Конспект НОД у другій молодшій групі з формування екологічної культури: "Подорож у весняний ліс". Конспект комплексного заняття у першій молодшій групі з екологічного виховання та образотворчої діяльності на тему "весна прийшла" План-консп

Відкрита НОД з екології на тему «Весна йде! Весні дорогу!» у другій молодшій групі.

Ціль:

Створити умови для закріплення знань про сезонні зміни в природі, характерних ознакахвесни, про перелітні птахи, комахи, весняні квіти.

Матеріал:

Іграшкове ведмежа, картинка із зображенням місцевості навесні; картинки із зображенням перелітних птахів, комах, квітів; аудіозапис музики «Спів птахів»; ватман, клей, крупи.

Попередня робота:

Спостереження на прогулянці, розгляд ілюстрацій на тему, читання художніх творів, віршів, потішок.

Хід заняття:

Діти входять до групи вітаються, встають у коло беруться за руки – «Коло дружби».

Вихователь: Загадує загадку: «Взимку спить, а влітку вулики ворушить» (ведмідь). Правильно.

Сьогодні до нас у гості прийшло ведмежа. (вихователь заносить іграшкового ведмежа. У нього в лапах картинка із зображенням місцевості навесні).

Ведмедик: (За нього каже вихователь). Здрастуйте, хлопці!

Діти: Привіт, ведмежа!

Вихователь: Ведмедик, що таке цікаве ти приніс нашим діткам?

Ведмедик: Я вам приніс свій малюнок. (Вихованець допомагає ведмежатці виставити картинку на дошці).

Вихователь: Як ви думаєте, яка пора року зображена на зображенні? (весна)

Як ви здогадалися, що весна?

Діти: яскраво світить сонечко, тануть бурульки, тане сніг, з'являються проталини, на гілках дерев набухають бруньки, прилітають птахи.

Ведмедик: Навесні у лісі прокидаються тварини. Ось і я прокинувся.

А хто ще прокидається?

Діти:

(Їжачки, мишки). (Хор. та інд. відповіді). (Виховник коротко розповідає, як від зимової сплячки з-під купи хмизу прокидається їжачок, потягується, позіхає, чистить лапками з колючок торішнє листя, потім язичком лиже черевце і виходить на пагорб шукати собі корм: тримайтеся жучки, черв'ячки).

Інші звірі змінюють свої зимові шубки на літні.

Згадайте, які звірі змінюють шубки?

Діти: Кролик, білочка. (Хор. та інд. відповіді)

Вихователь: (Виховник розповідає, що взимку у білочок сіра або чорна шубка, а навесні вони змінюють на руду, буру). Діти самостійно розповідають, що взимку біля зайчика біла шубка, як сніг, а влітку сіра).

Фіз. хвилинка: «Зайчик сіренький сидить».

(Виховник включає запис музики « Спів птахів»).

Пропоную підійти до куточку природи, де на дереві розміщені картинки із зображенням перельотних птахів (грака, ластівки, шпаки, качки…). Подивіться і назвіть, як називаються ці птахи? (відповіді діти; якщо діти утрудняються, вихователь допомагає).

Вихователь по ходу розповідає: є народна прикмета: «Побачив грача-весну зустрічай», «Грач на горі – весна у дворі»;

Про ластівку читає вірш: «Мила співачка-ластівка рідна. Ти до нас прилетіла з чужого краю»;

про шпаків ставить питання: Як називається будиночок, що зробив людина? (Шпаківня).

Хлопці, як ви вважаєте, чому до нас прилітають птахи з теплих країв? (імовірні відповіді дітей). Птахи до нас прилітають, щоби вивести своїх пташенят.

Вихователь: Молодці, всіх птахів впізнали та назвали.

А тепер, хлопці, пограємось. Перетворимося на пташок і політаємо по групі: рухлива гра «Пташки» (включається аудіозапис «Співи птахів»).

(Вихованець вирощує в центрі групи тканину зеленого кольоруі розкладає картинки кольорів).

Вихователь: ведмежа запрошує вас на весняну галявину. Що там росте? (Діти сідають «на галявину» і називають квіти, зображені на картинках)

Чуєте, хто то дзижчить: ж-ж-ж-ж-ж-ж (жук)

С-с-с-с-с, а це хто? (комар)

З-з-з-з-з, (бджола)

Як назвати одним словом, хто літає на галявині? (Комахи). Яких комах ще знаєте? (Показують картинки, називають)

Вихователь: комахи дуже люблять пурхати над квітами, ведмежа вирішило зробити для них галявину з кульбаб. Давайте допоможемо ведмежа (діти підходять до столу, на ньому ватмон-«полянка», в центрі намальовані кола, вихователь пропонує намазати коло клеєм і посипати на нього кукурудзяну крупу). Ось яка гарна галявина з кульбаб у нас вийшла.

Рефлексія: Діти сідають у гурток.

Ведмедик: Діти, ви мені сьогодні дуже сподобалися на занятті. Я дуже радий, що ви вмієте відгадувати загадки, грати дружно, розповідати по картинці.

Скажіть мені, які тварини прокидаються навесні? (Їжачки, мишки)

Які тварини змінюють шубки? (Білка, зайчик).

Назвіть птахів, які прилітають до їхніх теплих країв? (Граки, ластівки, шпаки, качки).

Назвіть ознаки весни? (Сонце гріє, сніг тане, з'являються проталини).

Дітки закривають очі, а ведмежа всіх гладить по голівці, прощається з дітьми і йде.


Конспект комплексного заняттяпо ознайомленню з навколишнім світом

у підготовчій групі

на тему: "Прогулянка на природу"

Програмний зміст:навчити дітей відрізняти природні об'єкти від штучних, створених людиною. Сформувати у дитини уявлення про нерозривний зв'язок людини з природою (людина частина природи). Розвивати пізнавальну активністьдітей у процесі формування уявлень про первоцвіти; продовжувати знайомити дітей з Червоною книгою, рослинами, що охороняються. Розвивати вміння малювати ватяними поличками. Виховувати дбайливе ставленнядо довкілля.

Попередня робота: знайомство з Червоною книгою, розгляд картинок, знайомство з первоцвітами, знайомство зі способами нетрадиційного малювання.

Обладнання: предметні картинки, малюнки первоцвітів, цифрові картки, Червона книга, м'яч, акварельні фарби, альбомні листи, пензлики, ватяні палички.

Хід зайняти я.

Хлопці, ми сьогодні ми з вами поїдемо на природу. Вам знайоме слово "природа".

А що вона означає? (Рослини, птиці, тварини)

А що не можна назвати природою? (що зроблено руками людини)

Усю природу Землі можна ділити на 2 величезні світи: світ живий і світ неживої природи.

А ми зараз поговоримо про природу і не природу.

На столі лежать картинки, допоможіть їх розділити на дошці, прикріпіть на лівий бікприроду, праву не природу. (Діти по черзі виходять і прикріплюють, перевіряємо)

Гра «Природа та не природа»

Хлопці, давайте пограємося, я зараз вам кидатиму м'яч і називатиму предмет, а ви уважно послухайте, якщо я назву предмет природи, ви ловите м'яч, якщо не природи то відштовхуєте. (граємо)

Хлопці, подивіться тут на галявині багато квітів, перерахуйте які це квіти? (ромашка, конвалії, проліски, мати-мачуха, лілії, гвоздика, кульбаба)

Як їх називають? (весняні)

Подивіться уважніше чи всі тут весняні квіти? (Ні, є літні)

А як ще називають весняних квітів? (первоквіти)

Скільки у нас первоцвітів? (3)

А скільки літніх квітів? (4)

А яких більше? (3 4)

А скільки в нас взагалі квітів? (3+4=7) (всі ренія робимо на дошці з цифровими картками)

Діти, які з цих кольорів на природі рідкісні? (конвалії, проліски)

А куди вони занесені? (До Червоної книги)

Як ви думаєте чому? (бо вони на межі зникнення)

У нашій групі є своя Червона книга, де занесено рідкісні рослиниі тварини, але тут немає конвалії. Давайте ми з вами намалюємо їх і занесемо до нашої книги.

Показую техніку малювання.

Листя малюємо пензликами, вам це знайоме. Квіти малюємо ватяними поличками. Беремо паличку макаємо у воду, потім у фарбу. Малюємо так, начебто ставимо крапки.

Діти малюють.

Виставка малюнків.

Хлопці, скажіть мені будь ласка, де ми сьогодні побували?

Що таке природа?

Що таке не природа?

Що ми сьогодні малювали?

Хлопці, на цьому заняття закінчено, дякую.

Довінспект організованої освітньої діяльності

«ПОДОРОЖ У ВЕСЕНИЙ ЛІС» (Друга молодша група)

Освітні області:

Пізнання, художня творчість, читання, фізична культура, безпека, комунікація.

Програмний зміст:

Узагальнити знання дітей на тему «Весна». Уточнити знання дітей про пору року, зміни в природі, що відбуваються навесні.

Закріпити знання дітей про тварин - мешканців лісу (заєць, ведмідь) та птахів (грак, дика качка, шпак). Вчити відгадувати загадки про тварин.

Розвивати мовлення дітей, розширювати словниковий запас. Активувати увагу та слух дітей.

Розвивати елементарні математичні уявленнядітей: позначати кількість предметів словами «багато» та «один».

Закріплювати вміння малювати поролоновими стусанами. Виховувати акуратність під час роботи з гуашшю.

Обладнання:

1. Група оформлена: лісова галявина взимку.

3. Менімотаблиці «Весняні зміни в природі».

4. Матеріали для малювання на кожну дитину: сіра фарба, тички, серветки.

5. Знаки «Правила поведінки у лісі».

6. Іграшка пап'є-маше зайчик.

Хід заняття:

Діти заходять до групи.

Вихователь: Хлопці, подивіться, сьогодні до нас у групу прийшли гості, давайте з ними привітаємось.

Діти вітаються із гостями.

За дверима чується плач.

Вихователь: Хлопці, чуєте, хтось плаче. Хто б це міг бути? Піду, подивлюсь. Вихователь бере з-за дверей фігурку зайчика. Дивіться, та це ж зайчик. Зайчика, що з тобою, чому ти плачеш?

Зайчик: Біда у нас. Весна до нашого лісу не приходить.

Вихователь: Як допомогти вам, зайчик.

Зайчик: Потрібно сонечко весняне покликати.

Вихователь: Ну це не біда, ми знаємо, як сонечко кликати. Діти допоможемо лісовим мешканцям?

Вихователь:

Ну, що ж, хлопці:

Збирайтеся швидше

У незвичайний похід.

Стрибай зайчика в кошик,

До лісу стежка кличе.

А щоб прогулянку запам'ятати

І рідним розповісти,

Пропоную побачене замалювати.

Вихователь: Ось і ліс здався, але перш ніж ми туди зайдемо, давайте згадаємо, як треба поводитися в лісі. (Демонстрація символів). Діти розповідають як треба поводитися у лісі.

Вихователь: Зайчику, чи правильно діти все назвали?

Зайчик: Так, хлопці добре знають правила поведінки у лісі, йдемо швидше на лісову галявину.

На підлозі лежать кучугури, під ними зелена трава та первоцвіти (мати-й-мачуха, проліски), стоять ялинки та дерево вкрите «снігом».

Зайчик: А ось і наша галявина.

Вихователь: Діти, подивіться, як тут багато снігу. Сюди справді весна не дійшла. Давайте швидше сонечко кликати, та весну запрошувати.

Звучить музика, діти ведуть хоровод.

Випав весняний день,

На бугрі сонцепек.

Збирайся, народ,

У хоровод! У хоровод!

Станемо кругом ми ходити

Так весну веселити,

Хоровод заведемо,

І весні заспіваємо.

Сонце, сонце виходь

Білий сніг ти розтопи

Усміхнися, осені

І квітами обдаруй!

На екрані засяяло сонечко, заграла музика.

Вихователь: Хлопці, подивіться, ось і сонечко визирнуло. Як стало світло та тепло. Давайте піднімемо руки вгору до сонечка, закриємо очі і відчуємо, як сонячні промінчики нас зігрівають.

У цей час прибираю кучугури, під якими заховані трава з квітами (багато пролісків та одна мати-й-мачуха), дерево з листочками.

Дивіться, діти. Сонечко розтопило сніг і на галявині з'явилися трава та перші квіти. Хто знає, як вони називаються? Якого вони кольору?

Відповіді дітей.

Так, хлопці, це проліски та мати-й-мачуха. Давайте на них помилуємося, вони дуже гарні. Скільки ви бачите проліски? (багато) А скільки мати-й-мачухи? (Один).

А що ж із нашим деревом сталося? Відповіді дітей.

Вихователь звертається до зайчика: Зайчику, дивися ось і в твій ліс весна прийшла.

Зайчик: Та я й сам уже здогадався за ознаками настання весни, які я замалював для вас на папері: сонце світить яскравіше та тепліше. Тане сніг. З'являється трава та перші квіти. Розпускаються на деревах листочки. (Показ мнемотаблиць)

На екрані зображення птахів, що прилітають, звучать голоси птахів.

Вихователь: Правильно зайчик, але це не всі весняні зміни у природі. Діти, послухайте, чиї голоси ми чуємо? (Відповіді дітей)

Так, ці птахи зраділи весняному сонечку і повернулися з теплих країн. Давайте сядемо на траву і подивимось, хто до нас прилетів?

На екрані птахів у лісі.

Вихователь: Хлопці, подивіться, що то за птах?

Діти: Грач.

Вихователь: Правильно це грак. А як він кричить? Хто знає? (Відповідь дітей).

Вихователь: Правильно, "кра". Граки каркають. Давайте разом повторимо. Граки каркають. (Після правильної відповіді птах на екрані видає звуки.)

Вихователь: Подивіться, що це птах?

Діти: Качка.

Вихователь: Правильно, качка. А як вона кричить? Хто скаже? (Відповідь дітей).

Вихователь: Правильно, «кря-кря». Качки крякають. Давайте всі разом скажемо: що роблять качки? Відповіді дітей.

Вихователь: Хлопці подивіться, а яка ще пташка є? (Діти розглядають картинку).

Діти: Шпак.

Вихователь: А які звуки видають шпаки? Ніхто не знає? Давайте ми з вами послухаємо (слухають аудіо-запис). Голос шпака схожий на свист. Шпаки свистять. Давайте скажемо разом: шпаки свистять. Молодці!

Вихователь: Зайчику, не забудь намалювати ще одну ознаку настання весни – приліт птахів.

Зайчик: Я вже намалював, от дивіться!

Вихователь: Давайте пройдемо далі в хащі лісу. Хлопці, ми підемо лісом тихенько, щоб не злякати звірів і птахів, переступатимемо через пні. Ось один пень (піднімають ноги вище), другий, третій. Ідемо, розсовуємо гілки руками обережно, щоби не поламати. А ось тут гілки дерев нахилилися низько, і нам доведеться нахилитися. Ну, ось ми прийшли. Хтось тут мешкає. Я вам загадку загадаю, а ви відгадаєте хтось.

На екрані барліг звіра.

Влітку ходить без дороги

Біля сосен і берез,

А взимку він спить у барлозі -

Від морозу ховає носа. (Ведмідь).

Подивіться, і ведмідь прокинувся, навесні відчув. Діти, а яку гру ми знаємо про ведмедя? Справді, давайте пограємо в неї.

Ігра «У ведмедя в лісі».

Вихователь: Молодці хлопці, спритно ви втекли від ведмедя.

Зайчик: А я поки ви грали, ведмедя у барлозі намалював.

Вихователь: Який ти зайчик спритний, всі весняні ознаки замалювати встиг. Ми візьмемо їх із собою до дитячого садка. Подивися весна у твоєму лісі настала, і нам час повертатися до дитячого садка.

Зайчик: Дякую вам хлопці, що допомогли покликати сонечко. У нашому лісі настала справжня весна: птахи прилетіли, з'явилися трава та квіти, розпустилися листочки на деревах, прокинулися звірі після зимової сплячки. Що ж мені тепер робити? Я народився взимку весь білий, і мене на снігу не було видно. А тепер мене лисиця з вовком легко побачать!

Діти, а що відбувається з хутром зайчиків навесні?

(Він стає сірим)

А давайте й нашому зайчику допоможемо. Пофарбуємо його шубку у сірий колір.

Д ети підходять до столу, на якому лежать тички з губки та сіра фарба.

Показ та пояснення вихователя, спільна роботадітей.

Зайчик Дякую, вам, велике! Тепер мене жоден хижак не помітить. Ну, мені час. Дуже мені хочеться побігати по зеленій траві.

Садимо зайця на траву.

Вихователь: І нам час! Тільки виходити з лісу ми будемо також тихенько, щоб не злякати звірів та птахів.

Діти лісом гуляли,

За природою спостерігали. Повертають голову праворуч, ліворуч.

Зайчика побачили, Стрибають на двох ногах.

Ведмедя зустріли. Ідуть, як ведмеді

Пташки літали, Махають руками, руки прямі; вгору

Крильцями махали. - вниз, вгору - вниз.

Дружно ляснемо: раз, два, плескають по рахунку.

Три, чотири, п'ять,

Нам додому час крокувати. Ідуть звичайним кроком.


Хлопці, ми з вами й погуляли лісом. А що ми побачили в лісі?

Які зміни відбулися у лісі з приходом весни?

Демонструємо мнемотаблиці і діти розповідають.

Вихователь: Правильно, хлопці:

Якщо сніг повсюди тане,

День стає довшим,

Якщо все зазеленіло

І в полях дзвенить струмок,

Якщо сонце яскравіше світить,

Якщо птахам не до сну,

Якщо став тепліший вітер,

Значить, до нас прийшла.

Діти: Весна!

Вихователь: Ми сьогодні з вами побували в лісі, а зараз підемо гуляти та подивимося, які зміни відбулися у природі з приходом весни біля дитячого садка.

Ідемо одягатися гуляти.

«ЗНАТОКИ ПРИРОДИ»

Вікторина для дітей 2-ї молодшої групи «А» «Метелики».

Завдання: сприяти формуванню уявлень про закони життя та розвитку живої природи; розвиває логічне мислення, швидкість реакцій, вміння працювати у команді; виховує любов до всього живого, бажання та здатність дбайливого ставлення до навколишнього світу.

Устаткування для вікторини: ігровий барабан; конверти з питаннями; медальки за правильні відповіді. Хід гри

1. Вступна частина.

Ведучий: Під однією голубою

Спільним дахом ми живемо.

Будинок під дахом блакитний

І просторий, і великий.

Будинок крутиться біля сонця,

Щоб нам було тепло,

Щоб кожне вікно

Висвітлити воно могло.

Щоб жили ми у світі,

Не лякаючись, не погрожуючи,

Як добрі сусіди

Або добрі друзі.

Ведучий. Ми друзі та знавці природи. Тож давайте підтвердимо це на нашій вікторині.

2. Основна частина.

1. З прильотом яких птахів рахуємо ми початок весни? (Грачі.)

2. Від чого птахи страждають більше: від холоду чи голоду? (Від голоду.) Як допомогти птахам узимку?

3. Яке дерево є символом нашої Батьківщини? (Береза.) Що потрібно зробити, щоб наша Батьківщина була гарною лісовою країною?

4. Яке дерево ще дає нам сік? (Береза.) Як правильно збирати сік?

5. Назвіть ознаки початку осені у живій природі.

Рухлива гра «Літає – не літає».

6. Які тварини сплять узимку? (Ведмідь, борсук, їжак.) Чому їх не можна будити?

7. Яка ягода буває червоною, білою, чорною? (Смородіна.)

8. Хто збирає яблука спиною? (їжак)

9. На якій планеті ми живемо? (Земля.)

10. У якого дерева стовбур білий? (Береза.)

Рухлива гра "Небо, земля, вода".

11. Навіщо птаху хвіст? (Триматися на деревах, керувати польотом.)

12. Який птах підкидає яйця в чужі гнізда? Чи можна через це погано ставитися до цього птаха? (Зозуля.)

13. Не баранець і не кіт,

Носить шубу цілий рік.

Шуба сіра - для літа,

Для зими – іншого кольору. (Заєць.)

14. У цієї стрибки

Не рот, а пастка,

Потраплять у пастку

І комар, і мушка.

Як звати її? (Жаба.)

15. Прилітає до нас із теплом,

Шлях пройшовши довгий.

Ліпить будиночок під вікном

З трави та глини. (Ластівка.)

Фізкультурна хвилина:

Діти лісом гуляли за природою спостерігали.

Зайчика побачили, ведмедя зустріли.

Дружно ляснемо раз, два, три, чотири, п'ять,

Нам за стіл час крокувати.

3. Підбиття підсумків. Висновок.

Підрахунок медалек, нагородження команд.

Ведучий: Як хочеться, щоб сьогоднішнє свято залишило у вашій душі, хлопці, хоч би маленький слід. Слід Любові. Слід Турботи. Відповідальність за все живе на Землі.

Екологічна вікторина «Подорож у природу» для дітей другої молодшої групи.

Узагальнити знання дітей про навколишній світ, у формі проведення екологічної вікторини, спираючись на знання, отримані в різних видахдіяльності.

Продовжувати формувати навички культури поведінки у природі. Розширювати уявлення про способи правильної взаємодії з рослинами та тваринами.

Вправляти в умінні розрізняти комах, дерева найближчого оточення.

Впізнавати та називати птахів, тварин за їх зображенням.

Розвивати пам'ять, швидкість реакції, кмітливість, логічне мислення.

Виховувати пізнавальний інтерес, почуття товариства, повагу до партнерів та суперників з гри.

Виховувати любов до природи, формувати дбайливе ставлення до неї.

Попередня робота:

Бесіди про ліс та його мешканців, про охорону та дбайливе ставлення до природи; розгляд ілюстрацій природничого характеру; дидактичні та розвиваючі ігри; читання художньої литературы.

Матеріал:

Аудіозапис співу птахів, малюнки з графічним зображенням правил поведінки у лісі, «загадкові оголошення», наочно-дидактичний посібник: «Світ у картинках: «Птахи середньої смуги», «Тварини середньої смуги» «Гриби», кошик із шишками, призи.

Хід вікторини: (звучить запис співу птахів)

Вихователь: Багатий, прекрасний і нескінченно різноманітний дивовижний світприроди. Де б ви не були: у лісі, на лузі, на березі річки – всюди нас оточують загадки та обряди. Хлопці, ми з вами опинилися на лісовій галявині. Подивіться, яка краса довкола. Як гарно співають птахи. Зараз я вас, хлопці, познайомлю з лісовими правилами: «Якщо в ліс прийшов гуляти, свіжим повітрям дихати, бігай, стрибай і грай, тільки, цур, не забувай, що в лісі не можна шуміти. Злякаються звірятка - втечуть з лісового узлісся. Гілки дуба не ламай! Ніколи не забувай: сміття з трави забирати, дарма квіти не треба рвати. З рогатки не стріляти. До лісу приходять відпочивати. Метелики хай літають, ну кому вони заважають? Тут не треба всіх ловити, тупотіти, плескати, палицею бити…»

Ми сьогодні з вами проведемо вікторину: «Подорож у природу».

1 завдання. Дидактична гра "Вгадай правило".

Вихователь. Діти, ви повинні описати поведінку людини по відношенню до об'єктів природи, пояснити ці дії за малюнками з графічним зображенням правил. Якщо ми не будемо виконувати ці правила, то можемо завдати шкоди навколишньому природі.

Мал. 1. Бережи мурашники. Пам'ятай: мурахи – санітари лісу!

Мал. 2. Не підходь близько до гнізда птахів. По твоїх слідах їх можуть знайти і розорити хижаки. Якщо випадково опинишся біля гнізда, не торкайся до нього, інакше птахи-батьки можуть зовсім залишити гніздо. Не розоряй пташиних гнізд!

Мал. 3. Не обривай у лісі павутиння і не вбивай павуків!

Мал. 4. У лісі намагайся ходити стежками, щоб не втоптувати траву в ґрунт. Від цього гинуть комахи та рослини!

Мал. 5. Не збивай гриби, навіть неїстівні. Пам'ятай, що гриби дуже потрібні природі!

Мал. 6. Не рви у лісі, на лузі квітів. Нехай красиві рослинизалишаються у природі!

Мал. 7. Не лови метеликів, коників та інших комах!

Мал. 8. Не ламай, не рубай гілки дерев та чагарників!

Мал. 9. Не розпалюй багаття. Від вогню гинуть і задихаються багато рослин та комахи!

Мал. 10. Не лови і не неси з собою птахів та дитинчат звірів!

Завдання 2. "Вгадай дерево".

Вихователь. Хлопці, ви повинні на слух, за описом дізнатися та назвати дерева, які ростуть у лісі, вони ростуть і на ділянці нашого дитячого садка. Слухайте уважно.

Це дерево веселе, ошатне будь-якої пори року. Навесні воно зацвітає білими запашними квітами, влітку шелестить різьбленим листям, а восени обсипають його гілки яскраві грона ягід. Люблять його в зимовий час відвідувати різні птахи: снігурі, сопілці. (Горобина).

Це дерево називають красунею російського лісу. Скільки пісень про неї складено, скільки віршів написано. Струнка, з білою корою, з тонкими гілками, що поникли, і балакучим листям, ще у неї є сережки з насінням. (Береза).

Кожен, хто проходить навесні, повз це дерево, вигукує: «Як добре пахне! » Воно усипане пухнастими кистями білих, запашних квітів. Сильний аромат не тільки приємний, а й корисний, повітря очищає від мікробів. (черемха).

Це дерево легко впізнати по стволу майже чорного кольору. На початку літа зацвітає воно запашними жовтими квітками. Із них заварюють лікувальний чай. Охоче ​​відвідують багаті на солодкий нектар квітки різні комахи. А бджоли роблять із ароматного соку смачний цілющий мед. (Липа).

Завдання 3. Вам потрібно відгадати загадку і викласти з кубиків з літерами відгадку.

Руда шахрайка з пухнастим хвостом, живе під кущем. (Лиса).

Хто взимку холодний, ходить злий, голодний? (Вовк).

Фізкультхвилинка

Вихователь:

Ми йдемо в лісок, будь уважний дружок. (Ходьба).

Попереду - струмок, перейти - ось місток. (Ходьба на шкарпетках).

Ми пострибаємо трошки звивистою доріжкою. (Стрибки).

Як почуємо в небі грім – сховаємось ми під кущем. (Присідання).

Будемо повільно йти – дощ наздожене нас у дорозі. (Легкий біг).

Ми прийшли з тобою, друже, в дрімучий у лісок. (Ходьба).

Завдання 4. «У світі природи» (відповіді питання).

Яка рослина може вас обпекти? (Кропива). Ви натерли ногу в дорозі, яка рослина може полегшити біль? (Подорожник).

Пора року, коли прокидається природа? (Весна). В яку пору року буває ожеледиця? (взимку).

Хто є санітаром лісу з птахів? (Дятел). Хто є санітаром лісу із тварин? (Вовк).

Домашній родич зайця? (Кролик). Дикий родич свині. (Кабан).

Чи готують запаси їжі зайці? (Ні). Чи готують запаси їжі білки? (Так).

Зимова квартира ведмедя? (Берлога). Де мешкає білка? (Дупло).

Верхня сторона листя цих рослин холодна, як зла мачуха у казці, а нижня – ніжна та тепла, як рідна мама (Мати-й-мачуха). Гірлянди маленьких, біленьких дзвіночків висять навесні між великим гострим листям. А влітку на місці квіток – червона отруйна ягода. Що за рослина? (Конвалії).

Які гриби ростуть під березою? (Підберезники). Які гриби ростуть під осиною? (Подосиновики).

Музична пауза: пісня «Грибочки»

Завдання 5. Загадки про птахів.

Вихователь. Хлопці, треба розгадати загадки про птахів, знайти потрібну картинку- відгадку на столі та вивісити на мольберті.

Я в береті яскраво-червоному, в сірій атласній куртці,

Я деревам усім приятель, а звуть мене все (Дятел).

Непосида строката, птах довгохвоста,

Птах балакучий, самий балакучий. (Сорока).

Цей птах ніколи для пташенят не в'є гнізда,

Сяде десь на суку і кричить ку-ку, ку-ку. (Зозуля).

Маленький співак лісовий, найкраще співає навесні. (Соловей).

Усю ніч літає, мишей добуває, а стане світло – спати летить у дупло. (Сова).

Пустотливий хлопчисько в сірому вірмені, по двору шастає, крихти збирає. (Горобій).

Вихователь: Послухайте вірш про одну дуже працьовиту комаху:

Ось у лісочку, на пеньку виросла велика купа:

Мурашиний це дім і мешканців без лічби в ньому;

Мурахи поспішають, снують доріжками там і тут.

То травинку, то личинку разом тягнуть стежкою.

Це місто мурашине, охороняти маємо ми з вами.

Музична пауза «пісня «Не кривдіть мурахи».

Завдання 7. «Казкові оголошення»

Ви повинні здогадатися, яка тварина написала це оголошення, і зобразити його.

- «Друзі, кому потрібні голки, звертайтесь до мене». (Їжак)

- «Щось дуже нудно одному, нудно одному, вити на місяць. (Вовк).

- «Я найчарівніша і найпривабливіша! Кого хочеш обману, навколо пальця обведу! (Лиса).

- Хто любить погризти горішки, приходьте до мене в гості. Я живу у лісі на дереві». (Білка).

– «Я дуже люблю мед. Почастуйте мене, хлопці, медом». (Ведмідь).

- «Хто хоче зі мною пострибати наввипередки? Переможця я пригощу морквиною».

Вихователь підбиває підсумки вікторини. Нагородження дітей.

Вихователь:

Ми любимо весь ліс у будь-яку пору року,

Ми чуємо струмочок повільну мову.

Все це називається природа,

Давайте ж завжди її берегти!

У променях ромашки сонячного світла,

Такі, що світліші, на світі немає.

Природою називається все це,

Дружити з нею будемо багато років.

Музична пауза пісня «У траві сидів коник».

Вихователь: Ну от, хлопці, наша подорож добігла кінця і нам настав час повертатися до своєї групи, але ми з вами ще раз обов'язково прийдемо в гості на цю лісову галявину.

Конспект організованої діяльності «Посадка насіння крес-салату»

Освітні галузі: праця, пізнання, комунікація.

Програмний зміст:

Виховувати вміння працювати в колективі, навчання найпростішим трудовим умінням, познайомити з крес-салатом. Вчити використовувати у мові слова, орієнтуючись на рід слова щодо предмета за його ознаками, на колір, форму предмета.

Попередня робота:

робота в куточку природи з догляду за рослинами, дидактичні ігриз ознайомлення з овочами.

Обладнання:

ящик з землею, лійка з водою, насіння, іграшка зайчик, муляжі: морква, помідори, огірок, яблуко, чудовий мішечок, презентація "Крес-салат".

Хід заняття:

Діти в мене щось є під серветкою. А що?

Подивіться скільки насіння! Які вони? (дрібні)

Ми сьогодні садитимемо насіння в землю. А ось що виросте з насіння, ми зараз подивимося?

Демонстрація презентації.

Якого кольору крес-салат? У нього маленькі листочки, стебло та коріння.

А навіщо він потрібен? Яка від нього користь? (У ньому є вітаміни).

Щоб крес-салат зростав, насіння садить у землю, ось так. (Показ посіву насіння)

А тепер ви самі садитимете.

Діти підходять до столу та самостійно сіють насіння.

А що треба ще, щоб рослина росла? (Тепло і воду) Я покажу, як треба поливати. А ви за потребою поливатимете і спостерігатимете, як він росте.

Хтось прийшов до нас. Та це зайчик з чудовим мішечком.

Заєць: Дітки я чув, що ви говорили про вітаміни. Я ще приніс овочі, де їх багато. Дивіться, що це? (морквина) Яка вона? (Довга, червона). А це що? (Помідор). Який помідор? (Він круглий, червоний). А це? (Яблуко) Воно яке? (красиве, кругле, велике).

Зайчик хоче пограти з вами. Усі предмети він кладе у мішок. Він розповідатиме, що взяв у лапку, а ви повинні відгадати, про що він говорив.

Він довгий, зелений? (огірок)

Він круглий, червоний? (помідор)

Вона довга, червона? (морква)

А тепер ви самі спробуйте відгадати, що дістаєте.

Діти дістають овоч або фрукт і не дивлячись називають його

Розумниці, ви все відгадали. Я дуже радий, що ви посадили крес-салат, значить будете

здорові. До побачення!

Тема: «Саджаємо ріпку»

Освітні галузі: пізнання, працю, читання, фізична культура.

Програмний зміст:

1. Вчити садити насіння ріпки, доглядати їх; продовжувати вчити, розуміти зміст твору; познайомити з новим овочом - ріпкою.

2. Закріпити знання про зовнішньому виглядіовочів (помідора, огірка, моркви, капусти та цибулі)

3. Розвивати емоційність дитини, виховувати інтерес до казки. Продовжувати розвивати у дітей бажання працювати. Виявляти у роботі старання акуратність, спостережливість, естетичну активність.

Попередня робота:

Читання та обігравання казки ріпка, настільно – друкована гра «Овочі», праця у природному куточку.

Розвиваюче середовище:

Кошик із муляжами овочів, казка в картинках «Ріпка», горщики із землею за кількістю дітей, лійка, насіння ріпки.

Методи та прийоми:

Художнє слово, сюрпризний момент, застосування виразних засобів мовлення.

Форма роботи з дітьми:

Ігрова, фронтальна.

Технологія:

Ігрова, трудова діяльність

Хід заняття.

Бабуся радісно зустрічає дітей словами:

Доброго дня, мої любі!

Здрастуйте, мої гарні,

Здрастуйте, мої гарні!

А хлопчики у нас, як ясні соколи!

А дівчатка, як червоні квіточки!

Розсілися зручно?

От і добре.

Бабуся. Діти я принесла вам кошик з овочами.

(ставлю перед дітьми кошик та з дітьми закріплюю назву овочів).

Дидактична гра «Що у мішечку»?

Бабуся. Зараз ми перевіримо, чи добре ви запам'ятали мої овочі?

Для цього потрібно вийняти з мішечка овоч, показати його дітям та назвати його.

Розповідь казки за картинками «Ріпка»

Фізхвилинка:

Ми сидимо, як ріпка.

Топаємо ногами, як дитинко.

Руки на пояс, як бабця.

Заплітаємо коси, як онука.

Ручками плескаємо, як жучка.

Очі вмиваємо, як кішка.

Хвостиком махаємо, як мишка.

Навчальна гра «Саджаємо ріпку».

Пропоную дітям, посадить насіння ріпки.

Підходимо з дітьми до столів, де стоять горщики із землею.

Бабуся. Землю в горщиках я розпушила, зробила невеликі ямочки, їх називають лунками.

Тепер нам необхідно покласти одне насіння в лунку, злегка засипати пальчиками землею і полити водою. (Землю поливає дорослий, дає дітям поспостерігати, як це потрібно робити).

Коли діти впораються з роботою, можна всім разом сказати

Ріпка, ріпенька,

Рости кріпачка,

Ні мала, ні велика,

До мишачого хвоста,

Так! (Топнути голою).

Підсумок заняття:

Бабуся. Хлопці, які ми з вами молодці. Разом дружно зробили добру і корисну справу, посадили ріпку. (частую дітей солодощами)

Цільова прогулянка на тему «Наші друзі – дерева»

Програмні завдання:

Освітні:

1. Продовжувати вчити дітей впізнавати та називати дерева на екологічній стежці дитячого садка.

2. Розширювати та поглиблювати знання дітей про характерних особливостяхсосни та їли. Ознайомити з насінням хвойних дерев.

3. Систематизувати знання деякі особливості будови дерева.

Розвиваючі:

1. Розвивати в дітей віком пам'ять, увагу, вміння співвідносити у іграх руху зі словами.

2. Розвивати уяву та логічне мислення.

3. Розвивати вміння "входити" в образ рослини (емпатія).

Виховні:

1. Виховувати інтерес до різноманітності навколишнього світу, прагнення збереження його різноманіття.

2. Продовжити формування основ екологічної культури через спілкування з природою (деревами) на екологічній стежці.

3. Виховувати любов до природи через пряме спілкування з нею, сприйняття її краси та різноманіття.

Матеріали та обладнання:

Лист дітям від господаря стежки старичка – Лісовичка

Шишки та хвоїнки сосни та їли для кожної дитини в кошику.

Насіння сосни в коробочці

Вирви із пластикових пляшок на кожну дитину для гри

Хід прогулянки:

Діти з вихователем виходять надвір.

Вихователь:

Хлопці, нам надійшов лист від старичка – Лісовичка.

«Дорогі мої маленькі друзі, привіт. Я дуже радий, що ви не забуваєте про мене. Сьогодні я запрошую вас у подорож нашою екологічною стежкою, наприкінці якої на вас чекає сюрприз. Ви зможете помилуватися красою літньої природи, побачити старих знайомих, дізнатися щось нове та цікаве. А я сховаюсь і буду за вами спостерігати. Якщо ви все зробите правильно, я вийду і поговорю з вами. Бажаю вам удачі!

Ваш друг – дідок – Лісовичок.

Ну що, хлопці, вирушимо у подорож? (Так)

Почнемо нашу подорож.

(Діти з вихователем знаходять послання в траві від дідуся – Лісовичка.)

- «Відгадайте загадку:

Весною – веселить,

Влітку – холодить,

Восени – живить,

Взимку – зігріває.

Сьогодні ми поспілкуємось із деревами на території дитячого садка.

Російська красуня

Стоїть на галявині

У жовтій кофтині

У білому сарафані.

Де росте береза ​​на нашій ділянці?

Давайте до неї підійдемо.

Хлопці, з берізкою треба привітатись. Як можна привітатись з берізкою? (Сказати: «Привіт берізка», погладити, обійняти)

Давайте обіймемо її.

У жодній країні світу немає стільки беріз, як у нас. Дуже давно, коли не було ще ваших прабабусь і прадідусів, увійшла в наше життя берізка. Любимо ми нашу зелену красуню за її красу. Вона росте у всіх куточках нашої неосяжної батьківщини.

Як у будь-яку пору року ми можемо дізнатися березу (Білий стовбур тільки біля берези)

Подивіться, яка береза? (Велика?)

Хто хоче помірятися з нею силою? Спробуйте витягнути її із землі. Вийшло? Хто сильніший?

Що її так міцно утримує у землі? (Коріння)

Для чого дереву потрібне коріння? (Коріння - це опора дерева, чим старше дерево, тим глибше і потужніше його коріння, за допомогою коріння дерева живляться)

Які частини дерева ви знаєте? (Стовбур, гілки, листя).

Давайте пограємо

Гра «Покажи стовбур, гілки, коріння, листя».

Я називатиму частину дерева, а ви виконуватиме рухи.

"ствол" - опустили вниз руки

«листя» - ворушим пальчиками

«коріння» - топаємо ногами

"Гілки" - піднімаємо руки вгору.

Хлопці, послухайте вірш зберегти:

Горда береза

Спокійна та струнка,

Тягне гілки до сонця,

Чекає навесні тепла.

Влітку вбралася

У сукні шелестя,

У сережках розпустилася,

Як наречена вся!

Осінь подарувала,

Золото листя,

Сумно говорила, -

Час уже до зими.

Горда береза

Спокійна та струнка,

Спить взимку, їй сниться,

Що знову весна.

Які дерева не змінюються будь-якої пори року? (Ялина, сосна)

Де ялина та сосна ростуть?

Дістатись до них нам буде нелегко.

Гра «Стежка»

Всі діти вишиковуються один за одним і йдуть змійкою уявною стежкою. За командою ведучого вони долають уявні перешкоди.

1) Спокійно йдемо стежкою. Навколо – кущі, дерева. На стежці попереду – великі калюжі. Одна, друга, третя. (Ідуть великими кроками)

2) Спокійно йдемо стежкою. Стежка веде через болото. З'явилися купини. Стрибаємо з купини на купину. Раз, два, три, чотири. Перейшли крізь болото.

3) Знову йдемо спокійно. Перед нами – яр. Через нього перекинуто колоду. Переходимо через яр по колоди. Ідемо обережно, зберігаючи рівновагу! Ух нарешті перейшли!

4) Ідемо спокійно. Що це таке? Глибокий мокрий сніг. Ідемо важко по глибокому снігу, високо піднімаючи ноги.

5) Дорога знову стала гарною. Спокійно йдемо. А тепер через стежку впало дерево. Та яке величезне! Гілки на всі боки! Перелазимо через нього.

6) Ідемо спокійно стежкою. Добре довкола! Ось і прийшли! Молодці!

Ось наша ялина та сосна. Хлопці, давайте з ними привітаємось (Гладять та вітаються).

(Під деревами стоїть кошик.)

Ось ще один привіт від старенького – Лісовичка. Подивіться, що лежить у кошику? (Шишки)

Вони однакові? (Ні, різні)

Як ви вважаєте, чому? (Вони з різних дерев)

А з яких дерев?

Хлопчики, ви візьміть шишки ялинові, а дівчатка – соснові.

Поторкайте шишки, розгляньте їх, розкажіть які вони.

(Спочатку хлопчики, потім дівчатка розповідають про ялинові та соснових шишках: у ялини шишки довгі, вузькі, а у сосни – округлі, короткі, тверді)

А тепер я пропоную пограти із шишками.

Гра «Хто швидше передасть шишку»

Діти діляться на дві команди: дівчатка та хлопчики, встають у дві шеренги. У руках у кожної дитини вирва з пластикова пляшка. Потрібно якнайшвидше передати шишку з вирви у вирву, стоячи в шерензі.

Молодці, швидко ви вмієте передавати гулі.

А чим ще, крім шишок, відрізняються ялина і сосна? (голками)

Хлопчики знайдіть на снігу під деревами голки ялинові, а дівчатка - соснові. Розгляньте їх.

Інакше їх називають хвоїнки. Тому ліс, у якому ростуть сосни та ялинки, називається… ХВОЙНИМ.

Які хвоїнки у сосни? (Довгі, м'які, світлі).

А біля ялинки? (Короткі, колючі, темні).

Хто з вас помітив, чим ще відрізняються хвоїнки? (Хвоїнки сосни ростуть парочками, а ялинові хвоїнки - по одній).

Згадайте, як розташовані гілки біля ялинки та у сосни?

(Сосна вище ялини, гілки на верху, стовбур прямий та голий).

Стовбур у їли прямий, крона схожа на конус. Гілки з густою хвоєю починаються біля землі.

Підійдіть ближче до дерева, доторкніться до кори.

Яка вона? Тепла чи холодна? Шорстка чи гладка? Тверда чи м'яка? Мокра чи суха? (Відповіді дітей)

Хлопці, а навіщо дереву кора? (Кора, як одяг, вона захищає, зігріває та охолоджує).

Я побачила ще один привіт від дідуся – Лісовичка. Що це? Хлопці, а ви бачили ліс на долоні? Бажаєте подивитись?

(Вихованець витрушує з шишки сосни насіння собі на долоню і показує всім дітям.)

Що це таке? (Насіння)

Подивіться уважно, що має насіння? (крильце)

Як ви вважаєте, навіщо їм крильце? (Щоб літати)

Насіння випадає з шишки, повільно падає, вітер кружляє його і воно летить далеко від дерева.

Насіння сосни так і називаються - «крилатки».

Гра – інсценування:

Давайте уявимо, що я – сосна, а ви крихітне насіння.

Я – дерево – мама, а ви мої дітки,

Качала я вас у колисці на гілці,

Але час прийшов, вам час летіти,

Час вам великими деревамистати.

Але ось повіяв вітерець, і закружляли, полетіли мої дітки - насіння. Впали на землю і заснули під теплою пухнастою ковдрою, чекаючи на прихід весни. Пригріло сонечко, розтанув сніжок, пішов теплий дощик. І з насіння почали проростати спочатку коріння, а потім з'явилася тоненька стеблинка з маленькими тендітними гілочками. Маленькі деревця, руками – гілочками тягнуться до сонця, виростають. Багато часу мине перш, ніж ви станете справжніми деревами.

Ось ми й уявили себе деревами. Чи сподобалося вам бути деревами?

Діти читають поезії.

Що сумуєш ти, сосенка,

На високому схилі?

Що голки сиплеш

Прямо мені в долоні?

Нічого, що літо швидко пролетіло,

Золота осінь заспівала свою пісню.

Усміхнися, не треба

Тож сумувати за це?

Ти завжди гарна

І взимку, і влітку.

Їли на узліссі.

Їли на узліссі –

До небес маківки -

Слухають, мовчать,

Дивляться на онуків.

А внучата-ялинки -

Тонкі голочки

Біля лісової брами

Водять хоровод.

Вихователь: Ось ми з вами розглянули дерева на території дитячого садка. Давайте згадаємо які. (Береза, ялина, сосна.) Чим дерева допомагають людям? (Очищають повітря, утворюють тінь, прикрашають природу.) Як люди можуть допомогти деревам? (Охороняти їх, поливати.) Давайте попрощаємося з деревами і підемо до дитячого садка.

Конспект провадження організованої діяльності

«Чисте повітря»

Друга молодша група

Програмний зміст:

1. Дати уявлення про те, яку роль відіграють рослини в нашому житті, як вони впливають на чистоту повітря та стан здоров'я людини.

2. Продовжувати розвивати психічні процеси.

3. Виховувати негативне ставленнядо факторів, що забруднюють повітря.

4. Показати взаємозв'язок об'єктів неживої природи та живої природи.

Словникова робота: Забруднений фільтр, забруднюючі речовини, кисень, очищене повітря. Рослини: харчові, лікарські, ароматичні.

Матеріал та обладнання: 2 картинки: на одній зображено місто, на іншій зображено красиву природу, ілюстрації з природою.

Хід заняття.

1. Вступна частина.

Перед початком заняття читаю дітям вірш:

На одній планеті

Дружно мешкали діти.

Не розоряли гнізда птахів,

Заради кількох яєць.

Все старанно з розумом,

Берегли свій спільний будинок.

Під назвою «Земля»,

Де живемо і ти, і я!

Діти сидять на стільцях. Лунає стукіт у двері.

П: Діти до нас надійшов лист від художника. Подивимося, що у ньому.

Дістаю дві картинки, показую, пояснюю.

Влітку художник відпочивав у місті та в лісі. Те, що художник побачив, він намалював у своїх картинах.

2. Основна частина.

Діти, а як ви думаєте, чи можна по картинах здогадатися, де художнику краще було відпочивати?

А де повітря чистіше та легше дихається?

Чому в місті повітря забруднене? (газують машини, димлять труби заводів)

Дійсно в місті важче дихати, оскільки повітря забруднюють вихлопні гази автомобілів.

Що ж треба робити, щоб повітря міста було чистішим? Що дихати було легше людям?

Можна закрити заводи, фабрики, і тоді повітря стане чистіше, але заводи закрити не можна, ними роблять те, що потрібно людям: меблі, продукти, іграшки тощо. На труби фабрик та заводів необхідно ставити фільтри, які затримують забруднюючі речовини.

Чому на природі, в лісі, на лузі легко дихається? (Там чисте повітря, немає речовин, які викидають відходи. Там повітря містить велика кількістькисню. Кисень – це газ, яким дихають люди, рослини. Заслуга рослин у тому, що вони виробляють кисень. Більше рослин – більше кисню)

Як можна назвати рослини? (Наші помічники, рятувальники).

Здогадайтеся, що можна зробити, щоб допомогти місту очистити повітря? (Посадити дерева, чагарники) А ще? (Не ламати, не губити дерева).

Коли людина довго не буває на свіжому повітрі, що з нею буває? (Він погано почувається, болить голова). Коли люди гуляють на повітрі, зміцнюється здоров'я людини та покращується настрій. Щоправда повітря на вулиці не скрізь однаково чисте. Краще гуляти там, де багато дерев, у парку, у лісі, подалі від великих доріг, гаражів, заводів.

3. Практична частина.

Проводжу з дітьми досвід: На лінійку кладу ключі, дивимося з дітьми, як вони впадуть, потім папір, дивимося як вона впаде, а потім порівнюємо, що впало плавніше і швидше.

4. Заключна частина.

Підбиваємо підсумок. Що нового дізналися про екологію та рослини. Закріплюємо нові слова.

План-конспект дозвілля з навколишнього світу

Ви радієте весні? Ми довго чекали на весну, значить, яка весна? . Який настрій виникає у вас, коли ви кажете про весну? Давайте знайдемо наш настрій і згадаємо, який ще буває настрій.

Дидактична вправа«Знайди настрій. Покажи настрій»

(З використанням піктограм)

Мовленнєва вправа «Який? Яка? Яке?

Можна сказати – весняний настрій? А сонце навесні яке? А калюжі навесні якісь? А небо навесні яке? (Хмара, струмки, дерева, трава, проталинка, бурулька, дощ, день)
Розкажемо, що буває навесні. Свою відповідь починайте зі слова «навесні»...
Весною ...

Весною з'являються…
Весною з'являються…
Весною набухають.
Весною прилітають...
Весною з'являються…
Весною біжать...
Навесні прокидаються комахи?
Навесні дикі тварини змінюють колір шубки.
Навесні у звірів з'являються дитинчата.
Навесні з'являються перші квіти: проліски, мати-й-мачуха.
Весною з'являється...
Весною йде дощ.

В нас зараз рання весна.

Рухлива гра «Весна, весна червона»

Весна, весна червона!
Прийди, весна, з радістю,
З радістю, з радістю,
З великою милістю:
З льоном високим

З корінням глибоким,
З рясним хлібом.

Вправа на дихання "Ах, як пахне!"

(Запропонувати понюхати, як пахнуть навесні: повітря, трава, перші квіти – глибокий вдих, повільний видих; принюхатися – кілька коротких вдихів, довгий видих зі словом «Ах!»)

Весна приготувала вам сюрприз. Відгадайте що це?

Показує бурульки. Ось скільки бурульок. Візьміть по одній.

Поторкайте бурульку, яка вона?

Яка вона формою? На що вона схожа?

Подивіться на неї, яка вона?

Якщо бурулька впаде, що станеться? Давайте перевіримо. (Роняю). Значить, вона якась? Що ще б'ється під час падіння?

Що відбувається з бурулькою у теплі?

Візьміть бурульку в руку, що ви бачите?

Коли на вулиці тане відразу багато бурульок – виходить крапель.

Пальчикова гімнастика«Кап-кап-кап дзвенить крапель»

Кап-кап-кап - дзвенить крапель
Це до нас прийшов квітень.)

Послухайте вірш:

На сонечку зігрілася ялина,
Підтала сосна,
Йде весна
Дзвінить крапель
На вулиці весна.

Які ще весняні місяці знаєте?

Давайте дружно скажемо: «Березень, квітень, травень – їх не забувай».

То що навесні яскраво світить, гріє, припікає?

Давайте покличемо сонечко.

Закличка «Сонечко»

(З бавовнами)

Сонечко ясне, нарядись!
Сонечко червоне, здайся!
Сукня червоне одягни!
Подаруй нам червоний день!

(Вношу намальоване сонце з одним променем).

Сонечко поки до нас діставалося всі свої промінчики роздарувало. Потрібно якось виправити становище. Давайте пограємо з променем.

Зорова гімнастика «Промінчик вгору, промінчик вниз»

Промінчик вгору, промінчик вниз,
Промінчик дітям посміхнись,
Вправо, вліво подивися,
Навколо сонця обійди.

Що можна зробити? Вихователь малює очі, посмішку.

Сонечко дякує вам за допомогу і запрошує пограти зі своїми друзями - сонячними зайчиками.

Гра із дзеркальцями

Скаче зайчик по стіні
І підморгує мені.
Перестрибнув на картину,
Затримався на черевику,
Потанцював на стелі,
Причаївся у куточку.
Ось і сховався у ліжечку.
З нами він грає у хованки.
1, 2, 3, 4, 5 -
Ми йдемо його шукати

Як ви вважаєте, які фарби потрібно взяти, щоб намалювати весну?

Інтегроване заняття з екології у другій молодшій групі.

Тема: «Подорож у весняний ліс»

Ціль:

1. Закріпити знання дітей про тварин і птахів, про весняні квіти; Згадати з дітьми перші ознаки весни.

4.Воспитывать любов, дбайливе ставлення до природи і виявляти турботу і увагу до всього живого.

Виховувати інтерес до весняного пробудження природи, бажання милуватися нею.

Форми роботи:

словесна

робота з підгруп

різні етапи гри -перехід від одного об'єкта до іншого.

Попередня робота:

розучування пісні про сонечко.

Хід заняття:

Вихователь:проходьте діти, подивіться, як багато сьогодні у нас гостей. Давайте ми з ними привітаємось.

Діти:Привіт

Вихователь:Діти, сьогодні ми з вами вирушимо у подорож. У подорож не проста, а чарівна. Де на нас чекає багато цікавого. Але для того, щоб вирушити в подорож, нам потрібно вимовити чарівні слова.

«Зібралися всі діти в коло,

Ти мій друг і я твій друг

Міцно за руки візьмемося

І один одному посміхнемося».

Давайте один одному усміхнемося, щоб у лісі нам усім не було страшно.

«Поверталися. Покружляли (звучить музика, діти кружляють)

І в лісі ми опинилися»

Ось ми з вами й у лісі.

Доброго дня, ліс. Дрімучий ліс Повний казок та чудес! Все відкрий, не приховай, Ти ж бачиш ми - свої!

Діти, але чомусь у лісі сумно та темно. Ой, чуєте, здається, хтось плаче. Давайте підійдемо ближче і побачимо, хто там плаче. (Підійшли ближче).

Ти хто такий? і чому ти плачеш?

Лісовик:звуть мене Лісовичок. Я хазяїн лісу. У мене в лісі трапилося лихо. Прийшла весна, а ліс не прокидається, і я з цим не можу впоратися. І тепер у моєму лісі темно, холодно та сумно.

Вихователь:Не плач Лісовичок, наші діти допоможуть тобі розбудити ліс. Щоправда, діти. Допоможемо Лісовику.

Діти:Так!

Вихователь:А для того, щоб розбудити ліс, нам треба згадати прикмети весни. Лісовичку, а ти знаєш прикмети весни?

Лісовик:Забув.

Вихователь:. Діти давайте нагадаємо Лісовичку прикмети весни.

Діти:(сонце пригріває, тане сніжок, з'явилися струмки, проталини, день став довшим, ніч коротше, одягли легкий одяг, дме теплий вітер, прилітають птахи),

Вихователь:Молодці! Правильно! сонце пригріває, тане сніжок, з'явилися струмки, проталини, дме теплий вітер і прилітають птахи.

Вихователь:Діти прикмети весни ми з вами назвали, а в лісі також холодно, темно. Як ви вважаєте чому?

Діти:Сонечко немає.

Вихователь:Правильно! Сонечко немає. Спить у нас сонечко і не хоче прокидатися. А щоб сонечко прокинулося, давайте ми з вами заспіваємо пісеньку. ( Пісня)

Вихователь: Ой, діти подивіться! Сонечко прокинулося. Почуло воно нашу пісеньку і прокинулося. І в лісі одразу стало ясно і тепло. ( музика птахів). Діти чуєте, здається, і птахи прокинулися.

Вихователь:Ось ми, які молодці! Сонечко розбудили і птахи прокинулися. Діти, ну а нам треба йти далі. Встаньте один за одним ми вирушаємо.

ось як ми вміємо - топ, топ, топ.

Вихователь: Ось ми і потрапили з вами на галявину

Лісовик: тут мені хлопці допоможіть розбудити тварин

Вихователь:Лісовичок, звичайно, допоможемо. Для цього у нас є гра «Склади картинку». Діти вам треба зібрати картинки половинки, і назвати яких тварин ви розбудили. Давайте ми з вами розділимося на дві групи і збиратимемо картинки. (Коштують два пеньочки і на цих пеньках діти збирають картинки половинки).

Вихователь:Діти, кого ми з вами розбудили?

Діти:Ведмідь, їжака.

Вихователь:Правильно, молодці! Діти, а яких диких тварин ви знаєте?

Діти: Вовк, лисиця, заєць, білка.

Вихователь: Молодці! Ось ми і з вами згадали диких тварин. Ну, а наша подорож продовжується.

Поступали ніжки-топ, топ. топ,

по великій доріжці топ, топ, топ.

Ну веселіше топ, топ, топ, топ,

ось як ми вміємо-топ, топ. Топ.

.Вихователь: Ой, діти ще одна галявина

Лісовик: Цеквіткова галявина.

Вихователь:Ой, а де ж квіти?

Лісовик: Квіти ніяк не можуть прокинутися тому, що я забув як вони називаються

Вихователь:Не хвилюйся Лісовичок, ми тобі нагадаємо.

Діти, щоб розбудити квіти, вам треба відгадати одну загадку. Слухайте.

«Краплі сонця зранку

З'явились на галявині.

Це в жовтий сарафанчик

Вбрався ... (кульбаба) »

Діти:Кульбаба.

Лісовик:Згадав, згадав кульбабу.

Вихователь:Правильно, кульбаба.

Лісовик: Тримайте, я поділюся з вами, цими квіточками (роздає дітям по одній квітці)

Вихователь:. Діти, а якого вони кольору?

Діти:Жовтий.

Вихователь:Правильно, жовтого. Даша скільки у тебе квіточок? (один)

А в тебе Ваня? (один)

А у Соні скільки квіточок? (один)

У вас у всіх по одній квітці, а якщо ми підійдемо ближче один до одного і витягнемо руки вперед (діти утворюють щільний кружок і простягають руки один до одного), скільки вийшло всього квіточок?

Діти:Багато.

Вихователь:правильно, багато.

Вихователь:діти, а тепер давайте ми понюхаємо, наші квіти, як вони пахнуть.

Фізмінка - дихальна гімнастика: «Аромат квітів».

Вихователь: через ніс робимо спокійний вдих, затримуємо дихання і повільно видихаємо «Ах-ах!» Молодці! Діти, давайте ми всі наші квіточки залишимо на галявині, і вона перетвориться на сонячну галявину в цьому лісі. (Діти викладають квіти на галявині).

Вихователь:Діти подивіться, яка гарна галявина в нас вийшла. А на що схожа, чи стала галявина?

Діти:На сонечко.

Вихователь:Правильно на сонечко.

« Впустило сонце промінчик золотий

Виріс кульбаба перший, молодий

У нього чудовий золотистий колір

Він великого сонця маленький портрет.

Вихователь:Діти, а які ще весняні квіти ви знаєте?

Діти:проліски, мати-і-мачуха.

Вихователь:Правильно!

Діти подивіться, як у лісі сало красиве, світло і тепло. Ми з вами допомогли Лісовичкові розбудити ліс. А тепер нам час повертатися до дитячого садка.

Лісовик: Спасибі хлопці вам велике Приходьте до мене у гості. Я завжди радий вас бачити. За те, що ви мені допомогли, я пригощу вас горішками. Це мені їхня білочка дала.

Вихователь:Дякую тобі лісовичок. До побачення!

Діти, а щоб повернутися в дитячий садок, давайте згадаємо чарівні слова,

«Зібралися всі діти в коло,

Ти мій друг і я твій друг

Міцно за руки візьмемося

І один одному посміхнемося».

«Поверталися. Покружляли (звучить музика, діти кружляють)

І в дитячому садкуми опинилися»

Підсумок:Чи сподобалося вам подорожувати? Діти, скільки добрих справ ми сьогодні з вами зробили. Сонечко розбудили, птахів розбудили, тварин, і квіточки теж розбудили. Ви у мене молодці! А зараз ми з вами ходімо в групу, і я пригощу вас горішками.

Марина Медведєва
Конспект заняття з екології у другій молодшій групі «Приходь, весна!»

Завдання: продовжувати знайомити дітей з усною народною творчістю, складати розповідь по мнемотаблиці, закріпити знання про птахів, доповнювати речення дієсловами та прикметниками. Закріпити вміння впорядковувати фігури за кольором та формою. Виховувати добре, дбайливе ставлення до пернатих, любов до рідної природи.

Устаткування:картинки птахів, диких та домашніх тварин, обручі (червоний, жовтий, синій, блоки Дьєнеша, слайди із зображенням лісу).

Хід заняття:

Хлопці, яка зараз пора року? (весна) .Я заспіваю вам пісеньку, а ви мені підспівуйте. (Закличка з рухами)

Приходь весна(Діти піднімають руки вгору)

Всі ми чекаємо на тебе (Притискають руки до грудей)

Сонечко світи ("ліхтарики" руками)

Нехай тікають струмки (хвилясті рухи кистями рук)

Нехай пташки летять (змахують руками)

Про весні кричать!

(Діти промовляють слова і показують разом з вихователем)

А зараз давайте з вами складемо розповідь про весні. Нам допоможе таблиця.

(таблиця складається з 4 малюнків: сонечко, бурульки, калюжа, силует жінки та квіти)

Весноюпригріває яскраве сонечко. З дахів будинків звисають бурульки та тануть. На землі з'являються калюжі. Усі люди навеснівідзначають мамин свято – 8 березня.

А давайте пограємось з вами у гру. Я починатиму пропозицію, а ви домовляти слова.

Струмки навесні(що роблять)

Сонце навесні(яке)

Бурульки навесні(що роблять)

Навесні трава зростає(яка)

Навесні птахи(що роблять)

Весною все оживає навколо. Але найголовніше диво, що відбувається у природі навесні- це до нас із теплих країн прилітають птахи. Найпершими прилітають граки (Показую картинку). Це великі чорні птахи з довгим дзьобом. Ходять важливо, довгими носамиколупають землю-черв'яків шукають. Кричать:

Крак! Крак! Весна! Весна!". У далекі часи говорили: " Грак зиму ламає " , ще є прикмета " Грач на горі- весна на подвір'ї".

Хлопці, ходімо з вами до лісу та послухаємо звуки та голоси природи. (діти йдуть "зграйкою" під звуки пташиних голосів. Зупиняються біля дерева)

Що то під деревом? (Чарівна скринька). Я загадуватиму загадки і, якщо ви правильно відгадаєте, то зі скриньки вилетить пташка, а ви посадите її на дерево. (діти самі обирають птахів після загадки)

1. Ось ведуня білобока

А звати її. (Сорока)

2. Прилітає до нас із теплом

Шлях проробивши довгий

Ліпить будиночок під вікном

З трави та глини (ластівка)

3. Чик-чірік!

До зернят стриб!

Клюй не бійся.

Хто це? (горобець)

4. На гілці палац

У палаці співак

Як звати його. (шпак)

Після кожної правильно відгаданої загадки діти вибирають фігурку птиці та прикріплюють до дерева.

А тепер ми пограємо у гру "Кого не стало?" Які птахи сидять на дереві: сорока, ластівка, горобець, шпак, грач.

Ви відвернетеся, а одна пташка відлетить. Повернувшись, ви повинні назвати птаха, який відлетів. (2-3 рази)

А зараз уявіть, що ви пташки, давайте політаємо з вами по лісу:

Прилітали пташки, пташки-невеликі.

Весело скакали, зернятка клювали, швидко відлітали.

Підлітайте до мене, я вам роздам картки, якими ви оберете собі фігури різного кольорута розміру (Блоки Дьєнеша).

На підлозі лежать обручі - гніздечка (червоний, жовтий, синій). Ми пограємо в гру "Знайди своє гніздечко"

" Раз, два, три, пташка в гніздечко лети" (діти займають "гніздечка" за квітами)

Але закінчується прогулянка,

Повертатися нам час.

Ми знову повернемося до садка

Чекає на нас нова гра.

Наше заняття закінчено, давайте грати хто у що хоче.

Поділитися