Урок здорових дітей у здоровій сім'ї. Урок здоров'я "Здорові діти у здоровій сім'ї2

Муніципальна бюджетна освітня установа

«Петрівськозаводська середня загальноосвітня школа»

Сарманівського муніципального району Республіки Татарстан

Урок на тему:

Здорові діти у здоровій сім'ї

Підготувала вчитель початкових класів

Шаріф'янова А.А.

2013-2014 навчальний рік

Тема: «Здорові діти у здоровій сім'ї»

Мета: сприяти формуванню інтересу та звички здорового способу життя;

Завдання: формування в учнів усвідомлення збереження здоров'я;

розвиток інтересу дорослих та дітей до участі у спорті;

виховання інтересу до занять фізкультурою та спортом;

Обладнання: слайди, презентація.

Хід уроку

Орг. момент

Скажіть, що найголовніше у житті людини? (Звичайно сім'я та здоров'я)

Сьогодні у нас відбудеться урок «Здорові діти – у здоровій сім'ї». Саме в здоровій сім'ї діти ростуть здоровими.

Вірші читають учні.

Що може бути сім'ї дорожчою?
Теплом зустрічає батьківський будинок,
Тут чекають на тебе завжди з любов'ю,
І проводять у дорогу з добром.
Батько і мати, і діти дружно
Сидять за святковим столом,
І разом їм зовсім не нудно,
А цікаво п'ятьох.
Малюк для старших як улюбленець,
Батьки – у всьому мудріші.
Улюблений тато – друг, годувальник,
А мама найближча, рідніша.
Любіть! І цінуйте щастя.
Воно народжується у ній,
Що може бути її дорожчим
На цій казковій землі!

Що таке сім'я?

Діти, коли ви чуєте слово «родина», що ви собі уявляєте?

(Відповіді учнів)

А тепер давайте подивимося, яке слово є найпопулярнішим серед ваших відповідей.

Це слово "мама". Адже саме з мами та тата починається родина.

Сім'я – це група родичів, що живуть разом (чоловік, дружина, батьки, діти).

Сім'я – найголовніше у житті кожної людини. Це близькі та рідні люди, ті, кого ми любимо, з кого беремо приклад, про кого дбаємо, кому бажаємо добра та щастя.

Сім'я – це коло людей, які тебе люблять і поважають і ніколи не залишать у біді, будуть з тобою у радості та прикрощі завжди.

Чи знаєте ви, що сім'я ще й державний термін. Як називається основний закон нашої країни, за яким організовано життя у нашій державі? (Конституція)

А ось що про сім'ю занесено до Конституції:

Сім'я – це дуже важлива соціальна одиниця, яка перебуває під охороною закону. У статті 38 Конституції РФ чітко викладено, що:

1. Материнство та дитинство, сім'я перебувають під захистом держави.

2. Турбота про дітей, їх виховання - рівне право та обов'язок батьків.

3. Працездатні діти, які досягли 18 років, повинні дбати про непрацездатних

батьках.

Чому сім'я – важлива частина держави?

Чому держава має дбати про сім'ю? І як воно дбає?

Правильно, тому що благополуччя дітей і сім'ї належить до основних цінностей сучасної людини.

Як ви вважаєте, що таке благополуччя?

У це поняття входить як матеріальне благополуччя, свобода потреби і поневірянь, можливість забезпечити собі та своїм близьким гідний рівень життя, а й сімейний лад, сприятливий психологічний клімат, відчуття любові і підтримки. Діти, які виросли в дружній сім'ї, що любить, на все життя зберігають почуття захищеності і прагнуть передати це тепле почуття своїм дітям. Саме батьки стають першими значущими людьми в житті маленької дитини, її вікном у світ, її прикладом та метою.

Для збереження дружної сім'ї дуже важливо, щоб у ній були спільні події, свята, сімейні традиції.

Саме тому прем'єр-міністр нашої країни Д.А.Медведєв у 2008 підписав указ про щорічне проведення свята, яке називається День сім'ї, любові та вірності.

Що його символом? (ромашка)

Сім'ї усі різні. А що вони відрізняються? (звичками, укладом, атмосферою, традиціями, що передаються з покоління до покоління.

Скажіть, чи є у вашій сім'ї свої традиції, які, можливо, передаються з покоління до покоління? Розкажіть про них. Так багато сімей займаються спортом.

А тепер трохи пограємось в асоціації.

Якщо сім'я – це споруда, то яка…

Якщо сім'я – це колір, то який…

Якщо сім'я – це музика, яка….

Якщо сім'я – це геометрична постать, то яка….

Якщо сім'я – це назва фільму, то якого…

Якщо сім'я – це настрій, то…

Отже, через цю гру кожен із вас зараз трохи розповів нам про свою сім'ю.

– А ось яку людину ми можемо назвати здоровою?

Скажіть, а як сім'я пов'язана із здоров'ям людини?

Яку сім'ю можна назвати здоровою?

Які приказки та прислів'я про сім'ю ви знаєте?

Прислів'я

Здоров'я дорожче за гроші!

Здоров будеш, всього добудеш!

Хворий – лікуйся, а здоровий – бережись.

Бережи сукню з новою, а здоров'я з молодою.

Здоров'я не купиш, його розум дарує.

Здоров'я дорожче за багатство.

У недружній родині добра не буває.

У рідній родині та каша густіша.

У сім'ї дружать - живуть не тужать.

Сімейна згода найдорожча.

Сім'я сильна, коли над нею один дах.

Вся сім'я разом, так і душа на місці

Здорова сім'я – це сім'я, яка веде здоровий спосіб життя, в якому є здоровий психологічний клімат, духовна культура, матеріальний достаток.
Сьогодні сім'ї відводиться головну роль формуванні здорового способу життя.

Сім'я – це основна ланка, де формуються корисні звички та відкидаються шкідливі.

Скажіть, чи є у вашій родині люди, які мають шкідливі звички? Якщо так, то які?

А які традиції здорового способу життя є у ваших сім'ях?(лижі, походи, плавання)

(слухаємо розповіді дітей, підготовлені вдома)

Перші враження у дитини, пов'язані з виконанням певної дії, черпаються із домашнього буття.

Дитина бачить, сприймає, намагається наслідувати, і це дійство в нього закріплюється незалежно від його волі, що не зміцніла. Вироблені з роками в сім'ї звички, традиції, спосіб життя, ставлення до свого здоров'я та здоров'я оточуючих переносяться дитиною у доросле життя та у новостворену сім'ю. Здоровий спосіб життя не займає поки що перше місце в нашому житті.

Але якщо дорослі навчать дітей з раннього віку цінувати, берегти і зміцнювати своє здоров'я, якщо вони будуть особистим прикладом демонструвати здоровий спосіб життя, то тільки в цьому випадку можна сподіватися, що майбутні покоління будуть здоровішими і розвиненішими не лише особистісно, ​​інтелектуально, духовно , а й фізично. Завдання полягає не тільки в тому, щоб підготувати дитину до життя, а й у тому, щоб забезпечити їй повноцінне життя вже зараз. А повноцінне життя може бути лише у здорової людини. Спільна робота, захоплення батьків та дітей щодо зміцнення здоров'я та ведення здорового способу життя може вирішити проблему здоров'я людей.

Отже, сім'я – це цілий комплекс різних понять, традицій та цінностей.

По-перше: правильний режим дня має бути складений разом із вашими батьками

Здорове харчування – одна з основ здорового способу життя.

Яким же має бути правильний режим дня?

1. Заряджання;
2. Умивання;
3. Сніданок;
4. Шкільні уроки;
5. Обід;
6. Прогулянка;
7. Домашнє завдання;
8. Прогулянка;
9. Ігри за інтересами, читання книг;
10. Душ;
11. Сон.

І звичайно ж фізкультхвилинки.

Фізкультхвилинка

Зображаємо жирафа.(Піднімаємо голову вгору, опускаємо вниз, виконуємо кругові рухи головою вправо, вліво).
Зображаємо восьминога.
(Виконуємо кругові рухи плечима назад, потім уперед. Витягуємо по черзі руки вперед, убік).
Зображуємо птаха.
(Руки підняти, опустити, імітуючи рухи крил. Виконати кругові рухи руками).
Зображаємо мавпу.
(Нахил вперед, назад, праворуч, ліворуч. Виконуємо кругові рухи правою ногою, потім лівою ногою).
Зображуємо кішку.
(Потягування всім тілом, стати навшпиньки, витягнувши спочатку праву, потім ліву руку).

Правильне харчування
Яке харчування можна назвати здоровим?
Різноманітне, одноманітне, багате на овочі та фрукти, багате на солодощі, регулярне, час від часу, без поспіху, поспіхом.
Подумай про те, чи правильно ти харчуєшся. Якщо ні, постарайся виправити справу.

Сценка: «Правильне харчування»

Входить Ілля і охає:

– Доброго дня, Іллюша!
– Привіт!
- Що сумуєш, ти, дай відповідь?
- Я об'їдався цукерок!
А ще було печиво,
Торт та безліч варення:
Дуже смачним був обід.
А тепер я дуже поганий.
Ох, навіщо я їв пиріг?
- Де ж ти сьогодні був?
– Семен обідати запросив.
Відмовити йому не зміг
Ох! Навіщо я їв пиріг?
– Хіба можна стільки їсти?
На дієту треба сісти!
– Щоб сісти, потрібне ліжко!
А до хати не дістати.
– Хто б за парту влізти допоміг…
Ох! Навіщо я їв пиріг?
Іллюша! Ти не бурчи!
Краще про їжу мовчи!
Сам у всьому ти винен:
Їв та їв ти все поспіль!
- Я чоловік у кольорі років,
Ну, а вам і справи нема!
Все, настав останній подих.
Ох! Навіщо я їв пиріг?

- Ілюша, давай я допоможу тобі дійти до парти, а то ти зовсім поганий! А ось хлопці дадуть нам кілька порад щодо правильного харчування:

Хлопці, міра потрібна в їжі,
Щоб не трапитися несподіваній біді,
Потрібно харчуватися у призначену годину
Вдень потроху, але кілька разів.
Цей закон дотримуйтесь завжди,
І стане корисною ваша їжа!

Треба ще про калорії знати,
Щоби за день їх не перебрати!
У харчуванні також важливий режим,
Тоді від хвороб ми втечемо!
Плюшки, цукерки, печиво, торти
У малих кількостях дітям потрібні.
Запам'ятай, Ілля, проста наша порада:
Здоров'я одне, а другого – ні!

Тож давайте зробимо висновок, чому важливо правильно харчуватися? Чи варто просити купувати чіпси та солодощі? (Відповіді)

І, звичайно ж, до здорового способу життя відноситься СПОРТ.

- Більше рухайся! Малорухливий спосіб життя шкодить здоров'ю, тому намагайся більше рухатися. Вранці роби зарядку. Найчастіше грай у рухливі ігри, особливо у свіжому повітрі. Займайся фізичною працею, фізкультурою. Якщо є можливість, відвідуй басейн. Лижі, плавання, спортивні ігри надійно служать здоров'ю дітей та дорослих у всьому світі. А сім'я та вчителі допоможуть вам опанувати якийсь вид спорту і стати сильними, підтягнутими, спритними.

І ви хлопці знаєте, що у нас зараз відбувається всесвітня олімпіада в Сочі, яка об'єднує усі народи світу за силою та духом. Це також як велика родина!

Давайте складемо словник сімейних стосунків. Що має пов'язувати людей, щоб вони стали сім'єю:

Співпереживання-довіра-взаємодопомога-розуміння-любов-вірність-ніжність

Чи змінилося ваше ставлення до сім'ї та здоров'я?

Отже, ми дійшли висновку, що сім'я та здоров'я вважаються однією з найважливіших цінностей.

Підсумок.

І так, хлопці, підбиваючи підсумок уроку, скажіть, що важливо для збереження здоров'я?

  • Ніколи не хворіти.
  • Правильно харчуватись.
  • Бути бадьорим.
  • Вершити добрі справи.
  • Вести здоровий спосіб життя усією родиною!

Розділи: Позакласна робота

Тема заняття:"Моє здоров'я".

Тривалість заняття: 40 хвилин (1 академічна година).

Аудиторія:діти 8 – 10 років.

Оптимальна кількість учасників заняття: 20 - 25 осіб.

Форми проведення:розмова, гра, вправи.

Ціль:формування в дітей віком навичок здорового життя.

Завдання:

Сприяти формуванню ціннісного ставлення дітей до свого здоров'я.
- показати важливість корисних навичок для зміцнення здоров'я людини.
- розвивати в дітей віком потреба у дотриманні правил ЗОЖ.

Очікуваний результат:заняття сприятиме формуванню в дітей віком ціннісного ставлення до власного здоров'я.

План.

  1. Здоров'я – людська цінність. Гра «Кросворд» ( Ціль: розкрити тему заняття). Гра «Ромашка» ( Ціль:за допомогою народних прислів'їв сформулювати поняття "здоров'я"). Гра «Пліт» ( Ціль:продемонструвати цінність здоров'я для кожної людини.
  2. Здоровий спосіб життя. Вправа «Наші звички» ( Ціль:розкрити поняття шкідливих та корисних звичок для здоров'я людини). Гра «Їстівне - неїстівне» ( Ціль:з'ясувати, які події людини ставляться до ЗОЖ).
  3. Як зберегти здоров'я Вікторина «Правила ЗОЖ» ( Ціль:на прикладі художніх творів та мультиплікаційних фільмів (закріпити матеріал заняття).

Обладнання та матеріали:магнітна дошка, магніти, таблички для гри «Кросворд», пелюстки «Ромашки», ватман, 5 наборів картинок зі звичками людини (10 шт.)

Хід заняття

Здрастуйте. Сьогодні ми маємо незвичайне заняття.

Хлопці, щоб визначити тему нашого заняття, хочу запропонувати вам розгадати кросворд. Запитання в ньому не прості. Це загадки.

Гра «Кросворд» (5 хв.)

Ціль:розкрити тему заняття.

Опис вправи:у кросворді приховано слово «здоров'я». Фахівець зачитує дітям загадки (про ЗОЖ, про тіло людини), у відповідях яких містяться букви ключового слова. Поступово дітям відкривається тема заняття.
Матеріали:таблички зі словами-відгадками, магніти.

Загадки :

Оля дивиться на кота,
На картинки, казки.
А для цього потрібні
Нашій Олі… ( гла з ки)

Але не випущу його я.
Білою піною піниться,
руки мити не лінується (милий о).

Що можна побачити
із заплющеними очима? он).

Ношу їх багато років,
А рахунку їм не знаю (волоси).

Дощ теплий і густий,
Цей дощ не простий:
Він без хмар, без хмар
Цілий день іти готовий (двуш).

П'ять братів –
Роками рівні,
Зростанням різні (упав ьци).

У двох матерів
По п'ять синів –
Одне ім'я всім (руки).

Не годинник,
А цокає (Серце е).

Підбиття підсумків:Давайте уважно подивимося, яке слово було сховано. Правильно, це слово – «здоров'я».

Питання до аудиторії:А хто мені може сказати, що це таке? (Думки дітей).

Давайте подивимося, що говорить народна мудрість про здоров'я.

Гра «Ромашка» (7 хв.)

Ціль:за допомогою народних прислів'їв сформулювати поняття здоров'я.

Опис вправи:на дошці розміщується квітка "Ромашка" з відривними пелюстками. На кожній пелюстці написано одне прислів'я. Дітям пропонується пояснити зміст народних прислів'їв про здоров'я.

Матеріали:магніти, магнітна дошка, пелюстки квітки.

Хід:Подивіться, у мене є чудова квітка – ромашка. На кожній його пелюстці напис. Давайте прочитаємо їх (діти пояснюють значення кожного прислів'я).

  1. "Здоров'я не купити".Здоров'я дано нам природою, якщо людина втрачає її, то повернути її буде дуже важко, доведеться багато лікуватися.
  2. «Хвороба людини не фарбує».Хвора людина завжди погано виглядає, стає дратівливою, примхливою.
  3. «Праця – здоров'я, лінь – хвороба».Кожна людина має працювати. Здорова людина працює із задоволенням, з бажанням, у нього все добре і швидко виходить.
  4. «Здоров'я дорожче за багатство».Бездумно розтрачене здоров'я, не повернуть жодних лікарів, скільки б ти не заплатив.
  5. (Це прислів'я залишається до кінця заняття).

Підбиття підсумків:Тепер, коли ми знаємо сенс народних мудростей, давайте підіб'ємо підсумок: що означає слово «Здоров'я» і яку людину можна назвати здоровою.

Здоров'яце стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя, а не просто відсутність хвороб чи фізичних дефектів (визначення ВООЗ).

Здорова людинаце людина не тільки зі здоровим тілом, а й людина, яка має чудовий настрій і гарні стосунки з оточуючими людьми.

Щоб уявити, наскільки значуще для нас наше здоров'я, давайте пограємо в одну гру. Прошу вийти добровільних учасників (4 – 5 осіб).

Гра «Пліт» (3 хв.)

Ціль: продемонструвати цінність здоров'я для кожної людини

Опис вправи: Учасникам пропонується великий лист ватману, на який вони всі повинні поміститися, не заступаючи на підлогу Розмір листа підбирається залежно від величини групи. На «щільці» потрібно протриматися 30 секунд. Потім до плоту підпливає акула і невеликий шматочок ватману вирізається. Завдання повторюється. І так доти, доки не залишиться четверта частина ватману.

Хід:спеціаліст запрошує 5 добровільних учасників. Легенда - команда відважних мореплавців терпить аварію корабля, але в останній момент встигає висадитися на рятувальний пліт. Все добре: море спокійне, світить сонечко. Відважні моряки дивляться в далечінь з надією побачити землю. Але замість землі вони зауважують, що до них стрімко наближається акула.

Завдання для моряків: якнайдовше втриматися на плоту.
Завдання для акули: поступово відламувати частину плоту.

Матеріали:лист ватману.

Підбиття підсумків:дякую всім учасникам. У нас була команда моряків, що відважно билася, і зла акула. Але це була гра і в нашому житті такого, звичайно ж, не станеться.

А тепер на одну секунду давайте уявімо, що пліт це організм людини. А голодна акула – це хвороби та шкідливі звички. Так легко побачити, як вони можуть похитнути здоров'я.

Запитання:Давайте подумаємо, а що таке звичка людини. (Думки дітей).

Звичка– це будь-яка дія, яку людина виконує постійно. Але в змозі його контролювати, за бажання здатний відмовитися від нього.

Звички бувають різні. Шкідливі звички, про які ми з вами вже говорили, заважають людині зберігати здоров'я.

А є корисні звички, і їх набагато більше. Ці навички допомагають кожному з нас берегти здоров'я.

Питання до аудиторії:А які це звички? (Думки дітей).

Для того щоб краще розібратися в тому, які звички корисні, а які шкідливі для здоров'я, хочу запропонувати завдання.

Вправа «Наші звички» (15 хв.) Додаток 1

Ціль:розкрити поняття шкідливих та корисних звичок для здоров'я людини.

Опис вправи: спеціаліст пропонує дітям у підгрупах (4-5 осіб) однакові комплекти картинок із зображенням «шкідливих» та «корисних» звичок людини. Діти мають розділити їх, пояснити своє рішення.

Матеріали:набори картинок (10 шт.), картинки А4, магніти.

Підбиття підсумків:кожна команда пропонує за однією з навичок. Діти коментують свій вибір. Ведучий коригує відповіді дітей.

Скажіть, а яких звичок у вас більше? Мабуть, корисних? Давайте перевіримо.

Гра «Їстівне – неїстівне» (3 хв.)

Ціль:з'ясувати, які події людини ставляться до ЗОЖ.

Опис вправи:Фахівець вимовляє будь-яку дію. Залежно від того, як воно впливає на здоров'я, діти виконують умовні знаки.

Інструкція:Хлопці я вимовлятиму якусь дію. Ваше завдання, залежно від того, як воно впливає на наше здоров'я, плескати в долоні (якщо зберігати – бавовну, якщо заважати – сидіти спокійно), як у грі «Їстівне – неїстівне».

Приклади фраз:

Підбиття підсумків:ви добре впоралися із завданням. Тепер я бачу, що ви здорові хлопці. А для того, щоб зберегти своє здоров'я, необхідно вести здоровий спосіб життя.

Існує чимало правил ЗОЖ, яких дотримуються всі люди.

Вправа «Вікторина» (7 хв.)

Ціль:на прикладі художніх творів та мультиплікаційних фільмів закріпити матеріал заняття.

Опис вправи:фахівець зачитує питання про героїв літературних творів та мультиків, пов'язаних із ЗОЖ. Вислуховує та обговорює відповіді дітей.

Хід:я приготувала для вас питання про ваших улюблених казкових персонажів, які містять основні правила ЗОЖ.

Запитання

1. Про яке правило забув Віні-Пух у гостях у Кролика?

Відповідь:не переїдати, не скупитися.

«… - Здається, я застряг. Це все тому, що у когось надто вузькі двері.
- Ні, це все тому, що хтось дуже багато їсть ... »

2. Який мультиплікаційний хлопчик прагнув життя у селі Простоквашино?

Відповідь: Дядя Федір.

Правило:перебувати на свіжому повітрі, працювати.

3. У якому творі Корнея Чуковського зустрічаються ці рядки:

«… Треба, треба вмиватися
Вранці та вечорами,
А нечистим сажотрусам –
Сором і сором!
Сором і сором!..»

Відповідь:«Мийдодир».

Правило: дотримуватися правил гігієни

4. Який мультиплікаційний герой вимовляв фразу: "Давайте жити дружно"

Відповідь:Кіт Леопольд.

Правило:необхідно підтримувати дружні та дружні стосунки з людьми.

5. Який казковий лікар найдобріший?

Відповідь:доктор Айболіт.

«Добрий лікар Айболіт!
Він сидить під деревом.
Приходь до нього лікуватися
І корова і вовчиця,
І жучок і черв'ячок,
І ведмедиця!
Всіх вилікуй, зцілить
Добрий лікар Айболіт!..»

Правило:Необхідно відвідувати лікаря, робити профілактичні щеплення.

6. Яке бажання Жені, в казці «Квітка-семиквітка» виявилося найправильнішим?

Відповідь:побажати Віте здоров'я.

«… Ось так штука! Шість пелюсток, виявляється, витратила - і ніякої насолоди. Ну нічого. Надалі буду розумнішим.
… Розмірковуючи таким чином, Женя раптом побачила чудового хлопчика, який сидів на лавці біля воріт.
…- Давай грати у салаки?
– Не можу. Я кульгавий... це на все життя.
- Ах, які дрібниці ти кажеш, хлопче! - Вигукнула Женя і вийняла з кишені свою заповітну квітку-семиквітку. – Дивись!..» Женя вимовила заповітні слова з тремтячим від щастя голосом і додала: «…Велі, щоб Вітя був здоровий…»

Хлопці, я не дарма запитала вас про необхідність збереження людиною здоров'я. Тепер настав час зірвати останню пелюсток на нашій чарівній ромашці.

«Бережи сукню знову, а здоров'я змолоду».Для того щоб зберегти здоров'я, його необхідно берегти щодня, кожну хвилину, дотримуватись правил ЗОЖ.

І я, хлопці, впевнена, що кожен із вас береже своє здоров'я. Давайте, скажімо про це решті, щоб таких хлопців стало ще більше.

Список використаної літератури

  1. 1000 загадок. Популярний посібник для батьків та педагогів. Упоряд. Н.В. Єлкіна. - Ярославль: 1997.
  2. Ваше здоров'я. Зміцнення організму. Зайцев Г.К., Зайцев А.Г. - С.-Пб.: 1998.
  3. Хрестоматія для дітей старшого дошкільного віку Стан: З.Я.Рез. - М.: 1990.
  4. Г. К. Зайцев. Уроки Знайка. Виховай себе. - З -Пб.: 1999.
  5. Реабілітаційна програма «Перекресток». Автори-сост. А.В. Терентьєва, О.І. Івашин, В.В. Москвичів. - М.: 2000.

Урок здоров'я «Здорові діти – у здоровій сім'ї»

Ціль: формування у старшокласників потреби у здоровому способі життя

Завдання:

1) систематизувати знання про правила здорового способу життя;

2) розвивати у старшокласників потребу у створенні здорового довкілля у школі та вдома;

3) сприяти формуванню відповідального ставлення до свого здоров'я та здоров'я близьких людей, родичів.

Хід уроку:

I. Організаційний момент

Здрастуйте, хлопці. Знову настала осінь, знову настав час розпочати заняття – на порозі новий навчальний рік. За літо ви подорослішали, зміцніли, добре відпочили.

Наш перший навчальний день ми розпочинаємо з незвичайного уроку.

ІІ. Вступна бесіда

Скажіть, для того, щоб сили, накопичені влітку, не вичерпалися, щоб весь навчальний рік вистачало старанності та терпіння для навчальної та трудової діяльності, чого необхідно дотримуватись?

(Відповіді та міркування учнів).

Ця ініціатива була запропонована Уповноваженим при Президентові РФ з прав дитини Павлом Астаховим, який має намір особисто провести такий же урок в одній зі шкіл Підмосков'я. Завдяки ініціативі Уповноваженого при Президентові РФ з прав дитини перший навчальний понеділок запам'ятається всім російським школярам не лише урочистим заходом, у цей день пройде єдиний урок на тему здоров'я.

ІІІ. Основна частина

Дитячі роки – найважливіші у житті людини. Як вони пройдуть, залежить від дорослих – батьків, вчителів, вихователів. Головну роль життя маленької людини грає сім'я.

Важко вирощувати дітей у складному сучасному світі. Проблеми, навантаження на роботі позначаються на батьках, а це своє чергу на дітях. Батьки щиро люблять дітей, але багато хто не вміє своє кохання проявити. Вони знають, що дитині потрібні одяг, будинок, їжа, освіта, кохання. Секрет любові до ближнього і до дітей простий: це безумовна любов, яка залежить від тимчасових моментів (вчинків, віку тощо). Потрібно кохати незалежно ні від чого.

Норми поведінки, характер взаємовідносин для людей, ціннісні орієнтації дитина засвоює, передусім, у ній. Якщо його люблять, з ним зважають, розмовляють, грають, то він відкритий для спілкування, енергійний, допитливий, здоровий, щасливий. У нього активно відбувається розвиток інтелекту, почуттів, волі. Але, на жаль, так буває далеко не завжди.

2) Евристична розмова

Хлопці, як ви вважаєте, від яких чинників залежить ваше здоров'я та здоров'я ваших рідних, тобто. образно кажучи – здоров'я вашої родини?

(Міркування дітей).

Ви маєте рацію, в тому, що секрет гармонії в сім'ї – це здоровий спосіб життя. А що ми розуміємо під цим терміном? (Відповіді дітей).

Здоровий спосіб життя – це сукупність кількох компонентів:

Підтримка фізичного здоров'я;

відсутність шкідливих звичок;

Правильне харчування;

Альтруїстичне ставлення до людей;

Радісне відчуття свого існування у цьому світі.

3) Робота зі схемою «Модель здоров'я»

Подивіться на схему на дошці. Це модель нашого здоров'я. З яких аспектів воно складається?

1. Особистісний аспект – це здатність усвідомити себе особистістю (досить розвинена критичність, самооцінка, гуманність, толерантність).

2. Інтелектуальний аспект - здатність добре мислити (досить розвинені здібності, уяву, самовчення).

3. Емоційний аспект – здатність протистояти стресам (врівноваженість).

4. Духовний аспект – це сукупність усіх аспектів здоров'я (умиротворення, благодушність).

5. Фізичний аспект - природний стан організму, коли всі показники діяльності органів і систем відповідають статтю та віком.

6. Соціальний аспект – вміння адаптуватися серед людей, що у суспільстві, сім'ї, школі, відмова від шкідливих звичок.

4) Формулювання висновків

Хлопці, давайте повторимо, яких аспектів здоров'я ви тепер дотримуватиметеся. Я показуватиму вам картку з описом психічного процесу чи стану. Ваше завдання – визначити, про який аспект здоров'я йдеться.

1. Самонавчання (інтелектуальний аспект).

2. Врівноваженість (емоційний аспект).

3. Критичність (особистісний аспект).

4. Комунікабельність (соціальний аспект).

5. Умиротворення (духовний аспект).

6. Бадьорість (фізичний аспект).

7. Допитливість (інтелектуальний аспект).

8. Комунікативність (соціальний аспект).

IV. Підсумок уроку

Психологи встановили, що найсприятливішим чинником формування корисних звичок є сім'я дитини. У ньому він проводить значну частину часу. Серед рідних спосіб життя та стереотипи поведінки дітей стають правильними та призводять до усвідомленого ставлення до свого здоров'я.

✓ створення сприятливого морального клімату, що проявляється у доброзичливості, готовності пробачити, зрозуміти, прагненні прийти на допомогу, зробити приємне одне одному;

✓ тісна щира дружба дітей та батьків. Спілкування – велика сила, яка допомагає зрозуміти хід думок дитини та визначити схильність до негативних вчинків, щоб вчасно запобігти їх;

✓ підвищена увага до стану здоров'я дітей.

Не можна забувати про те, що сім'я для підлітка - це опора, саме в сім'ї дитина повинна відчувати себе захищеною, потрібною і зрозумілою. Саме в сім'ї закладається самооцінка дитини, її ставлення до самої себе і до оточуючих її людей.

V. Рефлексія

Що ми маємо на увазі під поняттям «здоровий спосіб життя»?

Які аспекти здоров'я можна виділити?

Чому сім'я є сприятливим фактором для формування корисних звичок






Здоровий спосіб життя Це спосіб життя людини, спрямований на профілактику хвороб та зміцнення здоров'я. ЗОЖ є передумовою для розвитку різних сторін життєдіяльності людини, досягнення нею активного довголіття та повноцінного виконання соціальних функцій, для активної участі у трудовій, громадській, сімейно-побутовій, дозвільній формах життєдіяльності.












Раціональне харчування «Ми їмо, щоб жити, а не живемо, щоб їсти» – це головна ідея раціонального харчування. Раціональне харчування – це дієти і особлива суворість до свого організму. Це та норма, освоївши яку, ви відчуєте себе краще. А ваш організм скаже вам за це «дякую»!


Три основні принципи раціонального харчування Перший і один із найважливіших – це енергетична збалансованість харчування. Другий принцип – це різноманітність та збалансованість у харчуванні. (Жири, білки, вуглеводи, вітаміни та мінеральні речовини). Третій принцип раціонального харчування – це дотримання режиму.



Кілька порад 1. Фрукти необхідно вживати окремо від інших страв, причому бажано за 20 хвилин до їжі і через 1-2 години після їжі, можна поєднувати з горіхами. 2. Зернові та бобові між собою змішувати не можна. 3. Овочі не вживають із фруктами. 4. Погані для шлунка страви, в яких тісто поєднане з м'ясом – чебуреки, макарони по-флотськи, пиріжки, млинці з м'ясом та пельмені. 5. Цілісне молоко взагалі не варто поєднувати з іншою їжею. 6. Рідини варто вживати перед їдою. 7. Також краще починати їжу з сирих овочів, це очистить шлунок від зайвих речовин. 8. Не варто їсти страви із хлібом.












ЗДОРОВІ ДІТИ - У ЗДОРОВІЙ СІМ'Ї

Мета уроку:

виховувати потребу здорового способу життя та прищеплення навичок ЗОЖ, закріпити та систематизувати знання дітей про здоров'я людини та способи її зміцнення та збереження.

ХІД УРОКУ

На початку уроку дітям пропонується відповісти на запитання:

1) Що не купиш ні за які гроші?

2) Що для людини найдорожче? (Відповіді дітей)

Хіба раніше людині не було потреби бути здоровою? Чому останнім часом так зросла актуальність ЗЗЖ? На сьогоднішньому уроці, який присвячуємо відкриттюXXIIЗимових Олімпійських ігор у Сочі, намагатимемося розкрити ці питання.

Хлопці, ви сьогодні особливо гарні. Мені хочеться, щоб ця краса залишалася надовго. Для цього треба зберегти своє здоров'я! Ця головна цінність людини! Зруйнувати своє здоров'я легко, купити неможливо ні за які гроші. Тому ми поговоримо сьогодні про те, як зберегти та зберегти своє здоров'я, та зміцнити його як це роблять наші олімпійські чемпіони.

1 слайд

Головне в житті – це здоров'я!

З дитинства спробуйте це зрозуміти!

Головна цінність – це здоров'я!

Його не купити, але легко втратити.

2 слайд

А ось яку людину ми можемо назвати здоровою?

(На дошці написані слова та діти обирають).

Гарний, сутулий, сильний, спритний, блідий, рум'яний, страшний, стрункий, товстий, міцний, незграбний, підтягнутий.

3 слайд

До вас звертається герой із мультфільму коник Кузя.

«Здрастуйте, друзі!

Свій лист я пишу з лікарні. У мене погіршилося здоров'я: болить голова, в очах зірочки, все тіло мляве. Лікар каже, що мені потрібно правильно харчуватися. Я склав собі меню на обід: торт з лимонадом, чіпси, варення та пепсі-кола. Це моя улюблена їжа. Напевно, скоро я здоровий.

Ваш коник Кузя».

4 слайд – 7 слайд

«Правильне харчування»

Здорове харчування – одна з основ здорового способу життя.

Яке харчування можна назвати здоровим?

Різноманітне, одноманітне, багате на овочі та фрукти, багате на солодощі, регулярне, час від часу, без поспіху, поспіхом.

Подумай про те, чи правильно ти харчуєшся. Якщо ні, постарайся виправити справу.

Сценка: «Правильне харчування»

Входить Ілля і охає:

Привіт, Іллюша!

Привіт!

Що сумуєш, ти, дай відповідь?

Я їв цукерок!

А ще було печиво,

Торт та безліч варення:

Дуже смачним був обід.

А тепер я дуже поганий.

Ох, навіщо я їв пиріг?

Де ти сьогодні був?

Семен обідати запросив.

Відмовити йому не зміг

Ох! Навіщо я їв пиріг?

Хіба можна стільки їсти?

На дієту треба сісти!

Щоб сісти, потрібне ліжко!

А до хати не дістати.

Хто б за парту влізти допоміг.

Ох! Навіщо я їв пиріг?

Іллюша! Ти не бурчи!

Краще про їжу мовчи!

Сам у всьому ти винен:

Їв та їв ти все поспіль!

Я чоловік у кольорі років,

Ну, а вам і справи нема!

Все, настав останній подих.

Ох! Навіщо я їв пиріг?

ІГРА корисні та шкідливі продукти

8 слайд – 9 слайд «Гігієна»

Гігієна – це заходи та дії для збереження, підтримання здоров'я, чистоти.

Прошу дітей пояснити прислів'я:

Хто акуратний, – той людям приємний.

Не думай бути ошатним, а думай бути охайним.

Перше, що ми робимо рано-вранці?

Ідемо вмиватися, чистити зуби.

Вмивався він рано,

Зуби чистив, вуха тер.

Найчистішим і охайним

Був у лісі лісовий бобер!

Чистити зуби нам не ліньки –

Чистимо їх двічі на день.

Чистимо зубки двічі на добу,

Чистимо довго – три хвилини

Щітка чиста, не волохата,

Пастою смачною, ароматною,

Чистимо щіткою вгору та вниз –

Ну, мікроби, стережись!

Щоб зуби не хворіли,

Знають діти, знають звірі:

Кожен має двічі на рік

Показати лікареві свій рот!

1. Чистить зуби двічі на день;

2. Їж здорову їжу;

3. Міняй зубну щітку кожні три місяці;

4. Відвідуй стоматолога двічі на рік;

5. Не гризі горіхи, ручки, нігті та тверді предмети.

Місти у чистоті своє тіло, одяг та житло. Корній Іванович Чуковський не дарма казав: «Треба, треба вмиватися вранці та ввечері…»

Звичайно, треба не лише вмиватися. Треба мити руки, чистити зуби, приймати душ, митися з милом і мочалкою, чистити взуття та одяг, провітрювати приміщення, регулярно робити вологе прибирання в квартирі, утримувати в чистоті своє подвір'я, ніколи не кидати на вулицях сміття повз урну… Здоровий спосіб життя починається із чистоти!

10 слайд «Режим дня»

Поєднуй працю та відпочинок.

Навчання у школі, виконання домашніх завдань – серйозна праця. Буває, що другокласник зайнятий не менше дорослого. Щоб зберегти здоров'я, треба обов'язково чергувати працю з відпочинком. У сучасного школяра зазвичай багато можливостей для відпочинку та розваг, серед них телевізор, відео, комп'ютерні ігри. Але деякі хлопці вранці, ще до школи, включають телевізор, після школи годинами просиджують біля комп'ютера. Це шкідливо, особливо для нервової системи та зору. ТБ, відео, комп'ютерні ігри гарні в міру. Не захоплюйтесь ними надто. Включайте до свого порядку дня прогулянки, ігри на свіжому повітрі, читання книг.

А тепер давайте підіб'ємо підсумок: яким же має бути правильний режим дня?

1. Заряджання;

2. Умивання;

3. Сніданок;

4. Шкільні уроки;

5. Обід;

6. Прогулянка;

7. Домашнє завдання;

8. Прогулянка;

9. Ігри за інтересами, читання книг;

10. Душ;

11. Сон.

11слайд -12 слайд «Спортивна»

Більше рухайся! Малорухливий спосіб життя шкодить здоров'ю, тому намагайся більше рухатися. Вранці роби зарядку. Найчастіше грай у рухливі ігри, особливо у свіжому повітрі. Займайся фізичною працею, фізкультурою. Якщо є можливість, відвідуй басейн. Лижі, плавання, спортивні ігри надійно служать здоров'ю дітей та дорослих у всьому світі. А тренери допоможуть вам опанувати якийсь вид спорту і стати сильними, підтягнутими, спритними.

Отже, ми озвучили все основне, що допоможе нам зберегти та зміцнити здоров'я, стати такими, як ми задумали на початку нашого уроку:

гарними

сильними

спритними

рум'яними

стрункими

міцними

підтягнутими

13 слайд – 15 слайд

Але в мене є ще одне маленьке завдання:«Збери прислів'я»

16 слайд

Підбиття підсумків. Рефлексія.

Наші помічники у збереженні здоров'я:

    Здорове харчування

    Особиста гігієна

    Режим дня

    Рух, загартовування

17 слайд

C емейні традиції здорового життя.

Якщо з дитинства займатися спортом, то можна стати не тільки здоровим, сильним і спритним, а й досягти серйозних успіхів.

У нас, на Ставропілля, розпочинали свій спортивний шлях футболіст Роман Павлюченко, метателька списа, срібна призерка Олімпійських ігор у Пекіні Марія Абакумова. Євген Кузнєцов став срібним призером Літніх олімпійських ігор 2012 року зі стрибків у воду. Наш край уславили олімпійські чемпіони – штангіст Андрій Чемеркін, фігуристка Олена Бережна. Можливо, серед вас є майбутній чемпіон.

7 лютого 2014 року, відбудеться відкриттяXXIIЗимові Олімпійські ігри в Сочі. Це велике спортивне змагання серед найкращих спортсменів планети. Ми з цікавістю стежитимемо за перебігом спортивних баталій, вболіватимемо за наших співвітчизників.

Кросворд: «Здоров'я».

1. Вранці раніше піднімайся,

Стригай, бігай, віджимайся.

Для здоров'я, для порядку

Людям усім потрібна... (зарядка)

2. Дощ теплий і густий,

Це дощик не простий:

Він без хмар, без хмар

Цілий день іти готовий. (Душ)

3. Чи хочеш ти побити рекорд?

Так тобі допоможе… (спорт).

4. Він з тобою та зі мною

Ішов лісовими стежками.

Друг похідний за спиною

На ременях із застібками. (Рюкзак).

5. Перетворяться скоро на пазурі

Непідстрижені… (нігті).

6. Ясним ранком вздовж дороги

На траві блищить роса.

Дорогою їдуть ноги

І біжать два колеса.

У загадки є відповідь –

Це мій… (велосипед).

7. Є, хлопці, у мене

Два срібні коні.

Їжджу відразу на обох -

Що за коні у мене? (Ковзани).

8. Щоб великим спортсменом стати,

Потрібно багато знати.

І допоможе тут спритність

І, звичайно, ... (тренування)

Яке слово вийшло у виділених клітинах? Здоров'я.

Кожна людина має дбати про своє здоров'я. Адже ніхто не дбає про тебе краще, ніж ти сам. Я бажаю вам здоров'я!

Поділитися