такі компетентні, праві, як думаєте)». Приклади: «Повірте, мені вже неодноразово доводилося приймати подібні рішення», «Не думаю, щоб ви в цьому розбиралися краще за інших».
    4. Ухилення від обговорення проблеми. Приклади: «На мою думку, ви драматизуєте ситуацію», «Я взагалі не бачу тут жодної проблеми».
    5. Лестощі. Приклади: «Ви настільки краще за мене в цьому розумієтеся, що вам неважко буде знайти правильне вирішення проблеми», «Невже ти не підеш мені назустріч, адже ти все можеш і тобі це нічого не варте».

    Дослідження, аналіз конкретних ситуацій у трудових колективах, де виникало протистояння адміністрації та працівника, дозволяють проаналізувати деякі прийоми силового впливу з використанням деструктивних прийомів.

    • Серед тих, що найчастіше і типово використовувалися, була виділена своєрідна «психологічна редукція», зведення конфліктної ситуації до «поганого характеру» учасника (або учасників) конфлікту. Працівник скаржиться на погану організацію праці чи несправедливість керівника, а його звинувачують у «скандальності». За допомогою цього прийому зайнята людиною позиція інтерпретується як наслідок тих чи інших її особистісних особливостейі цим знецінюється. При цьому йому завдається «емоційний удар», який нерідко змушує його зайняти позицію захисту та виправдання себе.
    • Інший прийом - це «прив'язування» невлаштовуючої поведінки працівника до інтересів групи, що полягає у протиставленні інтересів окремої особи та групи в цілому. І тут виникає потенційна можливість тиску людини з боку групи.
    • Наступний прийом ослаблення позиції партнера - це його компрометація, причому які б зони не торкалися, вона загалом сприяє зниженню довіри до людини, що, зрештою, послаблює її позицію.

    Крім згаданих прийомів на «конфліктуючого» спостерігалося і з іншими тактиками «силового» впливу на людину («застати зненацька», «знайти вразливі місця у партнера та скористатися його слабкістю», нарешті, використання загроз та інших способів найбільш грубого тиску). Всі вони, однак, пов'язані із застосуванням сили та спрямовані на те, щоб «придушити» партнера.

    Однак методи впливу на партнера можуть включати «м'які» прийоми і різноманітні форми маніпулювання, що дозволяють «переграти» партнера. Усі прийоми маніпулювання спрямовані створення ситуацій, які допомагають маніпулятору використовувати партнера задля досягнення своєї мети.

    Пять груп ознак, що характеризують маніпуляцію:

    1. психологічний вплив як родова ознака поняття;
    2. ставлення маніпулятора до іншого як до засобу досягнення своїх цілей;
    3. прагнення здобути односторонній виграш;
    4. прихований характер впливу;
    5. використання (психологічної) сили, гра на слабкостях.

    Стратегії конструктивної поведінки

    Один із найвідоміших описів прийомів взаємодії — це правила ведення конструктивної суперечки щодо С. Кратохвіла (табл. 1 і 2), що включають описи позитивних та деструктивних прийомів вербальної комунікації в конфліктній ситуації.

    Таблиця 1. Конструктивна суперечка з Кратохвілу: стиль спору

    +
    1. Конкретність У суперечці є предмет, напад чи захист зводиться до конкретної поведінки. Узагальнення: поведінка називається «типовою», посилання на події, що пройшли або не мають відношення до справи.
    2. Залучення Обидва захоплені, наносять та одержують сильні «удари». Один із учасників не задіяний, перебуває осторонь спору, ображається, припиняє суперечку передчасно тощо.
    3. Комунікація Ясна, відкрита, кожен каже за себе, думає те, що каже. Його можна зрозуміти та відповісти йому. Хороший «зворотний зв'язок». Занадто часте повторення своїх аргументів і неувага до аргументів іншого. Приховані ознаки нерозуміння, натяки, неясності шум.
    4. «Чесна гра» Не допускаються «удари нижче за пояс» і береться до уваги, скільки може винести партнер. Аргументи не належать до предмета суперечки, але націлені на чутливе місце.

    Таблиця 2. Конструктивна суперечка з Кратохвілу: результат спору

    +
    1. Інформативність Щось дізнався(-ла) або отримав(-ла), навчився чогось нового. Не впізнав(ла) нічого нового.
    2. Відреагування Зникла напруженість, зменшилося озлоблення, з'ясовано претензії. Напруга не зникла, а залишилася чи посилилася.
    3. Зближення Суперечка привела до взаєморозуміння та зближення партнерів. Є відчуття, що це стосується, що так і має бути. Зберігають свою гідність. Партнери віддаленіші, ніж раніше. Відчуття, що вони не зрозумілі чи сильно скривджені.
    4. Поліпшення Усунення проблеми, вирішення ситуації, виправдання, вибачення, плани майбутнє. Нічого не вирішено, учасник не намагається нічого виправити чи залишає це іншому та не хоче його пробачити.

    Найбільш поширеними прийомами ведення обговорення та пред'явлення своєї позиції є прийоми аргументації та контраргументації. До технік аргументації зазвичай відносять пред'явлення аргументів, розгортання аргументів і метод позитивних відповідей, а до технік контраргументації - "перелицювання" аргументів партнера, їх розчленування і зустрічне розгортання аргументації.

    Наприклад, метод позитивних відповідей передбачає постановку конкретних питань, за допомогою яких по кожному окремому пункту досягається згода опонента і тим самим обидва партнери поступово приходять до одного висновку; метод перелицювання спрямований на підведення партнера до протилежних висновків за допомогою поступового простеження вирішення проблеми разом із ним; Метод розчленування передбачає конкретизацію та поділ аргументів партнера з їх подальшим опрацюванням і т.д.

    Поділитися